şükela:  tümü | bugün
 • camelot'un efsanevi coder'i. her demo'da en az bir tane cu$$ dedirten dot-based atraksion kullanmasi ve sinus-based efektlerden bilhassa yararlanmasi hatirladigim ozellikleri..
 • zaten batmakta olan komunist rusya'nin son kozu, sonu geciktirmek yerine cabukla$tiran aci ilac..
 • mihail gorbaçov'un "açıklık politikası"nın rusça adıdır. (bkz: perestroyka).
 • turkcesi "saydam" olan rusca kelime
 • dogrusu glastnost'tur, acikligi getirmesinin yanisira, yeniden yapilanmanin amaclandigi ancak sovyet ideolojiisinin yipranmasina neden oldugu icin farkli cikar cevrelerince farkli algilanan politika...
 • daha ilk telaffuz edilmeye başlandığı günlerde mümtaz soysal tarafından çağdaş devlet sistemleri dersindedüdüklü tencerenin düdüğüne benzetilen gorbaçov politikası.
 • mihail sergeyevic gorbacov tarafindan 1985'ten itibaren yava$ yava$ ve 1987'den itibaren tum hiziyla uygulanmi$ "$effaflik" politikasi.

  glasnost, bir anlamda fikir ve ifade ozgurluklerinin bir birle$kesi olarak gorulebilir. bu politikadaki amac, ozellikle cernobil faciasi sonrasi ya$anan infialin ardindan sovyet toplumunda devlete ve yoneticilere kar$i guven duyulmasina araci olmak, ve gorbacov'un naif ama iyiniyetli sosyalizm anlayi$ina gore, artik sosyalizmi kangren eden birtakim uygulamalarin sona erdirilmesi $artti ve bu, ancak toplumun her duzeyinin katilabilecegi, herkese soz hakki taninacak olan bir tarti$ma ortaminda ve ortamiyla mumkun olabilirdi.

  gorbacov, bu hamle ile hem toplumu kendi arkasina alarak yurii andropov'dan sonra ba$a gecmesini engelleyen ve cernenko'yu genel sekreterlige getiren ortodoks sscb komunist partisi uyelerinden kurtulabilmek, hem de gercekten tikanmi$ ve ucuncu endustri devrimini (bkz: #4681533) nasil kar$ilayacagini bilemeyen sosyalist bloga bir ciki$ yolu bulabilmektir.

  glasnost'tan sonra ba$latilan ve ko$ut olarak yurutulmesi gereken perestroika politikasi ba$arisiz olup da siyasi ve sosyal ozgurlukler ekonomide uretim ile kar$ilik bulamayinca, glasnost bu kez tersine donen ve gorbacov'u (aslen duzgun okunu$uyla garbaçov'u) agustos darbesi'nden medet ummaya iten ve hem gorby'nin hem sscb'nin sonunu hazirlayan etken de olmu$tur.
 • perestroikanın ekürisidir.
 • bu hadiseden evvel sovyetler hakkinda bildigimiz yegane şeyin rocky 4 filminden ögrendiklerimiz oldugunu bilmeliyiz. yani hadise o kadar kapali kutuydu ki avrupa kupalarinda bir demir perde ülkesi geldiginde "dynamo kapali bir kutu" dediklerinde bunun ciddi manada hakkini veriyorlardi.

  sonra bir gün gorbaçov "arkadaşlar 21. yuzyila giriyoruz sacmalamanin manasi yok, biraz sansuru kisalim, daha özgür konuşsun millet" diyince, öyle şeyler ortaya cikmıştır ki sovyetler dagilmistir.. somutlastirmak gerekirse, bir gün tüm tozlari halının altina atmaktan vazgecmistir gorbacov ve halıyı ortadan kaldirmistir, ama sovyetler halının altında kaybettikleri babanelerini ölü olarak bulmuşlardır resmen.. oysa gorbaçov daha sempatik bir sovyetler hedeflemişti.. olmadı bebegim.. herkes birden rocky'i desteklemeye başladı. ivan drago doping alıyordu, ve rocky dagda bayirda çalışıyordu..

  şöyle bir örnek vereyim, glasnost'dan evvel dünyanin en cani seri katil'inin sovyet oldugu ve 52 kişiyi katlettigi bilinmiyordu mesela. (bkz: andrei romanovich chikatilo) binlerce insan'in bir futbol maçında çıkan izdiham nedeniyle öldüğü de bilinmiyordu. yani düşünün nasıl çılgın bir ortam. hell yeah!
 • sonrasında dünyalar güzeli rus kadınları, 2 paralık erkeklere meze olmuş, bir ülke fakirlik yüzünden şerefini kaybetmiştir.

  özgürlük kavramını bekaretini rizede bir otel odasında kaybeden 17 yaşında bir kız çocuğuna anlatın, bakalım ne cevap verecek.
hesabın var mı? giriş yap