şükela:  tümü | bugün
  • salinger'in kitaplarina konu ettigi ve asiri dahilerden olusan aile.
  • (bkz: seymour)
    (bkz: boo boo)
    (bkz: buddy)
    (bkz: walt)
    (bkz: waker)
    (bkz: zooey)
    (bkz: franny)
  • salinger.org'a göre aile ağacı:

"zozo" glass
    unknown glass
    les glass
    +bessie gallagher
    seymour glass (feb. 1917 -- mar. 18, 1948) -
    committed suicide in florida
    +muriel fedder (married jun. 4, 1942)
    webb gallagher "buddy" glass (1919 -- )
    buddy is referred to as w. g. in hapworth 16, 1924 and referred to as "uncle webb" in down at the dinghy. the g might stand for his mother's maiden name, gallagher.
    beatrice "boo boo" glass (1920 -- ) -
    +mr. tannenbaum
    lionel tannenbaum
    unknown tannenbaum
    unknown tannenbaum
    waker glass (1921 -- ) -
    walter glass (1921 -- late fall 1945) -
    +eloise ??
    ramona ??
    zachary martin "zooey" glass (1929 -- ) -
    frances (or francesca) "franny" glass (1934 -- )
  • "glass'lar; öncesi, savaş ve sonrası ile 2. dünya savaşı'nın 'yaralanmış' kuşağının yedi 'tuhaf' kardeşli 'tipik' bir ailesi... ölümler, intiharlar, güvence aranan mistik savruluşlar ve aşklar arasında, hayatla yaşanan yüksek voltajlı ve suskun uyumsuzluklar, sessiz çıldırma eşikleri..."
  • her biri gercek ailemden daha fazla zaman paylasti benimle. uzerlerine cok kafa yordugum da oldu, onlardan bana kafa yormalarini bekledigim de... gecenlerde aksan konusunda yardimci olan kadin, benden okuyacak bir seyler istediginde tereddutsuz hepsi pesime takilip geldiler. her birini uzun uzun tanistirdim ona. kadinin benim titrek sesimle aktardiklarimdan en basta algilayabildigi tek sey onlarin cok zeki olduguydu. oysa ben zekalarina dem vurmadan onlarin nasil da kliselere karsi savas acmis bir aile oldugunu anlatmistim o kadina. bana sordugu ilk soru her seyi acikliyordu: "ne is yapiyordu bu?" dedi seymour' dan bahsederek. "cok zeki olduguna gore muhendis felan olmali!".

benim sustugum noktaydi iste burasi. siradan insan beyninin gunumuze uyarlanmis ve her sokakta onlarcasini karsinizda gorebileceginiz versiyonu... yillar oncesine goturdu bu kadinin sozleri. sosyal bilimlerde okumak isteyen ama sirf sayisal dersleri cok iyi oldugu icin fen bolumune habersizce ogretmenleri tarafindan yazilan bir cocuk geldi aklima... evet bir cocuk... simdi matematigin icine kafasini gommus olarak yasayan bir cocuk. evet hala bir cocuk. istemeden girdigi yolda hizla sona dogru ilerleyen, karsisinda duran universiteli genclere -icinde biriken ukteden kaynaklaniyor olsa gerek- okuma odevleri veren bir cocuk. seymour gibi cesur olamayan bir cocuk...

- o mu? o bir sairdi. gercek bir sair...
  • glass ailesi
    baba: zozo glass
    anne: bessie gallagher

çocuklar
    seymour glass : hakkında yazılmış bir kitap mevcut. (bkz: raise high the roof beam carpenters)
    walter glass: onu pek tanımıyorum. sanırım pek akıllı değilmiş. belki de hayatı klişeymiş.
    buddy glass : seymour hakkında bildiklerimizi borçlu olduğumuz kişi aslında. okumuş yazmış, haddinden fazla belagat sahibi denebilecek dört küçük kardeşi var. sanırım 40 yaşında.
    boo boo glass: biraz fazlaca canlı, hali vakti yerinde, westchesterlı yaşını başını almış evli bir kadın. 38
    waker glass : sabık gezginci halen mahsur bir kartusyen keşiş-muhabir. 36
    zooey glass : dar kafalılıktan uzak bir aktör. 29 (tasvirlerde o kadar yakışıklı ki eğer biri o olmak isteseydi, en azından onu oynamak isteseydi -ki o bunu muhtemelen istemezdi çünkü her halükarda onun kadar akıllı ve zeki olmayacaktı- işte “o” kim olurdu, onu sorguladım, bilemedim.
    franny glass: gelecek vadeden genç bir aktris.25.
  • salinger'in, karakter kurgulama yeteneği sayesinde okuduğumdan bu yana tanıyormuş hissiyle yaşadığım aile.