şükela:  tümü | bugün
 • ii. dünya savaşının franz ferdinand olayıdır. 31 ağustos gecesi leh üniformaları giymiş alman istihbarat ve ss ajanları tarafından gleiwitz radyo istasyonuna saldırı düzenlenmiş ve ele geçirilen radyo istasyonundan lehçe alman karşıtı propaganda yapılmıştır.
  himmler operasyonu çerçevesinde yapılan bu olayı bahane eden hitler 1 eylül 39 sabahı danzig kıyılarını bombalayarak savaşı başlatmıştır.
 • bugün benzerini yaşadığımız olay. suriye maldı, çapulcu muhaliflerle içerde uğraştığı yetmezmiş gibi, koca türkiye'yi sınıra birkaç top ateşi ile tahrik edip kendisi ile savaşa çekecekti. suriye, türkiye ile savaşa girmek istese, kol gibi pearl harbor saldırısı tarzı bir saldırı yapardı, öyle top atarak değil... o top atışını yapanların, güya özgür olan çapulcuların olduğu belli...
 • yaklaşık iki senedir, suriye ile türkiye kelimelerinin aynı cümle içinde kullanıldığını duydukça aklıma gelip şahsımı kıllandıran alman katakullisi.

  muhtelif örnekler:

  (bkz: suriye'den top atışı yapanın öso olması/#30446671)

  (bkz: 7 ekim 2012 akçakale'ye top mermisi düşmesi/#30485903)

  (bkz: 11 mayıs 2013 reyhanlı patlaması/#33811145)

  ülkelerin başka ülkeleri yatırıp sikmeye niyetlendiği puslu havalarda, vaka çalışması olarak kullanılagelen bir başka kıllandırıcı vaka mahiyetindeki şahane bir "tonkin körfezi olayı" vardır ki o da abd'nin de en az hitler kadar yaratıcı yöntemler kullanabildiğini cümle aleme ispatlamak için giriştiği sidik yarışından başka bir şey değildir.

  tonkin körfezi olayı'nı suriye bağlamında anlamlı kılan bir hadise için (bkz: 22 haziran 2012 türk f-4'ünün akdeniz'e düşmesi)

  hatta colin powell'ın birleşmiş milletler genel kurulu'nda ülkesinin ırak'a saldırabilmesinin hukuki zeminini oluşturmak için yaptığı yalan dolan düzmece sunum da (bkz: colin powell'ın bm'ye sunduğu kanıtlar) aynı boku yemenin başka bir türlüsüdür ki 2013 itibarıyla abd dışişleri bakanı kerry aynı şablonu suriye'ye yönelik olarak kullanmak için türkiye'nin eliyle arka deliği zorlamaktadır ayten.

  .

  sözün özü: niyet bozuksa mazeret bulunur.

  .

  giderayak; hatta şu bile bir gleiwitz varyasyonudur: (bkz: kavgayı başlatsın diye önden çocuk göndermek)

  .
 • (bkz: false flag)
 • gleiwitz vakası hakkında bilinenlerin çoğu nürnberg duruşmalarında yer alan alfred naujocks'un yeminli ifadesine dayanmaktadır. ifadesinde olayı reinhard heydrich ve gestapo şefi heinrich müller'in emirleriyle bizzat tertip ettiğini söylemiştir.
  31 ağustos 1939 gecesinde, naujocks'un liderliğinde polonya üniformaları içindeki bir grup alman ajanı gleiwitz istasyonunu ele geçirerek lehçe alman karşıtı bir yayın yaptılar. almanların amacı saldırıyı alman karşıtı polonyalı sabotajcıların yaptığı izlenimi vermekti.
  saldırıyı daha da inandırıcı hale getirmek için almanlar, alman asıllı bir silezyalı olan ve polonyalılara duyduğu sempati ile bilinen ve önceki gün gestapo tarafından tutuklanmış olan franciszek honiok'u yanlarında getirdiler. honiok, sabotajcı gibi görünecek şekilde giydirilmiş, zehirli iğneyle öldürüldükten sonra kurşun yaraları oluşturulmuş ve cesedi olay yerinde bırakılmıştı. böylece, istasyona saldırırken öldürülmüş gibi görünecekti. cesedi daha sonra polise ve basına kanıt olarak sunuldu.
  gleiwitz vakası alman istihbaratı abwehr ile ss'in organize ettiği ve himmler operasyonu olarak adlandırılan daha büyük bir operasyonun parçasıydı. gleiwitz saldırısıyla aynı anda polonya-almanya sınırı boyunca almanlar daha birçok benzer olay tertiplediler. himmler operasyonu toplamda 21 olaydan oluşmaktaydı ve amacı polonya'nın almanya'ya karşı saldırgan tavır sergilediği izlenimi vermekti.