şükela:  tümü | bugün
 • malt viski denince akla ilk gelebilecek markalardan. ucgenimsi yesil sisesi cok guzeldir. bulunabilecek en iyi glenfiddich ancient reserve in 18 yillik olanidir. glenfiddich in genel tadinda meyve ve cam esanslari bulunmakla beraber ancient reserve de elma tadi one cikar.
 • icerisine buz atildigi zaman (whisky on the rocks) tadi degismeyen, bu yuzden buz delisi amerikalilar tarafindan en fazla tuketilen, dolayisiyla da dunyanin en fazla satilan belki de en fazla taninan single malt viskisidir. her uzmana gore dunyanin en iyi single malti olan macallan ve ben fakire gore en iyi single malt olan cardhunun yanlarindan bile gecemese de popularitesi sayesinde herkesce bilinir bir markadir.

  meraklisina not: single maltlar, yeni acildiklarinda asla su katirlarak icilmezler, sise acildiktan sonra, tadda biraz acima soz konusu olacagi icin, birkac damla su katilmasi, o da cok gerek duyulursa caizdir. blended viskiyi (j&b, johnny walker, vd.)icmek zaten kanunlarla yasaklanmalidir, ona ne koyarsaniz koyabilirsiniz.
 • malt viskilerin tadı blended olanlara en yakın olanlarından. maltlara damağı terbiye etmeye başlamak için iyi bir seçim
 • dünya piyasalarına ilk çıkan ve ve halen en çok satan malt viski. şişesi bir hoştur. türkiyede yeni yeni satılmaya başlanmıştır fakat havaalanlarının tax free kesimlerinde 20 euroya satılan bu güzide viski tekel bayiilerinde 100-180 milyon arasında satılır. alıcı enayi bulunur mu bilinmez ama bu kadarda olmaz yuh! milleti amele maltı yakup danyala yönlendirir böyle bir fiyat ama inat ederim almam. single maltlardan vazgeçmeyin.
 • (bkz: glenlivet)
 • 1887 den beri üretilen ve single malt scotch viskilerin tartışılmaz iyilerinden biri. ben 12, 15 ve 18 yıllıklarını içmek şerefine eriştim. tadından içilmiyor. dilerim 30 yıllığını da içmek kısmet olur bir gün. içine buz atıp tadı rezil edilebilecek bi viski değildir ayrıca. internet siteleerinden online satış yapmaktalar.

  http://www.glenfiddich.com/
  çeşitleri şunlardır:
  special reserve 12 year old
  caoran reserve 12 year old
  solera reserve 15 year old
  ancient reserve 18 year old
  gran reserva 21 year old
  glenfiddich 30 year old
  glenfiddich liqueur
 • ancient reserve'i tanitan stand gorevlisinin "this is more smokey than the others" dedigi viski markasidir. biz de elbette "like in the song smokey mountains?" dedik, elektrik aldik.

  kesinlikle duman cikariyor, tavsiye. (bkz: respect)
 • içine buz atılarak gayet zevkle içilen bir içkiymiş, ne olduğunu anlamadan pek güzel sarhoş ediyor. ertesi gün efekti ise minimum düzeyde, bir matrixte kayma olmuş hissi dışında pek akşamdan kalmalık yaşatmıyor. yalnız neresi smokey çıkartamadım.
 • speyside tek maltidir...