• 12 yillik single malt scotch. yukarida bir yazar soyle yazmis
    --- spoiler ---

"12 yıllık diye satılan single malt viski. ancak şişedeki viski, 12 yıl bekletilen fıçılardan doldurulmaz. üretici fıçı icerisinde belirli bir oranda 12 yıllık viski olduğunu taahhüt eder. fıçıdaki viski azaldıkça üzerine yenisinden ilave eder."
    --- spoiler ---

kendisine bu bilgiyi dogrulayabilecek bir kaynak olup olmadigi konusunda mesaj attim fakat geri donus alamadim. bu yuzden bu entry ileride bu basligi ziyaret edecekler icin bir duzeltme olarak burada dursun.

scotch uretimi ciddi kurallara bagli ve sistematik bir islem. yazilacak cok sey var fakat kisaca yas konusunda bilgi verecegim. eger sisenin uzerinde 12 yillik yaziyor ise, bu sisenin icerisindeki en genc viskinin 12 yillik oldugu anlamina geliyor (kaynak).

bunun yaninda bir scotch kurallar geregi 3 yasindan daha genc olamaz (kaynak). yani ficinin uzerine ekleme yapip icinde eser miktarda 12 yillik viski var, siseye 12 yilliktir yazalim gibi gayri ciddi bir yaklasim kesinlikle soz konusu degil.

simdi bu bilgileri aldiktan sonra aklimiza iki soru geliyor:
    1- viskiler tek bir ficidan mi dolduruluyor?

genellikle hayir, tek bir ficidan doldurulan viski de vardir ve bu sisede belirtilir. fakat bu ozel bir durum. tek bir ficidan gelen viskinin tadi tahmin edilebilir degildir bu yuzden ozel uretim/ozel seri viskiler disinda bu yontem tercih edilmez.

2-madem viskiye konulan en genc viski siseye yaziliyor neden daha pahali olan yasli viskiler ayni siseye katilarak heba ediliyor?

bunun cevabi kismen ilk sorunun cevabinda. her bir ficidan cikan viskinin aromasinda ufak farkliliklar bulunuyor. takdir edersiniz ki markalar her bir sisede standart bir tat yakalamak istiyor. ornegin markete gidip glenfiddich 12 satin aldiginizda nasil bir tadi olacagini biliyorsunuz. amaclanan da bu zaten.

yillandirma islemi sona erip siselenme zamani geldiginde malt master denen eksper (genellikle her markanin calistigi ve o markaya yillarini vermis bir malt master bulunuyor) gelip ficilardan tadim yapiyor. bu tadim islemi sirasinda defterine oldukca detayli notlar aliyor (tat, koku, renk vs.) son asama siselenmeye geldiginde ise malt master bir nevi recete ortaya koyar hangi ficidan ne miktarda viskinin karistiralacagini belirler. ornegin 12 yillik bir viski icin karistiralacak olan viskiler 12 yilligin biraz uzerinde secilir cunku viski yasi arttikca fiyati da genel olarak artar. boylece en nihayetinde eksperin vermis oldugu tarife gore icerisinde en genci 12 yillik olacak sekilde yillandirilmis viskiler cesitli ficilardan karistiralarak standard olan glenfiddich 12 tadi, kokusu, ve rengi yakalanir.
  • single malt viski dediğinde lagavulin 1, glenfiddich 12 2 numaradır gözümde.
  • meyve notaları baskın, dengeli, içimi kolay, bitişi orta uzunlukta ve hafif yakıcı.

tam bir single malt klasiği ve sanki tüm single maltların bir özeti gibi.
  • farklı bölgelerin viskilerini eşzamanlı tadım yapmaktan hoşlanıyorum. glenfiddich 12 ile talisker 10 tadımlarında; bahar ayında çiçekli çayırlarda ahşap üstünden bal toplayarak dolaşırken soğuk bir sonbaharda deniz kenarında soba yakılan evlerden gelen dumanla is ve tuz kokulu sokaklarda yürürken kendinizi bulabilirsiniz.
  • harika bir 12 yıllık single malt viski.

viski içmeye yeni başladığım ve viski kültürüne yeni merak saldığım zamanlarda tanıştığım, ilk içtiğimde beni mest eden, içimi rahat olan kaliteli bir şaheser.

açtıktan sonra zor olabilir sabretmek ama biraz bekletmek tadının daha iyi olmasına neden olduğu görüşündeyim. biraz havalanınca daha iyi bir tada sahip oldu. 15 yıllık olanı ise ayrı bir leziz.

single malt viski sevenler kaçırmasın.
  • migros 70 cl 450 tl güncel fiyat . ne yapacağuız ?
  • kendime yaptığım ufak viski barında bugün yerini alan speyside'lı. ardbeg, arbelour, glenlivet ve lagavulin ile birlikte önümüzdeki 3-4 ayımın menüsünde yer alacak.
  • 12 yıllık diye satılan single malt viski. ancak şişedeki viski, 12 yıl bekletilen fıçılardan doldurulmaz. üretici fıçı icerisinde belirli bir oranda 12 yıllık viski olduğunu taahhüt eder. fıçıdaki viski azaldıkça üzerine yenisinden ilave eder.

oda sıcaklığında, buzsuz ve bardağa bir iki damla su eklenerek içilmelidir.
  • yumuşak içimli, karamel notalı viski. şu ana kadar deneme şansı bulduğum dar viski repertuarı arasında mutlak favorim.

tat almaçlarınız da havasındaysa hakikaten karamel içiyormuşsunuz gibi gelir, zira şekerli bir viskidir. hatta bir defasında içip yıkamadan bıraktığım bardağın kenarları kristallenmişti.
  • favori viskilerim arasında 1.sırada yer alan single malt viski.

istanbul anadolu yakasında bulabileceğim market önerilerilerine ihtiyacım var çünkü bulamıyorum.
hesabın var mı? giriş yap