şükela:  tümü | bugün
 • bir single malt viski markası.
 • iskoçya'nın lowland bölgesinde buluna bir damıtımevidir.

  keltçe'de "iskoçyanın bahçesi" anlamına gelmektedir.
 • iskoçya'nın ingiltere sınırındaki lowland bölgesinde bulunun az sayıdaki damıtım evlerinden biridir. zaten 5 tane damıtım evi var. 3 tanesinin geçmişi varken, diğer 2 tanesi henüz 10 yıllık bile değildir. glenkinchie'nin tarihi 1825'lere dayanır, dequincey ailesine aittir.

  ilk içtiğim single malttır.tadına gelirsek, 12 yıllık olanında meyveli aromatik bir tadı var.mayhoş bir viskidir, elma yada limonsu bir tadı var.kokusu da dahil olmak üzere biraz çiçeksi ve yosunsu bir hissi vardır. eğlenceli bir viskidir. bir single malt için kolay bir başlangıç.

  eskiden 10 yıllık şişelerken, 12 yıllık şişekere terfi ettiler.onun haricinde 8 yıllık, 1992 manager's choice ve distiller's edition bulunmaktadır. bir de yeni bir üretimleri mevcut.
 • classic malts of scotland viskileri arasında hafif içimi ile dikkat çeken viskidir.
 • (bkz: lowland) bölgesinin en popüler viski markası.
 • 1825’te kurulan lowland bölgesinin en önemli damıtımevidir. şu anda diageo firması bünyesinde bulunan glenkinchie, yılda ortalama 2,5 milyon litre alkol üretebiliyor. kendi ekspresyonları olmasına rağmen (bkz: johnnie walker)harmanlarında sıklıkla kullanılır.
 • dun glenkinchie damitimevini gezme serefine nail oldum. darisi islay ve highlands bolgelerindeki damitimevlerine insallah. edinburghdan 40 dakika uzaklikla, bu sebeple edinburgh sehir gezinizden ayri bir ogleden sonranizi, bu damitimevini ziyaret ederek gecirebilirsiniz. bir viski asigi olarak, eger viski seviyorsaniz tavsiye ederim. cok guzel bir bahcesi ve avlusu var, sonbahar olmasi sebebiyle etrafindaki agaclar kirmiziya calmisti, turdan sonra civarda yuruyus de yapilabilir.

  tur boyunca, viski yapim asamalari, gerekli malzemeleri, bir viskinin iskoc viskisi olabilmesindeki etmenler, (bkz: glenkinchie 12 year old) notlari nasil olusturuluyor, hepsini detayli olarak ogrenebilirsiniz. her ne kadar bir peat sever olsam da, bu viskinin agizda biraktigi tat, diger hafif icimli viskilere nazaran daha dolu. nasil desem sasirtiyor, tatli tatli kayiyor damakta, yeni kesilmis cimen kokusunu, parfum gibi cicek kokularini hemen aliyorsunuz. tur bitiminde sizi tadim bekliyor olacak. spey dram bardaklarda, glenkinchie 12 year old, glenkinchie military tattoo ve (bkz: johnnie walker gold label reserve) denedik. cok uyumlu bir secim bana gore. viskiyle araniz yoksa, ya da bir yerden baslamak istiyorsaniz, single malta glenkinchie ile, blended scotcha johnnie walker gold label reserve ile baslanabilir. hem sasirtir, hem de uzmez.
hesabın var mı? giriş yap