şükela:  tümü | bugün
 • az önce yıllardır can yoldaşım olan lagavulin'i aldatıp bir şişesini açtığım viski. lezzet olarak single maltların içinde tadı blend viskilere en çok benzeyeni bence. yani chivas regal içip iyi viski içtiğini düşünenlerin "introduction to single malt 101" viskisi olabilir. hatta isteyene şişeyi hediye edebilirim, ben isley malt adamıymışım bunu anladım.
 • populer bir single malt viskidir. cok farkli yillandirilma teknikleri (ficidan alma zamani 10, 12, 18, 20, 35 yil olarak, ve cherry ficisi, normal viski ficisi, ficinin uretildigi agacin kalitesi vd. acisindan) ile piyasada bir cok farkli turu bulunmaktadir. genellikle ortalamanin uzerindedir.
 • 1893'te faaliyete başlayan glenmorangie, scotch whisky endüstrisinin bugüne kalan, bağımsız, en büyük şirketlerden birisidir. merkezi broxburn'da olup tain, elgin ve islay'deki üç fabrikada faaliyetlerini sürdürmektedir. dünya çapında 1.8 milyon kasadan fazla satış yapıp, bunun yaklaşık %50'sini ihraç eden glenmorangie'nin, "glenmorangie single highland malt", "ardbeg single islay malt" ve "glen moray speyside malt" viski markaları bulunuyor. dünya çapında 120'den fazla ülkede bulunan glenmorangie, iskoçya'da en çok satılan viskidir. satışının %2'sini de türkiye'ye yapmaktadır.
  10 yıllık glenmorangie (glenmorangie single highland malt) diğerlerine oranla daha ucuz, daha hafif, ilgi çekici ve kompleks bir tada sahip.
 • laphroaig ile karsilastirmasi bence yanlistir, bu iki viski, skalanin iki ayri ucunda gibi bir sey. birini ictiginizde kafaniza yanmis mese odunuyla vurmus gibi olursunuz, digeri (original serisi) yag gibi kayar gider, viski ictim demezsiniz neredeyse.

  ben glenmorangie tarafina kaydim, icimi yumusak, kafasi temiz. tek kotu yani single malt'a alisinca diger viskimsi seylere agiz surmek cok zor geliyor.
 • lagavulin ile karşılaştırmamak lazım. talisker, caol ila, ardbeg ile de. highland ve speyside viskileri arpayı turba ile kurutma geleneğinin ilk kaybolduğu bölgelerdendir. dolayısıyla is kokusu azdır, aslında yok değildir (yüzde 5-10 arası turba kullanılıyor yine de) ama pek belli olmuyor, kalan da damıtım anında azalıyor.

  diğer glen'lerle de karıştırmak akıl karı olmayabilir zira her markanın farklı serileri oluyor, gelnmorangie original'i glenlivet 25 ile karşılaştırırsan tabii ki glenlivet ağır basar fakat genel olarak benzer seviyedeki viskileri kıyasa tabi tutarsak glenmorangie daha iyidir. glenfiddich zaten yarışamaz.

  illa glen yapacağım diyorsanız, glenrothes'un 1991 vintage'ını bulacaksınız, yani parayı bayılacaksınız. 1998 ve 2001 de iyiymiş diyorlar henüz tatmadım, bulursanız 1995'i gözü kapalı alabilirsiniz ona kefilim.

  dönelim glenmorangie'ye, lasanta ve nectar d'or serileri biraz abartılı ürünler. genel geçer kitleye beğendirmek için olabilir ama kaliteli ve lezzetli olsalar da biraz karaktersizler. abartı derecede yumuşak. yani how many times should we taste woody, fruity, oaky things ?
 • tadindan daha guzel olan tek sey sevgilinin dudagidir
 • viskiden nefret ederim, 18 yıllığını içince yuh be dedim, yuh be abi, neymişsin sen!
 • kendisi öksüz doyuranmış efendim, 10 yıllık şişesi 1 litredir.

  (bkz: glenmorangie original)
 • dunyanin en guzel ickilerindendir. madeira wood olani ekstra guzeldir.
 • dün akşam yılbaşı münasebetiyle signet'ini içtiğim ve dibimin düştüğü viskidir. belki de ilk single malt denemem olduğu için, kim bilir.