şükela:  tümü | bugün
 • kanadali unlu piyanist. ozellikle bach yorumlariyla taninir. hakkinda yapilmis '32 short films about glenn gould' adli bir de film vardir.
 • gould, uslanmaz bir bach tutkunuydu. fazıl say’a göre, sony tarafından piyasaya sürülen 1960’lardaki new york’ta lincoln center’da gerçekleşen canlı konser kaydında yorumladığı brahms’ın birinci piyano konçertosunu, brahms’ın romantizminden hayli uzakta, bestecinin müzik diline karşı çıkan, bach havası estiren bir gould yorumuyla çalmıştı.
 • penguen cd kataloguna göre önce düşünülüp sonra alınması gereken kayıtlara sahip piyanist; yorum sınırlarını aşıp besteciyi farklı yüzyıllara hatta zaman üzerine taşıyan, eseri yeniden yazıyormuşçasına (orjinal skordan da saparak yeri geldiğinde) yorumlayan piyanist. otantisiteye önem veren klâsik müzikseverler, yorumcular, müzik insanlarınca karşı çıkılan şahıs. bi de humlamasaymış kayıtlarında, her piyanist az çok yapar ama onunkisi abartı, bana fazıl say'ın abartı humlaması da gould taklidi gibi geliyor.

  kendi adıma konusmak gerekirse bach'ı bach gibi dinlemenin zevki ayrıdır, romantisize edilmiş, modern yorumlar ya da glenn gould yorumu dinlemenin zevki ayrıdır. fakat katlanamadığım şeyler de vardır, jacques louissier trio gibi mesela, ya da romantisize edilmiş mozart yorumları, ya da 'ben daha farklı yorumlayacam' kasıntısında kaydedilmiş kayıtlar...

  ayrıca brendel de çok üstün bir yorumcudur yani, wilhelm kempf'in olduğu gibi, marta argerich'in olduğu gibi, wladimir horowitz'in olduğu gibi...
 • gençliğinde bach'ı cok hızlı calma eğiliminde olup yaşı ilerledikçe dinginleşen en iyi bach yorumcularından. sahne fobisi nedeniyle genellikle kayıt yapan ve çeşitli ilaç bağımlılıkları olan büyük yorumcu...
 • muzik cevrelerince "cok hizli caliyor" diyerek elestirilen ancak hatasiz caldigi icin fazla elestirilemeyen kanada'li piyano virtuozu.
 • yaşamının son 18 yılını stüdyoya kapanarak geçirmiş ve bu süre içinde birkez bile canlı konser vermemiş piyanist..
 • bach'in disindaki bestecilerin eserlerini de kaydetmistir. beethoven sonatlarin bazilarini, misal hammerklavier, biraz yavasca tempoda calar. prokofiev de calmistir, brahms da, ama bach kayitlari her zaman bestseller olmustur. takintilari da kendine hastir. mesela copluge gidecek bir steinway'i sahiplenmis, her konsere ve kayida o piyanoyu goturmustur. ayrica tabani lastikli kirik dokuk bir iskemlesi de vardir. piyanonun basindaki oturusu da enteresandir. epey alcakta oturur ve ellerini klavsenci gibi tutar. cok genc oldu, yazik.
 • 32 short films ile istanbul film festivali'ne de konuk olmuş olan müzisyen.
 • asperger sendromuna sahip oldugu icin boyle bir yetenege sahip oldugu sanilan muzisyen.