şükela:  tümü | bugün
 • keşfedilen yeni bir gezegen.
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25136234/
  edit: uyarı için, sprite, ssg, linus, huzursuz, vape, urubitinga, tjutg, boga etkisi, guneykampus, deckard'a teşekkürler.
 • amerikalı gök bilimcilerce, ilk kez yaşam koşullarının oluşması açısından mükemmel koşullara sahip olduğu iddia edilen ve yeni keşfedilen gezegen.

  abd ulusal bilim kurumu, güneş sisteminin dışında keşfedilen ve gliese 582g kod adı verilen gezegenin, yıldızına ne çok uzak ne de çok yakın olduğunu, bu nedenle yaşam koşullarının oluşması ve su için ne çok sıcak ne de çok soğuk olması nedeniyle dünya ile benzerlik gösterdiğini açıkladı.

  dünya'ya çok benzeyen bir gezegeni bu denli çabuk bulabilmiş olmanın, evrende bu tür çok sayıda gezegenin bulunduğuna işaret ettiği söylendi.

  gezegenin dünya'nın galaktik komşusu olduğu, çevresinde döndüğü yıldızın dünya'ya 193 trilyon kilometre uzaklıkta olduğu, gezegenin dünya'ya birçok yıldızdan daha yakın mesafede bulunduğu gibi ek bilgiler de mevcut.

  gezegen, dünya'nın kütlesinin üç katı büyüklükte bir kütleye sahip. atmosferde ortalama sıcaklığın -31 ile -12 derece olduğu belirtiliyor.
 • hakkinda $oyle bir yorum yapilmis:
  "bu gezegenin yildizina tidally locked olmasi seklinde bi sikintisi var yalniz. yani bir gun peryodu ile, yildizinin etrafinda donme periyodu birbirine esit. bu sebepten gezegenin yildiz goren tarafi sabit. yasanabilir sicaklik acisindan sadece gece gunduz sinirinda kalan bolge soz konusu."
 • güneş sistemine 20 ışıkyılı uzaklıkta. şimdi ışık hızının üzerinde yolculuğu ve 200 yıl yaşamanın sırrını bulmamız lazım. ayıkla pirincin taşını.
 • bu gezegen gunes sisteminde degil libra takimyildizindaki gliese 581 sisteminde bulunmustur.
 • dünya ile aynı güneş sisteminde değil, aynı galakside yer almaktadır.
 • ortalama sıcaklığın -31 ile -12 derece arasında olduğu bu gezegenin koşullarının "mükemmel" olarak tabir edilmesi, beyin göçü neticesinde amerika birleşik devletleri'ne giden erzurumluların gökbilim camiasında mühim bir yer edindiğinin de bir kanıtı adeta.

  götü donar lan insanın orada.
 • yasamin cok zor gececegi kosullara sahip gezegendir. oraya gidebilecek teknolojimiz osla dahi. iki asiri zit iklim sartinin tam ortasinda insanlarin yasamasi uzun vadede gayet zor olacak. dunyada bile bunca insan birbirine girerken, oyle bir ortamda guclu olan sag kalir mantigi olacak buyuk ihtimalle. gezegenin "yasanabilir" cografyasinin stabil olup olmamasi da dert. o kadar zit sicaklikta yer hareketi bol olabilir.
 • bugün yola çıkıp ses hızı ile seyahat edereksek yaklaşık 6 569 989 gün sonra ulaşabileceğimiz bir gezegen.