şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: gliese 876)
 • 1 milyon yil kadar sonra gokyuzunde geceleri ay kadar parlak, hatta ortaligi onun yoklugunda aydinlatacak bir gok cismi varsa, bu odur iste...

  3 yıl sonraki edit:
  evet, asla ay kadar büyük görünmeyecek. hatta, sıradan bir yıldız büyüklüğünde görünecek fakat, gökyüzünde venüs'ten daha parlak olacak. ve evet, o uzaklıktan (1 ışık yılı) geceleri dünyayı ay kadar olmasa da, yeterince aydınlatabilecek.
 • bize evren zamanında çok kısa bir süre içinde(1.5 milyon yıl) yaklaşacak olması birtakım tehditler de içeren yıldız.

  öncelikle oort bulutuna etkisi olacaktır. buradaki çok sayıdaki kuyruklu yıldızın güneş sistemi içerisine doğru yola çıkması olası. bu da dünya için bir tehdit oluşturabilir. aynı geçmiş jeolojik zamanlardaki gibi. hoş, lanet olsun bu olay yine bizim nesili vurmuyor. vay arkadaş ya. bahtsız bir zamanda doğduk. bizden önceki nesil bile aya ayak basılışına şahit oldu. biz de anca mars'daki robotlara.
 • 0.67 solar yarıçapı ve 0.6 solar kütlesi olan (yani aşağı yukarı güneş'in %60'ı boyunda) ve şu an 63 ışık yılı uzaklıkta olan, turuncu ile kırmızı arası bir cüce yıldız.

  yaklaşık 1.3 milyon yıl sonra güneş sisteminin 9000 ile 13000 au mesafesinden geçeceği öngörülmekte. bu da 50000 au ile 200000 au arasında bittiği düşünülen oort bulutunun tam ortasına denk geliyor. (bahsedildiği gibi) yılda aşağı yukarı 10 adet kuyrukyıldızın dünyayı ulaşması anlamına gelebilecek bir "doğa olayı". jupiter defence de bir yere kadar yani.

  bir de şu an bilinmemekle birlikte buna uygun bir yıldız olması sonucu bahsi geçen güneş sisteminin de etrafında gezegenler ve benzeri bir oort bulutu olması olasılığı var ki, bu da yıldızımızın ve gezegenimizin gliese 710'un oort bulutunun ortasında kalması demek. bu daha da şenlikli bir durum anlamına geliyor.

  başka bir gezegende yaşayan akıllı canlılarla ilk kez karşılaşıp, görüntülü mesajlaşıp, hep birlikte 1,3 milyon yıl sonra ölebiliriz mesela. hep bunlar olasılık dahilinde.