şükela:  tümü | bugün
 • kırmızı bir cücenin etrafındaki tam turunu 36 günde tamamlayan, dünyanın kütlesinin 5.4 katına denk bir kütleye sahip yeni keşfedilmiş ve dünyaya benzerliği ile dikkat çeken bir gezegen.

  dünyadan sadece 16 ışık yılı uzaklıkta olan "gliese 832c" kendi güneşine, dünyanın kendi güneşine olan uzaklığıyla kıyaslanınca, epeyce yakın. fakat yakın olması onu merkür gibi aşırı sıcak bir gezegen yapmıyor. zira gliese 832c'nin güneşi bizim güneşimizin yarı kütlesine sahip bir kırmızı cüce; yani enerjisi düşük. dolayısıyla gliese 832c'nin kendi güneşinden aldığı solar enerji dünyanın kendi güneşinden aldığı enerjiye çok yakın. fakat yine de kütlesinden dolayı çok daha kalın bir atmosfere sahip olduğu dolayısıyla yüksek basınç ve sera gazı etkisinden dolayı aşırı sıcak olabileceği tahmin ediliyor. gliese 832c'nin en önemli özelliği dünyaya bu kadar yakın olması. 100000 ışık yılı boyunda bir çapa sahip bir galakside dünyaya bu kadar benzeyen bu kadar yakın bir gezegen keşfi önem arz ediyor.

  siz yine de, "sadece 16 ışık yılı uzaklıkta" dediğime bakmayın; yanlış hesaplamadıysam*, bugün insan yapımı en hızlı "nesne" ile (new horizons, saniyede 16.26 km) yola çıksak 832c'ye varmamız yaklaşık 295000 yıl sürecektir.
 • dünya kütlesinin 5.4 katı ise kendileri, üzerinde her birimiz 400 kilo çekeceğimiz için eğer gidersek yaşamımızı sürüngen olarak devam ettireceğimiz gezegendir
 • gezegenin şu anki hali, dünya'nın henüz yaşam olmayan versiyonu gibi göründü bana. sera etkisi, anormal sıcaklıklar, olgunlaşmamış atmosfer filan. şu an yaşama elverişli olmasa bile, dünya'nın da birkaç milyar yıl önce benzer hallerde olduğunu söyleyebiliriz. ve hatta; bir çarpışmayla kütlesinden kaybedeceği bir miktar parçacıkla boyutu dünya'ya yaklaşabilir, uzaya serpilen parçacıklar bir ay bile oluşturabilir. nasıl, güzel senaryo değil mi?
  yani bir-iki milyar yıl sonra yaşama elverişli bir gezegen olabilir bu arkadaş. o zaman belki de orada yaşayacak olan insanlar bizim yaşadıklarımızı sil baştan yaşayacaklar...

  edit: aklıma takılan bir şeyi kendi kendime şeyetmek istedim;
  bu eleman bize 16 ışık yılı uzaklıkta, biz muhtemelen 16 yıl önceki halini görüyoruz. yaşama elverişli ortamın oluşması için geçmesi gereken zaman hiçbir zaman kesin değildir ancak dünya'yı ele alırsak, yeterli ve hatta uzun bir zaman dilimi gibi göründü bana. belki de orada yaşam vardır? hemen gidip bakmak gerek... fakat mesafeden dolayı herşey için çok geç olabilir tabi, o da ayrı bir konu...
 • kütlesi dünyanınkinin 5,4 katıdır ancak hacmi de dünya'nınkinin yaklaşık 4 katı olduğundan yüzeydeki çekim 1,8 g civarında olacaktır; bir insanın en azından geçici olarak dayanabileceği bir kuvvet.

  bununla birlikte 832c bir "süper-venüs" olarak geçmektedir, ortamı bizi pek açmaz.
 • acilen hızlı tren seferlerinin başlaması gereken gezegen.
 • her ne kadar dunyadan tas atma mesafesinde bulunuyor olsa da (rica ediyorum burada 5-10 isik yilinin lafini etmeyiniz, sonucta dunyadan firlatilan voyager 1'in bile 1800 yilda, tam bir isik yili yol katedecegini dusursek) bu sevimli planetin, (dunyadakine benzer) yasam icin gerekli olan habitable zone icerisinde bulunuyor iddiasi bir hayli optimisttir. referans olarak elbette dunyayi aldigimizda gliese 832'nin agir kutlesinden dolayi, kendisinin etrafini sarmalayan kocaman bir atmosfere sahip olacagi tahmin edilmekte. bu da bu gezegende yasam kirintilarinin olmasinin cok zorlu sartlara bagli olacagini gosteriyor. bu nedenle bu gezegene earth-like benzetmesi yerine daha cok super-venus benzetmesi yapmak daha dogru olacaktir.
 • 16 ışık yılı ötede imiş kendileri. 1 ışık yılı ışığın 1 yılda aldığı yola eşit. ortalama 300.000 km hızla 16 yıl gideceksin anca varıyosun. ben ranbo muyum?
 • smart 1'de kullanilan ion propulsion sistemi ile 340 bin yil surecek seyahatten sonra ulasilabilecek gezegen.

  su anki en gelismis teknoloji ile (saatte 60 bin km hiz ile voyager i'in hizi) 304 bin yil sonra ulasilabilecek gezegen.

  teorik olarak uzerinde halen calisilan nuclear pulse propulsion sistemi ile 340 yil surecek yolculuk sonunda ulasilabilecek gezegen.

  ortami ise dunya ile venus arasi, yani dunyadan birazcik, hatta bayagi bir sicak/soguk oldugu soyleniyor.
 • hadi diyelim isik hizinda seyahat mumkun hale geldi, bi arkadasa bakip gelicem desen git gel 32 sene, ortalama bir insan omrunun yarisi yolda gececek, bir de arkadasi gordun diyelim, oyle hemen donmek olmaz kalip biraz hasret gidermek lazim, beraber zaman gecireceksin falan filan derken gitti omrun 50 senesi. zaten ilk 20 sene zigot gibisin, anca o seyahati nasil yapabilecegini ogrenirsin, ozetle bu is zor, gidemeyiz muhterem

  tanim : dunyaya cok bezedigi iddia edilen, mesafe olarak kapi komsusu gibi lanse edilen gezegen