şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bunun ve türevlerinin de, bunu icat edenin de, insanları da böcekler gibi değersiz görüp hastalık ve ölümümüze sebep olanlarının hepsinin de allah bin türlü belasını versin. adam gibi tarım yapılsaydı, 1 kilo değil 200gr domates yeseydik ama hiç değilse gerçekten domates yemiş olsaydık, zehir değil... dedirten kimyasallar grubundan bir madde..
 • http://healthimpactnews.com/…o-have-autism-by-2025/
  gelecek karanlık görünüyor hakikaten.
 • tarım ilacı adıyla anılan zehir, bir çok ülkede kullanımı yasaklanmış olmasına rağmen türkiye bunu başlıca olarak zeytin, domates, biber ve meyvelerde cayır cayır kullaniyor.
 • glifosat:

  bir konuda da gözü kapalı taraf tutmadan açıklayın neyin ne olduğunu.

  glifosat ve insan sağlığı uzerine pek cok yayın var. bunlar coğu zaman birbiriyle çelişen sonuçlar var. kimisine göre muhtelemelen kanserojen, kimisine göre olası kanserojen, kimisine göre de muhtemelen kanser riski taşımıyor.
  deneylerin yoruma acık olmasinin nedeni kimisine monsanto'nun baski yapiyor olmasi, bilimadamlarinin yalan söylemesinden cok, kullanilan deney düzeneklerinden kaynaklaniyor. ınsanlar üzerinde direkt olarak deney yapmak etik olmadigindan, hayvanlar üzerinde ya da insanlardan alinmis hucre hatlari üzerinde deneyler yapiliyor. mesela fareye 20mg/g saf glifosat enjekte edince sorun olmazken, 100mg/g saf glifosat kansere neden olabiliyor. tabi insanlarin glifosati direkt olarak damardan almadikları için bitkiler uzerindeki kalintilarin insanlari nasil etkiledigini henuz bilmiyoruz.

  ayni sekilde kimi hucre hatlari (kanserli hucrelerden gelen) glifosatlarin yuksek kullanimi durumunda ölüyor. bu durumda glifosatlar kansere iyi geliyor demek sacma olur tabi, o doz fareye verilince fare de ölüyor.

  kisaca henuz glifosatlarin ne yaptigini bilmiyoruz. monsanto'nun bir şirket olarak tabi ki önceliği insan sağlığı değil para. bu nedenle bu ürünü açlığa karşı mucize olarak piyasada tutmaya çalışması normal. belki de hakikatten öyledir, mansanto ortakları köşeyi daha çok döner, belki de uzun vadede kötü bilmediğimiz bir yani cikacaktir, şirket başka bir ürünü mucize diye gözümüze sokacaktir. kisaca henuz bilmiyoruz.

  ıste tam olarak bu bilinmezlikten dolayi tarım urunlerindeki çeşitliliği artirmamiz lazim. tarim stratejilerini çok yönlü geliştirmemiz lazim. glifosat'lar iyidir diye herseyi basta dirençli yetiştirmek de bir çözüm değil, glifosatlar whonun muhtemel kanser ajani diye de yasaklamak cözüm degil. (whonun muhtemel kanser ajani listesinde gece calismak, günişiğına çıkmak, alkol almak gibi maddeler de var bu durumda ajanin kendisi degil dozaji onemli oluyor).
 • son yıllarda, özellikle kanada ve rusya gibi kuzey topraklarını tarımsal alanda daha verimli değerlendirmek isteyen ülkelerin yaygın olarak kullandığı bitki öldürücü tarım kimyasalıdır. bu gibi ülkerlerde iklim eylül/ekim aylarında yağmur ve kar yağmasına imkan verdiği için; arpa,buğday, mercimek kanola başta olmak üzere ıslanan, nemlenen ekili tahıl ve bitkilerin hasatı zorlaşır. çözüm olarak üzerlerine çok yoğun miktarlarda atılan glifosat zehir maddesi bu bitkilleri 1 gün gibi kısa bir sürede öldürür ve hektarlarca ekili tarım ürünü biçerdöverler tarafından kolayca hasat edilebilir hale gelir.
  ancak sorun şu ki glifosat kullanımı pestisit oranını kat be kat arttırıyor. 50-100 ppm olabilecek mahsülde 5000 ppm seviyelerine ulaşırken nihai üründe bu ancak 1000 ppm değerlerine düşebilir. insanlığın aç gözünü ancak doyurabilen ddt'den farksız glifosat maddesinin, doğrudan hücre bozulması ve dna hasarına yol açması sebebiyle kansere neden olduğu artık bilinmesine rağmen, dünya genelinde kullanımı devam etmektedir.
  başlıkta konuyla ilgili güzel linkler bulabilirsiniz.
 • malta glifosatın tarımda kullanımını yasaklayan ilk avrupa birliği üyesi ülke oldu. büyük ihtimalle diğer avrupa ülkeleri de tez zamanda bir bir yasaklayacaktır. türkiye'de yasaklanması 2500 yılını falan bulur herhalde.
 • glifosat hakkında taraf tutmamak mümkün değil çünkü monsanto kafasına göre sonuç üretip bilim insanlarının adını kullanarak yayınlıyormuş (ghostwriting).

  https://www.nytimes.com/…p-safety-lawsuit.html?_r=0

  uluslararası kanser araştırmaları ajansı (dünya sağlık örgütüne bağlı bir kurum) tarafından da non-hodgkin lenfoma ile bağlantısına dair bir çalışmaya dayanarak muhtemel bir karsinojen olduğu belirtilmiş.

  karsinojen olmadığına dair tüm çalışmalar şu durumda şüphelidir.
  geriye kalan bilgilerimiz ise karsinojen olduğunu söylüyor.

  monsanto'ya güvenmeyi tercih ediyorsanız orası başka...
 • yabani ot ve börtü böceği uzaklaştıran (öldüren) kansorejen kimyasal.
  tarım bakanlığı batının lafını bize forward ederek bir tehlikesi bulunmadığını beyan etti. haliyle memleketimizin ziraatinde yasal olarak kullanılıyor.
  bununla ilgili yapılmış bir çok çalışma var. belirli bir dozun üzerine çıktığında deneklerin kanser olmasına sebep oluyor. düşük dozda tutulduğunda ise bir şey gözlenmiyor. fakat bu bir şey olmaması uzun vadede olmayacak veya başka bir şeyi tetiklemeyecek anlamına gelmiyor. dolayısıyla aksi ıspatlanana kadar yasaklanması gereken bir maddedir.
 • (bkz: bayer'in monsanto'yu 66 milyar dolara satın alması)

  monsanto tarafından üretilen bu kimyasal, dondurmalarda (özellikle ben&jerry's), müsli ve corn flakes'lerde, birada, balda ve içme suyunda bulunuyor. tarlalardan heryere bulaşmış durumda anlayacağınız.