• cihazın ve sigaralarının* yapısına değinmek gerekirse eğer:

glo cihazı, indüksiyon ısıtıcı* mantığı ile çalışıyor. cihaza taktığınız sigarayı saran bir bakır ısıtıcı, temassız olarak bu sigarayı ısıtıyor ve ortaya nikotin ve buhar içeren bir duman* çıkıyor.

sigaraları, philip morris'in heets'lerine göre daha çok sigaraya benziyor, çünkü uzunlar ve içine baktığınızda tütüne daha çok benziyorlar fakat burada farklı bir durum var.

kimi kaynaklarda, sigaraların içindeki tütün benzeri yapıyı inceleyenler; bunun aslında bildiğimiz tütün değil, lifli yapıya sahip, tabiri caizse tütüne benzer bir tekstil ürünü olduğunu gözlemliyorlar. tabii içeriğine nikotin* içeren bir sıvı da yedirilmiş.

sanırım aslında tıpkı vape/e-sigara ürünleri gibi sıvılaştırılmış nikotin, glo'da sigaraya çok daha benzer bir formda bize sunuluyor diyebiliriz. sigaralar uzun ama aslında yarıları da boş. yani iqos/heets'ten çok da bir farkı yok.

ben bu taktiği çok başarılı buluyorum. çünkü sigara içicisinin en büyük sorunlarından biri; e-sigara'nın, bildiğimiz konvansiyonel sigara hissinden en başta biçim olarak ayrılıyor olması. dudaklar o filtreye değdiğinde olay çok daha eski günlere yakın geliyor.

kaçınılmaz olarak, iqos ile birlikte sigaranın geleceği olarak tanımlayabiliriz.

not: tütün/nikotin ürünleri, tek kullanımda bile aşırı derecede bağımlılığı olan zararlı alışkanlıklardır. yanından bile geçmemenizi tavsiye ederim.
  • 20 senedir abartmadan -3 günde 1 paket gibi- sigara kullanan biri olarak, bu aletin hyper+ modelini ilk kullandığım andan itibaren 1 senedir bir daha sigara ihtiyacı duymadım. öte yandan kullanıp tatmin edici bulmayan ve sigara ihtiyacını görmediğini söyleyen çok kişi gördüm. piyasada glo ve nuo stick satıcılarının bir çoğunu bu arkadaşlar oluşturuyor.

hyper + modeli için kullanıcı deneyimlerim :
    şarjı gayet yeterli, 1 senenin sonunda bir paketin tamamına değilse de 10-15 arası stick'e yetiyor şarjı.
    şarj olurken kullanılabiliyor. şarj göstergesi de mevcut.

normal kullanım için 4 dakika, yoğun kullanım deneyimi için 3 dakikalık boost modu var. boost modunda yoğun aromalı bir stick kullanıyorsanız çok sert gelebiliyor, baş döndürebiliyor.

duman(buhar) yoğunluğu stick çeşidine göre değişiyor kesinlikle.

nuo sticklerin 6-7 çeşidini deneyimledim. hepsi aynı oranda yanmıyor, kullanım sonrasında stick durumundan anlayabiliyorsunuz bunu.
    en iyi yanan, yoğun ve keyifli içim hissi verenler redberry ve blueberry oldu.
    klasik (patlatmasız) tütün en hoşuma gitmeyen oldu.
    tropic-berry mix : bunda iki farklı aroma kapsülü var. istediğinizi seçiyorsunuz, ikisini birden patlatınca çok yoğun bir duman hissi oluyor.
    freeze menthol : hayli sert ancak içim hissi güzel. soğuk havalarda boğazı rahatsız edebilir.
    tropic : biraz az yanıyor gibi ama fena değil, tercih edilebilir.

kıbrıs free shoptan temin edilebiliyor stickler. tropic-berry 20 eur diğerleri 18 eur yanılmıyorsam karton fiyatı, tek yolcu için elektronik stick tek karton getirmeye izin var-mış ancak sigara kartonu ile aynı boyutta olduğu için neden 3 karton getirmeyesiniz ki?*

kısaca, klasik sigara ile aşk yaşamıyorsanız denemenizi tavsiye edebileceğim türden mucize bir alet. sigarayı bıraktığım dönemdeki gibi kilo aldım buna başladıktan sonra.
    rahatsız edici bir koku yok, ateş yok, izmarit yok.
    bozulursa yarın yenisini alırım.
  • piyasaya hızlı giriş yapan ve ilk amacı piyasadaki iqos tekelini kırmak olan cihaz. ürünün fiyatı iqos'un neredeyse yarısı ve şu an beş farklı sigara çeşidi sunuyor. yalnız iqos yeni serisinde tek şarjla 10 adet sigara içilebilen zımbırtıyı sunduğundan bunun öne çıkarmaya çalıştığı özellik biraz ellerinde patladı.

en büyük artıları; iqos gibi 3-5 sigarada bir içini temizlemeniz gerekmiyor ve bir şarjla ardı ardına iki paket sigara içebiliyorsunuz. ayrıca biriken tütünden ötürü iqos'dan gelen o sessiz osuruk kokusu gelmiyor bundan.

en büyük eksileri; öncelikle sigaraları ince sigara boyutunda ve ağızda bariz sigara tadı bırakıyor. buna mukabil elde nal kadar her tarafı buhara boğan nargile makinesine benzer bir görüntü sunmasıyla size iqos'un sağladığı sigara içiyorsunuz hissini vermemesi.

edit: şimdi aklıma geldi. bundan enteresan bir koku geliyor ısındığında. ne olduğunu düşünürken sigara/kartuş her neyse o zımbırtının kağıdının mısır koçanı gibi bir şeyden imal edildiğini öğrendim de rahatladım. bildiğim fakat bir türlü çıkaramadığım bir kokuydu.
  • kalitesi gittikçe iyileşen elektronik sigara. alınan geri bildirimlere göre yeni ürün geliştirdikleri çok belli oluyor.

yukarıda bir arkadaş hyper plus modellerinde şarj göstergesi yok demiş. aslında var. üzerindeki yuvarlak butona sadece bir kez basarsanız etrafındaki çember ne kadar şarj kaldığını gösteriyor. yeni modellerinde ise yandaki butonlara tek dokunuş yaparsanız yine çember ışığında gösteriyor kalan pili.

hyper x serisinde ürünü inceltmeyi başarmışlar. artık daha ince ve kibar bir görünüm kazanmış. daha hızlı şarj olup daha uzun süre kullanılabiliyor. bir de kapak sürgüsü yapmışlar. içinde kalan tütünün kokusu rahatsız etmesin diye açılıp kapanır bir sistemi var.

asıl değişiklik ise neo sticklerinde olmuş. önceden kullandıkları mısır koçanından üretilme kağıt yerine farklı bir kağıt kullanıyorlar artık. böylece tuhaf mısır kokusu gelmiyor. bu arada kalın ve ince seçenekleri var ilk günden beridir. ben kalın sigara ve aromasız düz tütün alıyorum ki en az bulunanı da bu. benim gibi düz sigara tadı almak isteyenler bright tobacco deneyebilirler.

buna geçtiğinizde hiç normal sigara aramadan devam edebilirsiniz. tabi ki bu tür elektronik sigaralar daha sağlıklı demek mümkün değil ama klasik sigaranın etkilerini yaşamıyorsunuz. ağızda kötü tat, sabah baş ağrısı, nefes darlığı vb. ağır tiryaki etkilerini gözle görülür şekilde azaltıyor. bırakmış kadar olmasanızda yarattığı bu etkiyle daha sağlıklıymış gibi bir hissi yaratıyor.

yani yan etkileri daha az olduğu için daha az ölümcül değiller. likit buhar makineleri veya tek kullanımlık vape ürünlerini bir yana koyuyorum. onların zararlı oldukları çok kısa sürede anlaşılabiliyor. yoğun vape kullanan kişilerin ciğer röntgenlerinde bariz şekilde hasar gözlemlenebiliyor.

iqos ve glo gibi büyük sigara üreticilerinin ürünleri ise daha sinsi. şu an üzerlerine yapılan araştırmaların sonuçlarını takribi on sene sonra göreceğiz. akciğerlerinizi buhar kadar seri tahrip etmiyor olabilirler fakat 15 sene sonra mutasyona uğrayıp üçüncü bir taşak sahibi olabilir miyiz bilmiyoruz. yani demem o ki; bunlar daha az zararlı, o yüzden bol bol çekelim ciğerlerimize demeyelim.
  • helsinki'de bir otel. kluuvi, espoo ve havaalanının orada olmak üzere toplam 3 adet var.
  • iqos mu alayım bunu mu derken fiyatından ötürü bunu tercih ettim. kesinlikle arada sırada sigara içen kesime önermem. ciğeri bildiğin söküyor. nefes alamayacak duruma getiriyor adamı. sigara buharını da aşırı ısıtıyor çekemiyorsunuz içinize.

ciğerinize acıyın diyorum, kimse ölçmemiş ama ölçsek cidden fena derecede zararlı çıkacağına inanıyorum.
  • glo.com adresinden hizmet veren, pek begendigim, yoga, pilates, fitness vesaire programi.

bir cok ozel filtrelemeye gore arama yapabiliyorsunuz, ornegin ben vinyasa / ashtanga ve konusurken de yoga felsefesini de anlatan hocalari sectim, cok memnunum, bir cok egitmen ve bir suru video var, isin guzel tarafi yeni videolar da gelmeye devam ediyor surekli, uı da sade, anlasilir bir site.

ilk 2 hafta ucretsiz deneme suresi var istediginizde iptal edebileceginiz, sonrasi ayda 18 dolar.
    maalesef adriene'cigim uzun yoga videolari artik koymadigi icin belesciligi birakmak zorunda kaldim, ama ozellikle havanin sogudugu kis gunlerinde haftada 3-4 kez yoga yapildiginda 18 dolar fazla degil bence.

denemek isteyen olursa tik.
  • istanbul içi neo sigara tedarikçisi bilen var mıdır?

t: kendine özel sigarasını ısıtarak vücuda daha az zarar vermeyi temenni eden e-sigara benzeri.
  • iki muadil ürünü de denemiş birisi olarak piyasada daha az reklam yapmış olan glo'nun iqos'tan daha doyurucu olduğunu ve sigaraya daha yakın bir tecrübe sunduğunu düşünüyorum. bir kere iqos'un o minicik heatslerini görünce zaten sigara içmiş hissinden kopuyordum, hemen bitiyordu.

iqos'u denediğim dönemde hem hızlıca bitmesi, hem tatmin etmemesi, hem de cihazı temizleme gibi dertlerden dolayı pek keyif alamamıştım.

sonrasında british american tobacco'ya ait glo'yu denemeye karar verdim. başlarda onda da adaptasyon sıkıntısı çektim ancak geçtiğimiz 1 yıldır artık hiç sigara kullanmıyorum, hatta sigara içmektense bu daha çok hoşuma gidiyor. üstüme koku sinmemesi, dumanının çevreyi rahatsız etmemesi ve sigaradan daha az zararlı olduğu iddiası benim başlıca tercih sebeplerim.

umarım türkiye'de de bunlar yasallaşır. yıllardır neden yasallaşmadıklarını da zaten anlayabilmiş değilim. sanki birileri bunların kaçakçılığından nemalansın diye bilerek yasallaştırmıyorlar diye düşünmüyor değilim. başka türlü mantıklı bir açıklama bulamıyorum.
hesabın var mı? giriş yap