şükela:  tümü | bugün
  • yaban ellerde yapmış olduğunuz alışverişlerin vergisini (kdv,vat,iva vs.) sizin adınıza geri alan tabi bu hizmetin karşılığı olarak bu verginin bir kısmını kendine alan tax free firması.

edit : yurtdışında yaptığınız alışverişin parasını o ülkeden çıkarken almanız önemli, aksi takdirde sürünürsünüz. olur da şansınıza çıkış yaptığınız ülkedeki ofisi çalışma saatleri dışındaysa uçuşunuz ve türkiye'den de alırım koskoca firma derseniz, bir bilinmezliğin içine sürüklenirsiniz. türkiye'de teslim ettik bekliyoruz 1 aydır, ne yurtdışından ne türkiye'den ses seda yok.

edit 2 : aradilar 8 hafta icinde hesabima yatacakmis. hadi bakalim hayirlisi.

edit 3 : bu macera 12.06.2011'den 01.11.2011'e kadar surmustur.

karalama entrysi gibi olmasin, zira cikis ulkesinde ofislerini acik yakaladigim diger tum seferlerde 3 gunde hesabima yatirmislardi.
  • öncelikle sözlükte bu kadar az entry girilmesine şaşırdığım firma. mümkünse tax refund'ı nakit almaya çalışın, zira posta yolu ile gönderirseniz epey bir süre bekletebiliyorlar.

amsterdam schipol'daki ofisinde elden direk kredi kartına ilgili tutarı anında yollamışlardı fakat köln-bonn havaalanında geri ödeme yapan dükkanlar kapalı olduğu için posta yolu ile yolladım ve üzerinden 1 ay geçmesine rağmen ödeme yapılmadı.

türkiye ofislerini arayıp durumdan bahsettim. formun üzerindeki numarayı sordu hanımefendi, bilmiyorum diyince "ooo, öyle bulamayız" gibisinden sesini yükselterek verdiği global kontak merkezi mail adresine ingilizce mail atmamı istedi, bu şekilde daha kolay bulunacağından bahsetti. "telefonla ingiltere'yi arasam daha kolay olmaz mı ?" diye sorunca "mail daha iyi" dedi, peki, teşekkürler diyip kapattım.

ingiltere numarasını arayıp, durumdan bahsedince, ismimi ve kredi kartı numaramı söylemem ile ödemenin yarın yapılacağını, bankada da 1-2 gün bekleyeceğini pazartesi yatmış olacağını söyledi. gayet yardımcı oldu, hatta konu hakkında ticket numarası açtırdım, bir problem olursa bu ticket ile konuya girebilmem için.

uzun lafın kısası, türkiye ofislerinin önünde bu tür işlemleri yapacak ekran olmamaları imkansız. işi yokuşa sürüyorlar.
  • tax free .... ünvanından global blue'ya geçtikten öncesindede sonrasındada problem yaşamadığım, seyahat ettiğim ülkenin sınırında/gümrükde tax free evrakımı onaylatım teşvikiye adresine yollamamla müteakip cuma günü iade almaya hak kazandığım miktraın az bi eksiğini sanırım 5% gibi kendilerine kesip tl olarak banka hesabıma eft yapan tax free firmasıdır.
    daha bu sabah bi evrak yolladım bakalım bu cumaya yetişirmi.
  • norwich apple store'dan 4 mart gibi bir iphone 6 aldım. 5 mart'ta stansted havalimanında bulunan posta kutusuna vergi iadesi fişini bırakdım. 2 hafta sonra müşteri hizmetlerine paramı ne zaman alıcağımı sordum. onlarda 7 nisan'da paranız yatıcak dediler. gel gelelim 7 nisan 10 nisan oldu para yok, yine bir email daha attım , paranın yattığını bana bankam ile görüşmem gerektiğini söylediler. gel gelelim söylenilen tarihten 1 ay sonra ( 7 mayıs 2015 ) bana 59.5 pound olan vergi iade ödemesini, 89.5 $ olarak 7 nisan tcmb kurundan tl olarak hesabıma yattı. fakat bilen varsa yeşillendirsin bu 1 ay boyunca benim param nerdeydi.

şahsımca güvenilir ve profesyonel çalışan kurumdur.
  • hazırcılara yardım edeyim dedim.
    hangi ülkelerde var bu global blue? buradan buyurun.
    aldığınız ürünün vergisini nasıl geri alacaksınız? ne tarz yükümlülükleriniz var? proses nasıl işliyor? cevap burada.
    eee kaç para refund alacağım peki? o da burada.
    hala sorularınız mı var? muhtemel cevaplar burada.

--- amme hizmeti sonu ---

aslında bütün bunları globalblue.com sitesine genel bir göz gezdirerek bulabilirsiniz. ama siz utanılacak kadar üşengeçsiniz ve ben de halinizden anlayacak kadar üşengecim.
  • eğer tax free alacağınız ofis kapalı ise kesinlikle o kutuya zarflarınızı atmayınız. o kutuya zarfınızı atarsanız yaklaşık 2 ay içerisinde paranızı kredi kartınıza iade alırsınız. bunun yerine gümrükte damga vurdurun ve türkiye ofislerine direk iletin. burada nakit olarak paranızı paşa paşa alırsınız.
  • vergi iadesi almak için kullanılan şirket.

bunun için satın aldığınız malları pasaportunuz ve tax-free fatura çekiniz ile birlikte gümrük muayene memuruna ibraz ederek onaylatmanızı sonrada gümrük onaylı faturanızı ve çekinizin arkasındaki ödeme talimatını doldurarak gümrüklü sahada bulunan kutularına atmanız gerekiyor.
  • batavia stad gibi yerlerde önce kartını bunların kartını alıp bilgilerinizi 3-5 dk da size sağlanan tablet ile doldurun sonra alışveriş’e çıkın. fişlerin üzerini zırt pırt bilgiler ile doldurmanıza gerek kalmaz. batavia stad da iseniz ayrıca ücretsiz batavia stad üyeliği de alın.

global blue kart ile yapılan alışverişlerde 3 hafta içinde yurtdışına çıkmanız şart.