şükela:  tümü | bugün
 • günümüz dünyasında küçük bir köymüşçesine her nerede hangi olay olursa olsun bir anda herkes tarafından bilinebilme kolaylığını ifade eden deyim.
  konuyla alakalı olarak (bkz: canlı yayında savaş izlemek)
 • iletişimin kolaylığı dışında tek tip yaşam formunu da ifade eden deyim.
  ülkeleri ve insanları birbirinden ayıracak kültür farklarının yok oluşunun tanımı.
  yani izafet çerçevesinin daralması.
  bir almanın türkten, türkün japondan farkının kalmaması olayı.
  venezuelladan kongoya herkesin coca - cola içiyor olması, kot giymesi, hamburger yemesi vs.
 • geleceği ıskalamayalım diyen birisinin, bir iki cümle ya da paragraf sonra ifade etmesi kuvvetle muhtemel kavramdir.

  zira modern bir insan karşısındakiyle ciddi birşeyler konuşurken mutlaka global, strateji, gelecek, komplo, ideal, kapitalizm kelimelerini kullanmak zorundadir.

  yani şimdi tüm hayat gailesi geleceği ıskalamamak olan birisi, dilini yandan çıkarıp dişleriyle sıkıştırır vaziyette geleceğe nişan alır tarzda hayatını sürdürürken, bunun saçma sapan bişey olduğunu söylemeyelim de oyununa rahat rahat devam etsin; hatta biz geleceği ıskalayalım da onun geleceği ısklamamaktan alacağı zevk orgazm seviyesine taşınsın diye ben onun terminolojisini kabul edeceğim öyle mi?. hee dünya global bir köy müdür diyeyim. yani sen sınırlı kapasitenle dünyanın heryerine uçuyosun, bunu facebooklara yaziyorsun diye mi dünya global bir köy oldu. nooldu yani? global köy oldu da ne ooldu? senin algılayışında, yaşayışında ne değişti?

  ha dersen ki bu teknolojik ilerleme sayesinde ben global bir köylü oldum. o tamam. bak o kabul.
 • (bkz: optik)
  (bkz: akustik)
  (bkz: sağ beyin)
  (bkz: sol beyin)
  (bkz: galileo)
  (bkz: öklit)
 • kanadalı iletişim kuramcısı macluhan'ın atmış olduğu teoridir. elektronik iletişimin yaygınlaşmasıyla birlikte dünyanın küçük bir topluluk gibi olacağına inanıyor. örneğin, dünyanın pek çok farklı yerinde insanlar, televizyon programları yoluyla aynı haber ve olayları izlemektedir. köy kelimesini özellikle kullanması sosyolojik yorumlamalarla genişletilebilir tabi.
 • ilk kez marshall mcluhan tarafından oluşturulan bu kavram, dünyanın küresel köye dönüşeceği üzerine kurgulanmış, zaman içindeyse siyasal kültürü, toplumsal yapıyı, iletişim örgüsünü ve özgürlük alanlarını yeniden yapılandırmaya başlamıştır.

  günümüzde sosyal medya platformu global köy kavramının en somut örneği durumundadır. bireyler bu yeni medya ile birlikte siyasal, sosyal ve kültürel içerikleri kullanıcı merkezli üretip geliştirerek birbirleriyle çift yönlü, simetrik ve anlık olarak paylaşmaktadırlar. böylece global köyün insanları zaman içinde belirsizleşen sınırlarda birbirlerine benzemektedirler.
 • başta sosyal medya olmak üzere bir "dünya global bir köydür" gidiyor.

  kravat takıp pantolon ceket giymek sanki ortak dünya kültüru.

  hâlbuki beğenmesekte farklılıklar bir zenginliktir ve gerçek dünya kültürünü oluşturmaktadır.

  ortak denilen tekdüze dünya kültürüne direnmek zorundayız.