şükela:  tümü | bugün
  • ınstagramda reklamı dönen, tüketicinin yerelde bulamadığı ürünlere gezginler aracılığı ile ulaşmasını amaclayan bir girişim hareketi.
    türkiye'de ne kadar tutar bilinmez ama güzel bir girişim olabilir.
  • bavul ticareti olayını sosyal medya ortamıyla birleştiren özgün güzel bir fikir. ben amcaları olarak beğendim.

hisselerine talibi. lot başına 45 kuruş veririm. ya da her yurt dışından gelen çikolata getirsin bana. hiperglisemiden ölene kadar yiyeyim.

kısaca olay şu. bir ülkeye giderken yazıyorsun ''beyler ben paris'e gidiyoru şu tarihlerde varsa isteği olan getireyim ;) ) mesaj falan geliyor sonra anlaşıyorsunuz alışveriş yapılıyor. daha aktif olarak kullanamadım ilan açtım pusuda bekliyorum bakalım.

saygılarımla

bavulperver amcanız avni mutlu
  • mantığını anlayamadım olayın. nasıl güven oluşur bu ortamda?

2 taraf için de güven imkânsız.

ürün getirtmek isteyen ben;

ürünün parasını ödüyor muyum peşinen? ödediğim parayı nereye ödüyorum direkt getirecek olana mı? nasıl güveneceğim adama? parayı direkt ona vermiyorsam, ürünü satın alıyor ona teslim ettiriyorsam bir şekilde nasıl emin olacağım ürünün bana geleceğine?

ürün getirip para kazanmak isteyen ben;

ürünün parasını peşin mi alıyorum? komisyon da mi peşin alıyorum? yok getirdikten sonra alıyorsam ya karşı taraf vazgeçer de ürünü almazsa? ürün elimde mi patlıyor? karşı taraf güvenip bana peşin peşin bütün ödemeyi neden yapsın?

ben çalışma prensibinde güveni nasıl yerleştirdiklerini gerçekten anlamadım. anlayan, bilen veya kullanmış olan varsa bilgilenmeye açığım.
  • arkadaşım vasıtasıyla haberdar olduğum platform. anladığım kadarıyla seyahat eden ve ürün talep edenleri buluşturan bir aracı görevini üstleniyor. örneğin yurt dışına çıkarken bu siteye nereye gittiğinizi ve ne zaman döneceğinizi yazıyorsunuz, sizin gittiğiniz ülkeden bir ürün isteyenler de sizinle iletişime geçiyor ve talep edilen ürünü onlara ulaştırıyorsunuz. iki taraf da kazanıyor aslında.
    iphone x çıktığında sipariş vermiştim, amerika’da $999'dı, getiren gezgin de 5% komisyon istedi. doların şu an 4.12 olmasına rağmen bazı ürünlerin türkiye’ye göre hala oldukça makul olduğunu düşünüyorum. evet, şu an elden ödemeyle çalışıyor ama yakında güvenli ödeme sistemi gelecekmiş.
    merak edenlere, site linki.
  • fikir güzel de filtrelemeleri berbat. çok mu zor bu devirde bu özelliğin eklenmesi ya?