• 2 yıla yakın süredir seviyeli bir ilişkimiz var. eş dost sağolsun, bine yakın mermi yaktım. doğru, yılda 200 mermi hakkınız var ama kime sorsanız zaten mermi hakkını size veriyor. kimsenin aldığı yok. tabi benimki biraz yeni gelinin silaha sarılması gibi oldu ama maksat atış olsun diye doldurup doldurup boşalttım.

şunu söyleyebilirim: taşıma için çok kullanışlı. neden? küçük ve hafif. taşırken fazla ısınıp soğumuyor. peki hiç eğitimi olmayan bir insan kullanmak zorunda kalsa hedefi tutturabilir mi? şüpheli. öyle eline her alanın üç aşağı beş yukarı iyi atış yapabileceği bir silah değil. hafif olduğu için çok hareketli. bazı silahlar çok daha dengeli olabiliyor. ama glockla ilk defa atış yapan herkesin kısa süreli bir şaşkınlık yaşadığına şahit oldum. biraz orta- orta üstü eğitim, bilgi gerektiriyor.

bizim türk insanın ilk sorduğu şey emniyetinin olup olmadığı. tetik emniyeti dışında emniyet yok. ilk başlarda bu kadar çok konuşulunca ben de tedirgin olmuştum. bir büyüğüm "emniyete gerek yok. emniyet sensin. silahını hep bildiğin bir konumda taşıyacaksın ve kimseye oynatmayacaksın. bundan iyi emniyet yok. emniyete gerek de yok böyle yaparsan demişti". şuan kendisine hak veriyorum. atım yatağı boş, tetik düşürülmüş şekilde taşıyorum ve çıkardığım zaman atım yatağının boş, tetiğin de düşük olduğunu görüyorum ve kimse silahıma dokunmadığı sürece bu değişmiyor. bu silahı almak isteyen ve emniyeti olmamasına kafayı takan varsa gram kaygılanacak bir şey değil. silahınıza sahip çıkarsanız emniyetsiz bir durum söz konusu değil. sahip çıkmıyorsanız zaten emniyetin olması da sizi kurtarmayacak.

2400$ civarında aldığım silahın (6500tl ediyordu aldığımda) avusturya ambargosundan sonra fiyati 12-13 bin oldu, sat dediler. neredeyse satacaktım. bir arkadaş "belki hayatında bir daha hiç glock'un olmayacak, belki türkiye'ye bir daha hiç gelmeyecek, deli misin?!" demesiyle satmaktan da vazgeçtim. valla bu ne bilmiyorum, yani nedenini ama onunla beraber olmayı seviyorum.
  • emniyeti olmayan emniyetli bir silahtır. atış zevki had safhadadır.
  • canik'e göre daha sert tetiğe sahip bir tabancadır. boyutları atış için ideal olsa da büyük elli kişiler için pek de uygun değildir. onları (bkz: glock 17) başlığına alalım.

tetik sertliği, bunun gibi hafif bir tabancada tetik disiplini sahibi değilseniz dert olabilir. yine de herkese uygun tabanca tipi farklıdır.

unutmayın; en iyi tabanca, tehlike anında 20 metreyi çekip en hızlı vurabileceğiniz, tutukluk yapmayacağından emin olduğunuz tabancadır. görünüş her şey değildir.
  • boş şarjörlü 670, dolu şarjörlü (15 fişek) 860 gram ağırlığıyla, silah taşıyan sivillerin gözdesi olmuş piştovdur. bunu taşıyınca daha önce beş yıl taşınan tabancanın*, 1.200 gram dolu ağırlığı ve iri boyutuyla aslında kütük olduğu anlaşılır.

bu silahı taşıyan, kullanan birinin, kesinlikle tetiğine alışması ve bolca idman yapması gerekir. poligon tabancası olmadığından, ağır sayılacak bir tetiği vardır, isabetli ve güvenli atış için alışkanlık gerektirir.
  • şark görevinde iken adalet bakanlığının kampanyası ile 700 dolar civarına almıştım şimdi 30 binlere çıkmış fiyatı ,100 bine de çıksa bu sevimli şeyden vazgeçmem herhalde.

en beceriksiz adam bile bu tabancayı çok rahat kullanır ve isabetli atış yapar öyle değişik bir tabanca yapmışlar , belde taşıması da çok rahat ilk tabancam stoeger cougar 8000 ft de çok iyiydi ama glock cidden başka.

edit : iki silah elmayla armut aslında ama bende asker ya da polis değilim *

biri polimer biri alüminyum

biri içten iğneli,biri horozlu..

biri az teper,biri çok teper

o ikisi çok farklı iki tabanca:)

@studyoya gitse studyo yanar uyarısı için teşekkürler

alttaki şark kelimesi ile dalga gecen arkadaşa da söyleyecek sözüm, yok şark kelimesini ilk kez duyduysan git köprüden atla .
  • her yeni jenerasyonla beraber daha da mükemmelleşen tabancadır.

gen3 ile gen4 arasında görsel olarak minör farklar görünse de, gen4 ile beraber gelen teleskobik icra yayı, basıncı yüksek mühimmatları atma konusunda muadillerine oranla ciddi üstünlük sağlamaktadır.
  • bir adet gen4 sahibi olarak cok sevdigim alet.

genel olarak bu tarz tasarim yaklasimlarinin hastasiyim. (bkz: dieter rams)

misal e-sigarada juul, elektronik urunlerde apple gibi silahta da glock un duz hatlari, sade, kompakt olmasi ve basit yapisi cok hosuma gidiyor.

ama soylendigi gibi acemi birisi icin isabetli atis yapmak biraz zor cunku polimer tabanli oldugu icin cok hafif bir silah. biraz alismak gerekiyor.

alternatifleri olan s&w m2.0 ve canik tp9sf arasinda kalabilirsiniz. canik de s&w de cok iyi. ama bir sansin var deseler bunu secerdim yine sanirim.
  • peş peşe 500 tane mermi atsan banamısın ulan demeyecek makine. yağla devam et
  • 10 yaşımdan beri aşinalığım olan tabanca, sökülmesi çok kolaydır silahın alt kısmı polimerden yapılması silahı hafifletim taşıma zorluğunu kısmende olsa bitirmiştir, silahın artık türkiyede satılmaması silahın değerini arttırmıştır, hayatımda en çok atış yaptığım silah olduğu için yeri bende ayrıdır.
  • elimden çıkarmak istediğim bir adeti bulunan siyah inci.

edit: gen 4. 100 tane de mermi ediye ederim.

edit2: 30 bin+50 mermiye gitti.
hesabın var mı? giriş yap