şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: fellowship of the ring)

  hem silmarillion'da hem de lord of the rings'de kar$ila$ilan en guclu elf lordlarindan biri olmasina ragmen, dallama peter jackson tarafindan goz ardi edilmi$ bir dosttur, lord glorfindel.

  (bkz: ai na vedui dunadan mae govannen)
 • frodo omzundaki yaradan oturu ruhlar alemine gecmenin esigindeyken, ruhlar alemindeki yansimasini gordugu elf beyidir glorfindel. wraithleri nasil pelerinlerinden siyrilmis gercek suretleriyle goruyorsa glorfindel'i de gercek suretiyle gormustur. glorfindel, tom bombadil ve imrahil ile birlikte filmde en olmasi gereken karakterlerdendir. lotr'un animasyon versiyonunda frodoyu tayflardan koruyan legolasken filmde bu misyonu onlardan var gucuyle kacarak arwen ustlenmistir. tayflarla savasabilecek kudrete sahip glorfindel bu iki versiyonda neden goz ardi edilmistir bilinmez. ayrica glorfindel no man will kill him diyerek angmar'in buyucu krali icin bir kehanette bulunmus ve bu kehanet gercek olmustur. boyle de ongoru sahibi bir ustaddir.
 • the fellowship of the ring filminde uzun saçlı mavi gözlü bir elf prensesi şeklinde karşımıza çıkan elf beyi
 • güneşin birinci çağında orta dünya'da yaşamış olan gondolinli elfin adıdır; "house of the golden flower" isimli bir hanedanın efendisiydi; gondolin'in düşüşü sırasında bir balrog'la savaşırken ölmüştür. mandos'un salonlarından orta dünya'ya geri gönderilmiştir. güneşin üçüncü çağında, aragorn ve hobbitler kara süvarilerden kaçarken onlara yardım edip rivendell'e gitmelerini sağlayan aynı glorfindeldir. (filmde liv tyler 'in cazibesine kurban gitmiştir maalesef...) her ne kadar glorfindel of gondolin ve glorfindel of rivendell'in aynı kişi olup olmadığı konusunda tartışmalar olsa da bu iki karakterin aynı kişi olduğu tolkien'in ölümünden sonra yazdıklarını toparlayan oğlu christopher tolkien tarafından belirtilmiştir.
 • gondolinin çöküşünde idrilin yaptırdığı gizli yoldan kaçan turgon halkı tek sıra halinde yürüyebilecekleri bir yerde orklar ve bir balrog tarafından sıkıştırılmışlardır.kartallar yetişene kadar onları glorfindel korumuştur.o dar yamaçta balrogla bir kayanın üstünde dövüşür ve birbirlerini öldürürler.ikisi de uçurumdan aşağı düşer.
 • gondolin elfi.ismi altın saçlı anlamına gelir.cirith thoronathda balrogla beraber düşmüş,ancak mandosun salonlarından orta dünyanın 2. çağına geri gönderilmiştir.bu açıdan kaderi gandalfa oldukça benzemektedir,netekim balrogla yaptığı savaştan galip çıkan,bu ikili dışında kimse yoktur(gerçi onların da ne kadar galip oldukları şaibelidir ama).yaratıkların en yücesi en yeteneklisi feanor bile bunu başaramamıştır.
  (bkz: vaların lütfu)
 • elfçede bir birleşik isim tamlaması
  glor - altın
  findel - uzun saç
  manalarına gelmekte
 • yaşadığı zamanda yaptığı onurlu işlerin yüzü suyu hürmetine mandos'un salonlarından ayrılmasına izin verilen elf. ölümünden yaklaşık bir 1500 yıl sonra tekrar orta-dünya'da bitivermiştir. ölümünün ardından mandos'tan bir arkadaşa bakıp çıkmış mıdır, yoksa uzunca bir süre oturup beklemiş midir bilinmez fakat kendisine yapılan çok büyük bir kıyaktır ve başka bir örneği daha yoktur. öyle ki; iluvatar'ın torpillisi feanor ve tüm elf halkının en sevgilisi olan luthien başta olmak üzere, fingolfin, fingon, finrod, gil-galad, ecthelion ve daha nice yiğide bile nasip olmamıştır böyle bir güzellik.

  chris'e göre, tolkien ismini lotr yazıldığı sırada random olarak kullanmış ve kitap basıma girinceye kadar durum gözden kaçmış. üstad durumun farkına vardıktan sonra iki karakteri birleştirme kararı almış ve olaya böyle bir çözüm getirmiş.
 • yüzüklerin efendisi serisindeki glorfindel ile farklı kişiler olduğunu düşündüğüm elf beyi. zira balrog'un amına koyan bir insanı ak divan'a katmamak ayıptır günahtır.
 • the battle for middle earth 2 de kendisini yönetebilmekteyiz.