şükela:  tümü | bugün soru sor
 • the bad and the beautiful veya the big heat gibi eserlerden tanidigimiz, cekici suratli ve sütyen giymeyen kadin oyuncu.
 • the big heat'te gayet iyi oynadığını düşünüyorum bu teyzemin. debby marsh'tı karakterinin adı. 1923'te doğmuş, 1981'de ölmüş.
 • it's a wonderful life'ta violet olarak karşımıza çıkar. zamanının en taş aktrislerinden.
 • ikinci kocası nicholas ray ile evliyken yönetmenin 13 yaşındaki oğluyla basılarak boşanan, üçüncü bir evliliğin ardından, 8 yıl sonra bu oğlanla evlenen ve tüm bu evliliklerden farklı çocukları olan; gerçek yaşamını da femme fatale olarak sürdürmüş görünen afet. filmlerle alakası olmamasına rağmen, glenn ford ile birlikte çevirdiği yapımların tanıtım karelerinde şimdilerde dahi bulunmayan yoğun bir erotizm mevcuttur.

  the big heat
  human desire
 • the bad and the beautiful filmindeki rolüyle 1953 yılında oscar kazanan aktris.
 • dört kez evlenmiş aktris. ilk evliliği stanley clements'le olmuş, 1945'te. 3 yıllık evlilikten sonra boşanmışlar. sonra nicholas ray'le evlenmiş, hem de boşandığı gün. belli ki evliyken nicholas'la sevgili olmuş. 2. evliliği 5 yıl sürmüş. 1 çocukları olmuş. boşanma nedeniyse oha'lık bir durum: ray evine döndüğünde önceki eşinden 13 yaşındaki oğluyla gloria'yı yatakta buluyor, tabii bu ve sonrası rezalet: boşanma davası açıyor, sonra çocuk yaştaki üvey oğluyla birlikte olduğu için de dava açılıyor vs. bunlarla uğraşırken 2 yıl kimseyle evlenmiyor, 2 yıl sonra 1954'te cy howard'la evleniyor, ondan da 1 çocuk yapıyor, 3 yıl sonra boşanıyor. gene 3 yıl ara verip bu kez nicholas ray'in oğlu anthony ray'le evleniyor 1960'ta. ilişkileri 14 yıl sürüyor, 2 çocuk yapıyorlar, 1974'te boşanıyorlar. yukarıda da dendiği gibi oynadığı roller de, kendisinin karakteri de femme fatale. yalnız daha 13 yaşındaki bir çocukla, hem de üvey oğluyla birlikte olması... oha resmen.

  son günlerini genç peter turner'la liverpool'da geçirmiş. 1981'de liverpool'dan new york'a döndüğü gün mide kanseri yüzünden 57 yaşındayken ölmüş. geriye skandallarla dolu 4 evlilik, 4 çocuk ve kaliteli pek çok film bıraktı. filmlere gelirsek... it's a wonderful life, in a lonely place, the bad and the beautiful, the big heat, oklahoma, human desire en bilinen ve kaliteli filmleri. femme fatale rollerin hakkını her daim verdi. the bad and the beautiful filmiyle ilk ve tek oscar'ını kazanmıştı. iyi oyuncuydu. annette bening bu yıl vizyona girecek film stars don't die in liverpool'da grahame'i oynadı. film, grahame'in kanser oluşuna, peter turner'la tanışmasına ve birlikte zaman geçirmelerine odaklanıyor. eleştiriler iyi değil lakin.
 • femme fatale falan diye güzellemeye gerek yok. bence kendisi çocuk istismarcısıdır. ayrıca hayatını anlatan film stars don't die in liverpool filmi olayları olduğu gibi anlatılabildiyse gayet bencil bir dönemin skyler white şahsiyetidir.