• söylenmiş ama ben de söyleyeyim yapılmış en güzel basketbol filmi. çok ama çok güzel. pat riley'nin bebeliğini de gördük lan hahaa. o değil de kentucky koçu tıpki george karl'a benziyor fakat bu benzerlikten daha da aşırı benzerlik worsley rolündeki küçük zenci tıpa tıp isaiah thomas* amk. bu kadar benzerlik olamaz lan. dedim kesin isaiah thomas'ı oynatıyorlar. lattin rolündeki eleman da ünlü bir pivota benziyor ama düşündüm düşündüm çıkaramadım. neyse o da öyle kalsın.
  • çekilmiş en iyi spor temalı filmlerin başında geliyor, ekşi'de hakkında bu kadar az yazılması garip.

bu tarz filmlere kıyasla az klişeli, bol güzellikli bir film, gerçek ve çarpıcı bir hikaye oluşuyla da fark yaratıyor. aslında siyah-beyaz ayrımını spor üzerinden anlatan çok yapım var -remember the titans'la bayağı benzer yanı var örneğin-

ancak glory road'u farklı kılan yanı, belki de basketbol oyununun seyrini değiştiren gerçek bir olayı çok başarılı şekilde anlatıyor oluşu.

not: jeneriklerde pat riley dahil olmak üzere, maçta yer almış isimlerle yapılan röportajlar var, kaçırmayın.
  • şu ana kadar yapılmış en iyi basketbol filmi kesinlikle. sizi içine çekiyor ve kendinizi o oyuncuların yerine koyuyorsunuz ister istemez. film sonrasında ise saat kaç olursa olsun dışarıya çıkıp basketbol oynama hissi uyandırıyor.* bir başka güzel basketbol filmi için (bkz: coach carter)
  • based on a true story temali, 1966 texas'inda gecen basketbol konulu film. ncaa'de ilk defa ilk 5'in tamaminin siyahi oldugu basketbol takiminin hikayesini anlatiyor.. remember the titans'i andiran bir konusu var.. basrolde josh lucas
  • her izlediğimde aynı heyecanı yaşatıyor, ne hikayeymiş arkadaş! biz filmi izlerken bu kadar heyecanlanıyorsam, o insanlar yıllar önce neler hissetmiştir kim bilir?
  • çok güzel bi hikaye ya az evvel izledim ve bayıldım. 1 saattir olayı araştırıyorum.
  • izlenesi ogretmen ve koc filmlerinden biri.

http://www.imdb.com/title/tt0385726/

trailer
  • haskins'i bir kenara koyarsak pat riley'e olan saygımı da katlamış filmdir.

ayrıca sonda çalan şarkıyı falan alicia keys seslendirmiştir yanılmıyorsam.

son olarak türkçeye "zafere doğru" olarak değil de "zafer yolu" hatta zafer biryol şeklinde çevrilebilirdi. düşünülmeliydi, konsidır edilmeliydi.
  • malum bizim takımlar senelerdir euroleague’de sıçışlarda. ben de dün akşam f4 londra yarı finallerini seyretmedim sinir olurum diye. sağolsun bu film imdadıma yetişti de sayesinde izlemediğim maçlardan doğan boşluğu körelttim biraz.

tam sonundaki final maçı skoruna bakıp da aa bak son saniye basketi filan yok keratalar gerçekçi yapmış diyecektim ki, film gerçekmiş ya la. yalnız ncaa hakikaten tırt bir lig, ama oradan da böyle bir hikaye çıkabiliyormuş demek. bizim milyon euroluk e**ekler izleyip de ders almştır umarım.

cnbce’den final günü için de bir güzellik bekliyorum.
  • iki efsane filmlerimden birisi. diğeri ise (bkz: coach carter)

coach carter ile glory road arasında çok çok farklılık yok aslında. glory road'da bahsedilen kazanma teması 1960'ların şartlarına göre daha zor göründüğünden insanı filme bağlıyor açıkçası.

son olarak don haskins'in bir sözü ile bitirelim;
    "ı really didn't think about starting five black guys. ı just wanted to put my five best guys on the court," haskins was later quoted as saying. "ı just wanted to win that game"
hesabın var mı? giriş yap