şükela:  tümü | bugün
 • tip 2 diyabetik hastalarda glisemik kontrolu saglamada kullanilan bir ilac. metformin ihtiva etmektedir. bristol myers squibb tarafindan cikartilmistir. monoterapide ve kombinasyon terapisinde kullanilir. bu entryyi giren kisi bu ilaci kilo vermek icin kullanip da seker hastasi olmayan bireyleri anlamakta zorluk ceker.

  detayli bilgi isteyenlere de: http://www.bms.com/…ct_ppi where ppi_seq=52&key=ppi
 • bir zayıflama ilacı olmayıp, glisemik kontrolü sağlamak veya düzensizse düzenlemek için kullanılan bir ilaçtır. müthiş bir bulantı yapar, aylarca her an öğürür, hiç bir kokunun yanından geçemez olursunuz. börek, parfüm, pişen yemek, bütün bu güzell kokular size osuruk kokusu gibi gelir. hamileler gibi sürekli bulantı, sürekli öğürtü... zayıflatıyorsa ancak bundan olabilir, çünkü ağzınıza değil yemek sürmek, kokusunu dahi duymak istemez hale gelirsiniz.
 • bir başka versiyonu için, (bkz: glukofen)
 • (bkz: gluformin)
 • zayıflama ilacı olmadığı, diyetle ve egzersizle kan şekeri kontrol altına alınamayan tip 2 diyabet hastalarının kanlarındaki yüksek şekerin vücuda zarar vermesini önleme amaçlı olduğu, ilkin prospektüsünde olmak üzere ilacın adının anıldığı her yerde açıkça belirtilmesine rağmen, sırf obez hastalara reçete edildiği için "zayıflama ilacı" yaftasından kurtulamıyor bu ilaç. halbuki, 16 haftalık, 24 haftalık kullanımda, kilo kaybı, diyelim 105 kilo bir insanda 0.5-1 kg gibi istatiksel olarak anlam taşımayan bir miktarda kalıyor, ama hem açlık hem de tokluk kan şekerleri düşerken insülin düzeyleri etkilenmiyor, (zaten insülinle birlikte bile kullanılabiliyor), hücrelerin insülin direncini bir nebze kırıyor. aslen, aşırı kilolular, zaten yük altındaki dolaşım sistemlerine ağır bir egzersiz temposuyla daha da yüklenemez. ama bir yandan kan şekeri kontrolleri de yine şişmanlık yüzünden bozulmuştur. burada glucophage, kilo verdirerek değil, doğrudan yüksek şekerin zararlarını azaltarak çözüm getirmeye çalışır. halbuki adam iyice kilo verebilse şeker kontrolü zaten kendiliğinden iyileşecek. yani diyet ve egzersizle şekerini düşüremeyenlerin dolaşım sistemlerinin yüksek kan şekerinden daha fazla zarar görmesini önlemek için yapılmış bir ilaçtır bu.
 • polikistik over sendromlu hastalara da verilebilen ilaç.
  yaklasık 15 gündür kullanıyor ve hala neden böyle garip mide bulantısı, iştahsızlık vb şorunlar yaşıyorum diyordum ki, yukarıda okuduklarımdan anladım nihayet nedenini.
  15 günde yaklasık 1.5 kilo vermeme neden oldugu gibi (ki kilolu biri degilim), 3-4 gündür sadece corbayla beslenen bir bünye olarak: artık yemek yiyebilmek ve acıkmak istiyorum!:(

  not 1. doktorumun tavsiyesi üzerine, ilacı yarıya indirdim ve su an hiçbir problem yasamıyorum. kullanmaya devam: )

  not 2. ancak yarım dozu gece yatmadan önce alıyorum, en önemli ayrıntıyı söylemeyi unutmusum. aslında gündüz alınması gereken bir ilacmıs bu ancak ben hala gündüz moduna gecemedim, yukarıdaki tüm yan etkilerinden dolayı.

  not 3. dogum kontrol hapıyla beraber alıyorum sahsen ben bu ilacı. tek basına regli düzenleme gibi bir özelligi yok bildigim kadarıyla..
 • polikistik over sendromu tedavisi için kullanılabileceğini bilmeyen bir eczacıdan almaya kalkıştığım, diyabetli olmadığımı bildiği için almakta bir hayli zorlandığım ilaç. hay almaz olaydım demekten kendimi alıkoyamıyorum... ilk 2 hafta yarımşar dozla başlamış olmama rağmen inanılmaz mide bulantılarıyla beni hayattan bezdirmiştir ayrıca doktorun göbeğini kaşırken vaat ettiği iyileşmeyi malesef henüz ulaşadım. metformin depoluyoruz ya hadi bakalım...
 • glukofen versiyonu ile pkoma şifa bulduğum ve bana nurtopu gibi bir metformin bebeği vermiş olan ilaç.

  edit: iki.
 • morbit obeziteden kurtulmak icin doktora gittigimde kolum kadar tahlil listesini elime almistim ilk is.
  sonuclara gore kan sekeri aclik 80'ken, tokluk 70 idi.
  ben bunlarin ne anlama geldigini bilmesem de doktorum hemen sorusunu sordu: "hep ac mi hissediyorsun kendini?"
  allah dedim, ilk defa beni anlayan biri "evet evet" diye heyecanla cevapladim.

  meger karacigerimde bir dengesizlik varmis. soyle ki: yemek yedikten sonra karacigerim pankreasa gereginden fazla insulin salgilattirarak sekerimi normale indirmek yerine daha da dusuruyormus. seker dusunce de tabii aclik hissi basliyormus vucutta. yemeğe asilinca karaciger yine gonderiyormus insulini kana ve tekrar aclik. boyle bir sonsuz dongu.

  e iyi iste seker hastasi olmayacagim diye dusundum ancak yanilmisim, zira bu kadar cok calisinca pankreas ve karaciger, bir sure sonra "yeter lan ben artik calismiyorum" deyip kestirip atiyorlarmis. o zaman da nurtopu gibi bir seker hastaliginiz oluyormus.

  ne yapacagiz doktorum dedigimde, sana glukophage veriyorum, insulin seviyeni duzenleyecek dedi.
  kullanmaya basladigimda ilk farkettigim sey yemeklerden sonra beni delirten, ugruna katil olmama sebep olacak o tatli istegim neredeyse sifirlandi. istahim azaldi ve yemeklerden kalktiktan sonra eskisi gibi kendimi yine ac hissetmemeye basladim. aslinda, olan ilacin kan sekerimi duzenlemesiydi ama sonuc olarak, olmasi gerektigi gibi tatli arzum ve aclik hissim azaldi. tabii dogal olarak ufak da olsa kilo vermeye basliyor insan.

  amma ve lakin, bu ilac bende benim gibi karaciger pankreas ikilisinin duzensiz calismasi sebebiyle boyle bir sonuc verdi. saglikli, insulin seviyesi normal olan bir insani durup dururken zayiflatir mi? orasi tartisilir.
 • yaklaşık bir 6 aydır kullandığım ve ilk bir ay içerisinde yan etkisi olan mide bulantısı ve kusmaların geçeceği söylenmesine rağmen hala, ilk günkü gibi olur olmadık zamanlarda ve yerlerde öğürmeme sebep olan ilaçtır. doktorun söylediği, "yemekten sonra değil, yemeğini bitirmeden 5 dakika önce al" uyarısı da bir işe yaramamaktadır, duyurulur.