şükela:  tümü | bugün
 • adrenal cortex'den salgılanan bir kortikosteroid hormon. kandaki glikoz seviyesini ve dolayısıylada vucudun uzun süreli dayanım gücünü arttırır.
 • neurogenesis efektif kullanılabilirse, üstesinden rahatlıkla gelinebilecek illet. aslında olay burada tam bir kısır döngü; stresiniz arttıkça adrenal korteksten salgılanan glukokortikoid artar ve bu da nöronlarınıza zarar verir, hasarlı nöron stres algısını arttırır ve vücudun gördüğü zarar katlanarak artar. halbuki yapılan deneyler göstermiş ki fiziksel ve zihinsel aktivitesini düzenli ve yüksek tutan bireylerde nöron oluşumu (evet, bölünemez diye öğretilen sinir hücreleri bölünebiliyormuş. hem de tam beyinde bölünüyorlarmış) glukokortikoidi baskılar ve stres rahat atlatılır. bu da yeni nöronların oluşmasına elverişli bir ortam yaratır.
 • adrenal cortex den salgılanan corticosteroid hormonların glucocorticoid ve mineralocorticoid olarak iki çeşidi vardır. cortisol azı da çoğu da zarar olan glucocorticoid hormonlarından birisidir.mesela yüksek miktar cortisol cushing's sendromuna sebep olurken az miktar cortisol addison's hastalığına sebep olur.eğer strese bağlı olarak cortisol miktarı artarsa , sinir kök hücrelerindeki çoğalma özelliği azalır. ayrıca glucocorticoidler bağışıklık sistemini baskıladığı için bağışıklık sisteminin aşırı aktif olmasından kaynaklanan hastalıkların (alerji,astım) tedavisinde kullanılır.
 • glukokortikoid antagonistleri:

  aminoglutetimid: 20-22 desmolaz'ı inhibe ederek medikal adrenaloktemi yaparlar. aromataz enzimini de inhibe ederler. cushing sendromu ve meme kanseri tedavisinde kullanılır.

  trilostan: bu ilaç da 3 beta hidroksisteroid dehidrogenaz enzimini inhibe ederek
  pregnenolone--progesteron(ki bu böbrek üstü bezinde ilk sentezlenen hormondur) dönüşümünü bloke eder.

  metirapon: 11 beta hidroksilaz'ı inhibe ederek kortizol ve aldosteron sentezini azaltır.( iv anestezide kullanılan etomidat da aynı enzimi inhibe eder.)

  ketokonazol: gonadal ve adrenal steroid sentezini inhibe eder.

  abiraterone: 17 hidroksilaz ve 17-20 liyaz enzimlerini inhibe ederek adrenal ve gonadal steroid hormon sentezini inhibe eder. ve bu ilaç prostat kanserinde kullanılır.)

  mitotan: adrenal bez'i tahrip ederek adrenal bez tümörlerinde kullanılır.( kimyasal adreneloktemi)

  ayrıca mifepristone'da terapotik dozlarda progesteron reseptörlerini bloke ederek postkoital kontrasepsiyon'da kullanılırken, yüksek dozlarda glukokortikoid reseptörlerini inhibe ederek cushing sendromunda kullanılır.