şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: glutamate)
 • glutamik asit halinde iken siniriletici (neurotransmitter) olarak anılırken, mono sodyum glutamat halinde iken -ki sadece tuz halidir, midede zaten glutamik asit haline döner- nörotoksik olarak anılmaya başlanılır.
  iki yüzlü dünyadan nasibini almış amino asittir kendileri.
 • piyasada glutamin adı altında satılan bir amino asittir.
  glutamik asit vücut karaciğerde işlendikten sonra glutamin olur, piyasada glutamin adı altında glutamik asit satıldığı bir gerçektir, absolute whey protein ürünün ön yüzünde glutamin yazar ama amino asit profiline baktığınızda glutamik asit yazar.
  ikinci bir nokta şudur ki glutamik asit bağırsaktayken vücudun kaslar dışındaki yaşamsal faaliyetlerinin yerine getirilmesi çin gerekli amino asit içeriğini sağlar, bu bittikten sonra karaciğere gidip glutamine dönüşür ondan sonra kaslara dağıtımı başlar, yani glutamik asidin fazlalığı protein turnoverda kaslardan alınan protein miktarı etmek ondan sonra kaslar.
  ha bu supplemet kullanın anlamına gelmez, yediğiniz yiyeceklerin amino asit profiline bakmanız yeterli,
  baklagiller baya güzel bir miktarda glutamik asit barındırır.
 • (bkz: umami) denen 5 inci tat alma duyumuzun uyarilmasini saglayan on onemli birlesiklerden biridir. digerleri eksilik, tuzluluk , acilik ve tatlilik tat alma duyularimiz sirasiyla temel olarak mide asidi, su dengesi, zehir orani ve enerji miktari ile alakali olarak bizim yemekten zevke almamizi dolayli olarak etkilerken, bu kutsal urun, dogrudan yemekten zevk almamizi saglar.

  yemek uzmanlarinin cok asina oldugu bu birlesik, yemekten daha fazla lezzet almamizi saglar, bir cok yemekte dogal olarak bulunur. lezzetli oldugunu dusundugunuz bir cok yemegin (hatta hepsinin bile diyebilirim) ana sebebi iste bu bilesiktir. glutamati (lezzeti) eksik oldugu dusunulen yemeklere de yapay olarak (bkz: monosodyum glutamat) formunda yapay olarak eklenir.

  et ve et urunleri, yumurta sarisi, findik, fistik, sogan, domates (ozellikle kurutulmus olani), mantar ayrica baharatlarin disindaki akliniza gelen hemen her tur yemek sosu (ketcap, soya sosu, mayonez) yemekteki glutumatin (veya benzer birlesiklerin) bol miktarda bulunur ve yemekteki umami etkisi guclendirir.

  iste bu kadar basit yaratiklariz, glutamati ekle yedigin sey lezzetli olsun.
 • kan beyin bariyerini geçebilme yeteneğine sahip olan amino asittir ve çok az madde çok sağlam olan bu çin seddi misali bariyeri geçebildiği için hakkı teslim edilmelidir.

hesabın var mı? giriş yap