şükela:  tümü | bugün
 • kas sistemindeki amino asit eksikliğinden kaynaklanan yıkıcı kortizon etkisini indirger ve telafi eder.
  özellikle düzenli antremanlar yapan yada yarışmalara hazırlanan vücut geliştiriciler daha sık hastalanırlar. bunun sebebi, vücudun bir bütün olarak antremanlara yada yarışmalara konsantre olması ve dolayısıyla bağışıklık sistemini ihmal etmesidir. bu durumda l-glutamine, metabolizmanın enerji oluşumuna, proteinlerin sentezlenmesine ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yardımcı olur. günde 2 kez alınır. antremandan sonra ve yatmadan önce.
 • biyokimya literatüründe kısaltması büyük harfle q olan amino asit.
 • beyin zarından geçen tek amino asittir ayrıca.
 • (bkz: bezelye)
 • vucut gelistiriciler tarafindan genellikle sabah 5gr. , agirlik kaldirmadan once 5gr. ve yatmadan once 5gr. olmak uzere gunde 15gr. alinan amino asit.
  protein iceceginin icerisine karistirip icmesi en kolayidir.
 • glutamin'in temel olarak sağladığı faydalar; büyüme hormonunun salgılanmasına yardımcı olmak, hücrelerin nitrojen alımını zenginleştirmek, protein sentezini artırmak, hücre hidrasyonunu artırmak, hücre iyileşmesini maksimize etmek, kas yıkımını engellemek, glükoz fonksiyonunu optimize etmek, vücutta oluşan toksin maddeleri temizlemek, kaslarda protein azalmasını önlemek, hücrelere nitrojen taşımak, asit dengesini sağlamak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enerji vermektir. kısacası glutamin hem anabolik hem de anti katabolik bir amino asittir.

  devamı için...
 • all tedavim boyunca günde 4x5 gr almak zorunda olduğum takviye. hücre yenileme ve kas kaybını önlemedeki olumlu etkileri tarafımca test edilip onaylanmıştır.

  nestle'nin resource glutamine adlı ürünü için geçerlidir.

  edit: suyla karıştırılıp içildiğinde tadı facia. ben meyveli yoğurt, süt gibi şeylerle karıştırıp tüketiyorum. anlaşılmıyor bile.
 • taurinin aksine mide ve barsak dostudur.
 • kullanırken memnun kaldığım amino asittir. hacim kazanma döneminde araştırıp kullanmaya karar verdim. hacim kazanmama baya yardımcı oldu. idmanlardan sonra protein tozuyla beraber karıştırılıp içilebilir.
 • amino asitlerin "kralı" olarak bilinir kendileri ama beslenme uzmanları tarafından "esansiyel amino asit" olarak da tanımlanmaz. glutamin bir kaç amino asit tarafından sentezlenebilir: (bkz: glutamik asit), (bkz: valin) ve (bkz: izolesin). hastalık ve zorlanmalar (antremanda kaslar yorulur) sırasında vücudun belirli bölgeleri, vücudun kendi depolarından karşılamayacağı kadar glutamin ihtiyacı duyar. bir zamanlar hastanelerde glutamin travmalar geçiren hastalara (yanık, ameliyat sonrası iyileşme süreci gibi) ilaç olarak verilmiştir. bu da glutaminin kas yıkımı karşısında (anti-katabolik efekt) ne kadar iyi bir ek besin olduğunu göstermiştir.

  vücudumuz normal günlük yaşantımızda da bağışıklık sistemi, böbrekler, pankreas ve karaciğer fonksiyonlarında glutamini kullanır. glutaminin büyük bir kısmı da vücudun en güçlü antioksidanı olan glutatyonun temel yapıtaşını oluşturmak için harcanır.

  peki bu kadar glutamin nerede saklanıyor?
  aslında her kas yapısında saklanır ve her bir çizgili kas içinde serbest halde dolaşan amino asitlerin %60'ı glutamindir. araştırmalar idman sonrası ve yatmadan önce alınan glutaminin vücudun ihtiyaç duyduğu glutamin "açlığını" gidermekte faydalı olacağını gösteriyor. yani idmandan sonra ve yatmadan önce protein açısından zengin olan bir öğün vücudun glutamin ihtiyacını "büyük" ölçüde karşılayacaktır.

  glutamin anlaşıldığı üzere vücudun kendisi tarafından üretilebilen bir yapı, yani hayvansal ve bitkisel besinlerden bu ihtiyacınızı sağlayabilirsiniz. bundan dolayı ek olarak glutamin tozlarına para vermeniz bir işinize yaramayacaktır diyebilirim. tabii ki isteyen alabilir ama önceliğiniz iyi beslenmek olsun. yatmadan önce ise süt, yoğurt veya lor peyniri tercih etmek bu konu çerçevesinde iyi bir seçim olacaktır.

  peki vücut ne kadar glutamin almalı?

  bunun cevabı aslında yok yalnız vücut geliştirme ya da çeşitli ağılrık sporu yapan sporcuların inandığı şey kilo başına 2,5 gram protein almanın (100 kilo olan birinin hayvansal/bitkisel protein ve karbonhidrat kaynaklarından alması gereken protein miktarı 250 gramdır ) günlük protein ihtiyacınızı, dolayısıyla da glutamin ihtiyacınızı karşılayacağını düşünür.