şükela:  tümü | bugün
 • görsel arayüzü olan cisco routerlardan kurulu networkleri tasarlayabileceğiniz simulatör.konsol ile bağlanabilme özelliği vardır.
 • router emulator olarak dynamips kullanan network simulator grafik arayüzü (nasil bir cümle oldu bu).

  bilgisayarinizdaki ram ve isletim sistemi el verdikce 10-15 kadar router'i calistirip birbirine baglamaniza, dilediginizce at kosturmaniza izin veren faideli yazilim.
 • kullandığınız cihazlardan ios yedeği alarak kullanabileceğiniz bir simulatör.dolayısıyla gerçek ios kullanıldığı için packet tracer gibi eksik fonksiyon içermez.
 • tek kötü özelliği hostları bağlayamaması. topolojiye bilgisayar dahil etmek istediğimde packet tracer'ı mumla arıyorum. oysa özellikler penceresine girip ip adresi verebilsek ne süper olurdu.
  host bağlamak istiyorsanız illa ki sanal bilgisayarlar çalıştırmanız gerekir. 3 tane sanal bilgisayarı aynı anda çalıştırdığınızda sistem yerlerde sürünmeye başlıyor.
  vmware doğrudan desteklenmese de nasıl yapacağınızı internette bulabilirsiniz. hadi bir iyilik yapayım size, buradan indirebilirsiniz.
  qemu ve virtualbox'ı destekliyor. eğer bu iki platformda kurulu sanal makineleriniz varsa doğrudan topolojiye dahil edebilirsiniz.
  gerçek ios image'larıyla çalıştığınız için packet tracer'da kullanamadığınız komutları kullanabilirsiniz. örneğin packet tracer, dhcp ayarları yaparken lease süresi girmenize izin vermez, bu verir.
  sonuç olarak, hastasıyım.
 • vpcs ile hostlara ip atayamama vs. tarih oldu. ccna için packet tracer iş görür ama ötesi için olmazsa olmazlardandır gns3.

  vpcs toolunuz gömülü gelmiyorsa ubuntu yazılım merkezinden indirip gns3'e gömebilirsiniz.

  hem microsoft hem linux hem de mac'te denedim. mac açık ara farkla en stabil olanı. imkanı olanlar mac dışında kullanmasın.
 • aynı anda cisco, fortinet, juniper, extreme network, check point gibi baba üreticilerin routing, switching ve güvenlik ürünlerini çalıştırabileceğiniz, devasa paralara mal olabilecek canlı senaryoları kolayca yapabileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz, var olan canlı bir yapıyı taklit edebileceğiniz ve troubleshoot testlerinizi yapabileceğiniz ortamı sunan aşmış araç. son versiyonları ile sanallaştırma desteği sunulmuş böylece muhteşem bir ram/cpu optimizasyonuna kavuşulmuştur. önceleri 3-5 router, firewall ile tıkanan cpu ve ram artık daha optimize kullanılabilmektedir. bahsedilen üreticilere ait image, vm, iso gibi dosyalar üreticiye göre malum ortamlarda da bulunabilir, üretici trial olarak da sunabilir ya da siz bir çalışan canlı bir cihazın yedeğini alarak gns3 ortamında kullanabilirsiniz.