aynı isimde "go (programlama dili)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
374 entry daha
  • pro seviyesindeki oyuncuların bile "alphago'dan öğrenecek çok şeyimiz var" diyerek itin götüne soktuğu güzel oyun.

    yapay zekâ'da günümüz itibarı ile şöyle bir problem mevcut: insanlar tarafından sağlanan verilere ihtiyaç duymak. zırt pırt karşınıza çıkan "resimdeki hedeleri bulunuz" tarzındaki captcha versiyonları bile, sistem içerisinde belirlenen o tatmin edici hata yüzdesine ulaşılması esasına dayanır. bir örneklem seçilir, insanların sorular karşısında işaretlediği resimler algoritma tarafından analiz edilir, belli bir kesimin verdiği cevaplar çöpe atılır ve "ben robot değilim" aşamasını geçmeniz sağlanır.

    deep learning en basit tabirle bu esas üstüne kurulu bir veya birden fazla algoritma kullanır. bazen katmanlar arasına karar ağaçları koyulur, sonuç mükemmele ulaşsın diye kasıldıkça kasılır.

    go söz konusu olduğunda insanlık olarak hâlâ oyunu tam olarak göremediğimiz bir gerçek. lee sedol, ke jie gibi oyuncuların alphago'ya oyun vermeleri hayal kırıklığına uğramama sebep olmuştu ama artık önemli değil. oyunun amacı oyunu kazanmak değil çünkü. ama öyleymiş gibi yansıtıldı sürekli, "pro-dan seviyesindeki bir oyuncuyu yenecek programı geliştirene şu kadar ödül vereceğiz!" falan dendi.

    belli bir seviyeye geldikten sonra rakipleriyle oynadığı hemen her oyunu kazanan alphago'dan şöyle bir hamle göremedik. honinbo shusaku bu hamleyi hata yaptığı taisha joseki sonrasında "bulmuştur", "icat etmiştir". henüz 17 yaşındadır ve alphago'nun asla sahip olamayacağı "sezgi" denen şeyi kullanmıştır.