aynı isimde "go (programlama dili)" başlığı da var
  • tarihi binlerce yıl öncesine dayanan oyun ilk kez çin'de bulunmuş, daha sonra japonya'da popüler olmuştur. güney kore'de adı baduk olan oyun için özel oyun parkları vardır.

japonya'da, biri ile bir el go oynadığınızda karşınızdakinin karakterini çözersiniz derler. türkiye'de pek çok kişi bu oyunu trevanian'ın şibumi adlı romanını okuduktan sonra tanımıştır.

go bilginleri yeterince sakin olmayan bir zihinle go oynamanın mümkün olmayacağını söyler. bu bakımdan doğu kültüründe pek çok kişi bu oyunu karakterini geliştirmek amacı ile oynar.
  • mehmet emin barsbey‘in kurucusu olduğu go okulu’nun seti ile ks games‘in go seti arasında kaldım, ilgili yazarlardan hangisini tavsiye ettiklerine dair yeşillendirme beklediğim zeka oyunu.

edit: yardımcı olan yazar arkadaşlara teşekkür ederim. benim gibi ne alacağı konusunda kararsız kalan olursa faydası olur diye editliyorum. barsbey’in seti bir tık daha iyi diye tavsiye edildi genel olarak. ama cam taş almıyor iseniz piyasadaki taşlardan aşırı bir fark da beklememek lazımmış. kaliteli cam taşları kore veya japonya’dan getirtiyorlarmış yazar arkadaşlar.
  • oynarken kendimi geri zekalı gibi hissetmeme neden olan oyun. en son 10 yıl evvel ortaokulda voleybol takımındayken bu kadar başarısız olmuştum. bu oyunda iyi olan insanlara saygım büyük.
  • yazılmamasına şaşırdım, michelle gurevich isimli sadece sesine bile aşık olunacak kadının mükemmel şarkısı. sokaklarda rahatça yürüyemediğimiz bu günlerde güzel hayallere daldırır.
  • yeni başlayanların burnunu delicesine sürten oyun. ne yapmam gerektiğini öğretecek temel kitaplar varsa önerinize açığım sayın suserlar.
  • dady
  • öğrenmesi 5 dakika, ustalaşması bir ömür alabilen oyun.

şibumi adlı kitapta ana karakterin ustası "go, hayatın bir yansıması değildir. hayat go'nun yansımasıdır" der.
  • t: tahta üzerinde oynanan, iki kişilik, çin kökenli bir strateji oyunudur.

satranç ile karşılaştırılır hep. oysa ki; oyunun oynanış şekline bakılırsa satranç daha çok burjuvaziyi, go ise işçi sınıfını temsil eden bir oyundur bana göre.

go’da her taş başlangıçta aynı değere sahiptir, sizin taşı dizdiğiniz yere göre değer, stratejik önem kazanır ya da kaybeder. satranç’ta ise taşlar arasında bir hiyerarşi vardır, her taşın görevi ve değeri farklıdır.
  • 1 dan seviyesine ulaştığım strateji oyunu. sınırsız olasılık içinde sörf yapmak gibi. go oynamak rahatlatıcı bir meditasyon adeta
  • go'ya başlamak isteyen ya da seviyesini yükseltmek isteyenler için (şimdilik başlangıç ve orta seviyeler) kaynak niteliğinde olan bir türkçe youtube kanalı önereceğim: go akademisi

ilgi alaniniza girmiyorsa bile en azından destek ve motive etmek amaciyla bu kanala abone olabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap