şükela:  tümü | bugün soru sor
 • incecik bir andrea waltz kitabı.

  kısaca anlattığı şeyi şöyle özetleyebilirim:

  ''bir görevin var ve bunu bitirmek istiyorsun. mesela bu görev ayda 30 kişiye bir topaç satmak olsun. bunu yapmak için hedefini evetlerin değil ''hayır''ların üzerine kurman gerekir. istatistik olarak 50 kişiden birisi topaç alıyorsa günlük hedefin 60 kere(hedeften biraz daha fazla) hayır cevabını duymak olmalı.

  eğer ''evet'' cevabını hedeflersen ve gittiğin ilk kişi topacı alırsa günün sonraki saatlerinde satış yapıp yapmaman umrunda olmayacak ve günün boş geçecek. ama hayır cevabı için uğraşırsan yaptığın ilk satış başarılı olsa bile daha 60 kere ''hayır'' cevabı alman gerekecek ve gününü boşa harcamak yerine daha fazla satış yapacaksın. hem daha fazla deneyim hem de daha fazla para kazanacaksın ve bunları daha fazla çalıştığın için değil hedefin için yeterli miktarda çalışarak kazanacaksın.

  bundan sonraki işlerinde hayır cevabı hedefin olsun. böylece daha fazla tecrübe daha fazla özgüven daha fazla kazanç elde et.''
 • (bkz: nasıl başarısız oldum)

  sabit hedef başarısız bir hedef koyma metodudur. hedefin bir ödül yapısı da olmalıdır ve başarı odaklı hedef sadece değişken ödül yapısı ile mümkündür.

  zaten kişisel gelişim kitaplarını hiç sevmem çünkü bi sike derman olamayan ve sadece laf üreten insanlar yazar çoğunlukla.