şükela:  tümü | bugün
  • ülkemizde çok yaygın bir olay olup, göbek bağı gömülen bebeğin ileride, bağın gömüldüğü yerle alakalı bir işe veya bir mevkiye sahip olması için yapıldığı söylenir.
    oysa ki bu işin aslı göbek bağını çöpe atmayıp, kedi köpek gibi hayvanlara yiyecek olmaması içindir.
    bu işlere meraklı toplumumuz ise, belki tutar diye şanslarını deniyorlar.
  • mersin'den odtü'ye gömülmesi için göbek bağı gönderenlere şahit oldum geçmişte.
    evrene mesaj yollama babında işe yarayabilir belki, kim bilir?

yıllar yıllar evvel amcam da bana torununun göbek bağını ankara tıp fakültesi'ne gömmek üzere vermişti. bir hafta çantamda gezdirdikten sonra kendi fakülteme gömdüm. (bu da bir itiraftır amca) yıllar geçti yakın zamanda sonuçlar belli olacaktır zannımca.

aynı mesajı ben de evrene göndermek üzere, iki yeğenimin göbek bağlarını ankara tıp ve ankara hukuk fakültelerine gömdüm.

15 sene sonra editlerim burayı sonuç için.
  • harvard'a gomdum ben. tutuyosa yandim anam, kac para lan bu harvirtttt?
  • kardeşiminkini annemler nereye gömdüydü hatırlamıyorum, çünkü ben daha o zamanlar burnumdaki tataklarla oynuyodum. ama yalan olmasın, yine umut dolu bi yerlere gömdüler, üniversite bahçesi falan gibi.

sonuç: kardeşim bi sikim olamadı, dolayısıyla bu efsane çökmüştür. (bkz: myth busters)

yani öyle gidip çocuğun kordonunu apple'ın google'ın bahçesine gömmeyin. hem başınız belaya girer, hem de çocuğun olacağı en fazla bahçıvan/çöpçü.
    hele çocuk büyüyene kadar o fasilite yıkılır, yerine genelev falan yapılırsa, vur kafayı taşlara.

zaten böyle inanç mı olur amk. bi de bakire kanıyla sulayıp üzerine pentagram çizseydiniz.
  • ben kardesiminkini camiye gommustum nerede hoca gorse kufur ediyor
  • yıllar önce göbek bağımı doğduğum hastaneye gömerek annemlerin yine bir şeyden daha geri kalmadığını gösteren hadise.

sonuç ne mi oldu doktor oldum*
  • annem benimkini boğaziçi üniversitesine gömmüş. ee bahçesinde dolaştığımız oldu şimdi ne yalan söyleyeyim. *

şaka bi yana boğaziçi olmasa da iyi bi üni'den mezun olduk en azından. yani bende kısmen işe yaradı. denenebilir.
  • doğum ile ilgili uygulamaların şamanist kökenli olduğuna güzel bir örnektir. göbek bağı, plasenta gibi şeylerin yeni doğan bebek ile ruhsal bağları olduğuna inanılır. doğumdan sonra "bebeğin eşi" üzerine bir kazık çakıldıktan sonra gömülür, göbek bağı belli yerlere gömülür, vs... şamanizmden daha eski bir gelenek olduğu da düşünülebilir. çünkü doğum ile ilgili ritüeller anaerkil dönemde daha çok uygulama alanı bulmuş, sonraki dönemlerde kutsallığı azalmaya başlamıştır.
  • benim göbek bağımı tuvalete attılar galiba. bu kadar boktan hayatın başka açıklaması olamaz.
  • göbek bağım boğaziçi üniversitenin bahçesinde bir yerinde gömülü ama ben hala sınava giriyorum, başlarım batıl inancınıza ya