şükela:  tümü | bugün
 • ülkemizde çok yaygın bir olay olup, göbek bağı gömülen bebeğin ileride, bağın gömüldüğü yerle alakalı bir işe veya bir mevkiye sahip olması için yapıldığı söylenir.
  oysa ki bu işin aslı göbek bağını çöpe atmayıp, kedi köpek gibi hayvanlara yiyecek olmaması içindir.
  bu işlere meraklı toplumumuz ise, belki tutar diye şanslarını deniyorlar.
 • harvard'a gomdum ben. tutuyosa yandim anam, kac para lan bu harvirtttt?
 • kardeşiminkini annemler nereye gömdüydü hatırlamıyorum, çünkü ben daha o zamanlar burnumdaki tataklarla oynuyodum. ama yalan olmasın, yine umut dolu bi yerlere gömdüler, üniversite bahçesi falan gibi.

  sonuç: kardeşim bi sikim olamadı, dolayısıyla bu efsane çökmüştür. (bkz: myth busters)

  yani öyle gidip çocuğun kordonunu apple'ın google'ın bahçesine gömmeyin. hem başınız belaya girer, hem de çocuğun olacağı en fazla bahçıvan/çöpçü.
  hele çocuk büyüyene kadar o fasilite yıkılır, yerine genelev falan yapılırsa, vur kafayı taşlara.

  zaten böyle inanç mı olur amk. bi de bakire kanıyla sulayıp üzerine pentagram çizseydiniz.
 • annem benimkini boğaziçi üniversitesine gömmüş. ee bahçesinde dolaştığımız oldu şimdi ne yalan söyleyeyim. *

  şaka bi yana boğaziçi olmasa da iyi bi üni'den mezun olduk en azından. yani bende kısmen işe yaradı. denenebilir.
 • doğum ile ilgili uygulamaların şamanist kökenli olduğuna güzel bir örnektir. göbek bağı, plasenta gibi şeylerin yeni doğan bebek ile ruhsal bağları olduğuna inanılır. doğumdan sonra "bebeğin eşi" üzerine bir kazık çakıldıktan sonra gömülür, göbek bağı belli yerlere gömülür, vs... şamanizmden daha eski bir gelenek olduğu da düşünülebilir. çünkü doğum ile ilgili ritüeller anaerkil dönemde daha çok uygulama alanı bulmuş, sonraki dönemlerde kutsallığı azalmaya başlamıştır.
 • benim göbek bağımı tuvalete attılar galiba. bu kadar boktan hayatın başka açıklaması olamaz.
 • göbek bağım boğaziçi üniversitenin bahçesinde bir yerinde gömülü ama ben hala sınava giriyorum, başlarım batıl inancınıza ya
 • 7 yaşımdayken annem göbek bağımı üniversite bahçesine gömeyim diye beni göndermişti. üniversitenin yanında bulunan kız öğrenci yurdunun bahçesine gömdüğümü yıllar sonra farkettim.
 • yine hafta sonu fakülteye gidip deney yapıp akşam eve geldiğim günlerden birinde bu konu ile ilgili annemle aramızda şöyle bir diyalog geçmişti:
  annem: kızım iyi ki başkaları gibi senin göbek bağını gidip üniversiteye gömmemişim.
  ben: aa neden?
  anne: gömmediğimiz halde üniversiteden çıkmıyorsun gömsek ne olurdu acaba.
 • yakın bir arkadaşımın ricası üzerine yeğeninin göbek bağını, cambridge'de bir üniversitenin bahçesine çiceklerin içine gömmüşlüğüm var. böyle batıl inançlarım yok ama arkadaşım için yaptım. nasrettin hoca misali ya tutarsa...