şükela:  tümü | bugün
 • kucukken hep derlerdi bunu
  eger agir bisey kaldirirsak gobegimiz kacarmis, ve gobegimiz surekli agirirmis

  - anneeeeaaaaa
  - ney
  - karnim agriyo gobegim agriyo benim
  - gobegin kacmistir
  - o ne be
  - agir kaldirmisindir
  - ney
 • bahsedilen olay fıtıktır, halk arasında göbek kaçması olarakta kullanılır
 • ilk duyduğumda şaka zannettiğim, zorlamaya bağlı olarak ortaya çıkan, göbek yanında bir noktada, dik durmayı engelleyecek kadar ciddi bir ağrı ve hatta bazen bulantı yapan, en kolay çözümü de, şaka gibi ama, takla atmak olan garip bi hal bu. bütün ciddiyetinizle, ortaokulda beden eğitimi dersinde yaptığınız gibi, odanın ortasında mal mal duruyorsunuz, kendinize gülerek, içinizden saçmalama diyerek, bi kaç kere takla atıyorsunuz, geçiyor.
 • göbek düşmesi olarak da bilinen karın agrıması durumu. karnı agrıyan insan sırt üstü yatırılır göbek deligine parmakla veya bardakla bastırılarak göbek eski yerine getirilir. bir diger yöntemde ayaklardan sallandırma metodudur. küçüklüğümde karnım agrıdıgında üzerimde geliştirdiklerinden şüpheleniyorum bu yöntemleri.
 • annemin benim ustumde uyguladigi tedavi teknigi beni yere yatirmak, akabinde gobek deligimin ustune bir adet corap koyup ondan sonra parmaklariyla gobek deligime bastirirken bir yandan da etrafimda donmekti. corabin gorevi surtunmeyi azaltip tahrisi onlemek. isin en garip tarafi ise bunun ise yaramasi.
 • tedavisi için bir yöntem de şudur:

  yere yatarsın, koltuğa yakın bir pozisyonda. sonra birisi koltuğa oturup ayak topuğunu göbek deliğinin üstüne koyar ve ayağının ağırlığını bu noktaya bırakır.

  kalp atış ritmiyle paralel hoş bir vurma hissi uyandırırdı göbekte. hatta bunu topuğunu koyan kişi de hissederse -örneğin valide- "geliyor bak. geçecek birazdan karın ağrın" falan derdi. tedavi anı çok hoşuma giderdi.
 • genelde hafif bir hastalık olarak ele alınmış ama o kadar da hafife alınmaması gereken bir durum. ilkokul çağlarında başıma geldiğinde ilaç tedavisi görmüştüm. dahası ilerki yaşlarda başa geldiğinde daha da riskli olabiliyor ve demir korselerle tedavi sürdürülüyor. doktorlar genelde sizi sırt üstü düz bir şekilde yatırıyorlar ve karın boşluğuna parmakla tıklayarak durumu anlayabiliyorlar. sadece ağrı yapmıyor ne yerseniz çıkarmanıza da neden oluyor bu hastalık ve genelde göbek kaçmasından çok göbek düşmesi olarak adlandırılıyor.
 • bazı yerlerde göbek kayması olarak da bilinir. ağır yük kaldırılması durumunda oluşabileceği söylenir.

  işkence gibi olan bu ağrıdan kurtulmanın en kısa ve en basit yolu şöyledir:
  en az birer dakika ve 3 defa secde pozisyonunda beklenilir, sadece bu kadar.
 • kesinlikle hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır. en büyük nedeni ani bir şekilde ağır bir şeyi kaldırmaktır. espri değil, sevişirken bile insanın başına gelebilir. mide bölgesinde bulunan vücut sıvısının ( ya da suyunun bilemiyorum ) o bölgede toplanmasıdır.

  etkileri: iğrenç bir mide ağrısı, yenilen herşeyden sonra kusma, ağır ishal ( ki rahatsızlanan kişiler çoğunlukla ishal olduklarını dşünürler ) ve müthiş halsizliktir.

  ----

  aylarca doktor doktor gezip, şans eseri bir dost ortamında rahatsızlığından bahsedince de anneanemin durumu hemen çakıp 10 dakika içinde derman olmasından dolayı mutluluktan ağlamış bir ahbabımız vardır.

  en basit ve % 100 etkili çaresi şu şekildedir:

  rahatsız kişi sırt üstü yere yatar. çok sıcak değil, ama soğuk da olmayan bir tas suya, sabun değdirilir ve karın kısmına sürülür. ( bu işlem hem karnı ısıtmak hemde kayganlaştırmak içindir. ) tedaviyi yapacak kişi sağ ve sol el parmakları birbirinin üstüne gelicek şekilde, eliyle kişinin göbeğinin sırası ile sağ - orta - sol kısımlarını sığar. ( kaygan göbeğin üzerine bastırarak aşağı doğru eli sürüme işlemi ) bu işlem yapılırken, hem tedaviyi gören hem de tedaviyi uygulayan kişi, mideden gelen ve aşağı doğru inen sıvının seslerini guluk guluk şeklinde duyacaktır. bu işlem bir süre yapıldıktan sonra, bir bez, göbek deliğinin üzerine örtülür. tedavici kişi baş parmağını bez üzerinden göbek deliğinin içine sokar ve bir yöne çevirir. ( bez, mikrop kapmasını önlemek içindir. ) göbeğin bu işlemden sonra " tık " ettiği görülecektir. kişi 2 dakika daha o şekilde yatar ve ayağa kalkar, eski ağrısız hayatına döner.

  tüm bu işlemin tamamı en fazla 10 dakika sürer ve kesinlikle acısızdır. yaratacağı en fazla etki gıdıklanmakır. bu işleme halk arasıda göbek sığamak denir.