• "gobekli mengenli ascilarin devri coktan bitti"
    efendim siz lyon'dan mi mudahil oluyorsunuz? ya da tivide gordugunuz uc bes "new age" sef ile bir devrin kapandigini mi saniyorsunuz?
    arastirin bakalim, istanbulda ve hatta turkiyenin en turistik yerlerindeki en iyi otellerin sefleri nereli? ya da iyi yemek icin tonla para odediginiz alternatif mekanlarin perde arkasindaki ascilarin kaci bolu'lu?

bolu'lu hegemonyasindan memnun degilim. fakat gercekleri gormek ve buna gore analiz yapmak gerek. iki tane kasli/dovmeli adami vitrinde gormek ,ne yazik ki, cikarimlarinizi gercekci kilmiyor.
  • eger kendi yaptığı ymekleri yiyorsa adam gibi adamdır. gerçek aşçıdır.

yoksa yemeğin içinde 7 litre dandik mısır yağı bocala öyle ben de aşçılık yaparım.
  • babamdır. kendisi usta öğretici, akdeniz, türk ve uzakdoğu mutfağı şefidir. çocukluğumdan beri babamı subay zannederler. kısa saçlı, sakalsız, fit ve kültürlü bir adamdır. yaşlandıkça saçmaladı o ayrı.

efenim çocukken konu komşu kimse babamın aşçı olduğuna inanmazdı. zira o dönem en popüler aşçılardan biri ümit usta'ydı. hatırlamayanlar için, epey kilolu bir dayıydı.

neyse işte örnek ümit usta olunca, yarbay tipli babamın aşçı olduğuna kimse inanmazdı.

ya işte böyle dostlar. göbeksiz aşçı olur, çünkü iyi aşçı akıllıca yemek yer... götümden salladım bu aforizmayı.
  • 3. nesil aşçılardır. akla ilk gelen isim olarak
    (bkz: arda türkmen)
  • çalışma koşulları(çalışma saatleri, az mola yapmak, personel yemeği bütçesi...) sebebiyle dünyadaki en kötü beslenen meslek grubu aşçılardır. meslektaşlarımız çoğu zaman dengesiz, ayak üstü, zamansız bir şekilde yemek yendiği için göbek yapmamaları zor. bu koşullar içerisinde yeme düzenini sağlayabilirseniz aslında fiziksel olarak bu kadar aktif bir meslekte göbek kaybolur gider.
  • (bkz: kitchen confidential)
    (bkz: nolita)

bradley cooper orada ilik gibi bir aşçıyı canlandırıyordu. ne güzel diziydi be.
  • buyrun benim. pişirirken doyuyoruz bi de spor yapıyoruz oluyor :)
  • mikla'nın şefi mehmet gürs. sadece göbeksiz değil, atletiktir de aynı zamanda.

göbekli mengenli aşçıların devri çoktan bitti. bütün dünyada olduğu gibi türkiye'de de şefler artık sadece yemeklerini değil, kendi şahsi vitrinlerini de önemsiyorlar. gürs gibi.
  • var olmasi pek mumkun olmayan kisi. simdi bu asci takimi sag kolunun cebinde 5-10 tane platik kasikla gezer. mutfakta gecerken sosun tadina bakar, tatlinin tadina bakar, kremanin agizda biraktigi esansa odaklanir, roka aci mi diye bir kontrol eder vs. tabi binlerce malzeme var aksama kadar yer demiyorum ama tadar. iyi bir parmesan peyniri alinmistir simdi ascibasi bunun tadina bakmazsa olur mu mesela? bildiginiz gibi boyle parca parca, sik sik, gun boyu yemek en cok kilo aldiran sey. vucuda surekli insulin salgilatip yag yakimini engelleyen bir yemek yeme bicimi. bu sebeple ascilar genelde sisman olur.
  • yeni nesil aşçılardır.
hesabın var mı? giriş yap