şükela:  tümü | bugün soru sor
 • orta asyadaki geniş çöl. çince ismi şamo.
 • gobi çölü moğolistan'ın üçte birini kaplar.çin'in kuzeyine kadar uzanır.iki yılda bir yağmur yağar.burada 1922'de dünyanın tanık olduğu ilk dinozor yumurtaları yuvası keşfedildi
 • moğolcada çöl demektir.
 • hintce'de karnabahar demektir. ayni zamanda karnabahar kizartmasina da denir.
 • orhun yazıtları buradadır
 • himalaya'ların etkisiyle nem alması kısıtlandığı için oluşan bu çöl çok ilginç özelliklere sahiptir. sibirya'dan esen rüzgarlarla birlikte çöl karla kaplanmakta ve bu kar havanın soğuk ve kuru olmasından dolayı erimeyip direkt olarak uçup gider. kışları -40 santigrad dereceye düşen sıcaklığın yazları 50 santigrad dereceye çıkması ile de dünya üstünde eşsiz bir bölgedir.

  kaynak: planet earth
 • orta asya'da moğolistan ile çin halk cumhuriyeti arasında kalan çöl bölgesidir. kuzeyde altay dağları, batıda tanrı dağları, güneyde de altın dağlarıyla çevrilidir. nesli tükenme tahlikesi olan kar kaplanları burada koruma altındadır.
 • istanbul teknik üniversitesi yatırım kulübüdür.15-20 nisan 2012 tarihleri arasında uluslararası etkinlik düzenlemiştir.
 • itü yatırım kulübü değildir. itü yatırım kulübü'nün 2009'dan beri her sene düzenlediği bir etkinliktir.

  açılımı da, global opportunities in business and investment'tır.

  bu etkinliğe avrupa'dan bir sürü öğrenci ve öğretim üyesi gelir dinleyici olarak. sonracığıma çeşitli orta ve üst düzey yöneticiler gelir, çalıştıkları şirketin reklamını yapar ama, ne business öğrenirsiniz ne investment. ayrıca epey büyükçe bir kadro kurdukları içün, deliler gibi sponsorları vardır. ben de birkaç haftalık çay çorba ihtiyacımı karşılamıştım.

  diyeceğim o ki, organizasyon kurma ve çalıştırma adına çok güzel tectübeler edinilir bu etkinlikte, lakin, etkinliğe sadece dinleyici olarak katılırım diyorsanız, katılmayın.

  business ve investment dünyasının ne kadar yalan dolan olduğunu, bu işlere girecek insanların da kulübün içinde yetersiz mühendislik bilgileri ve karakterleriyle* kendilerini belli ettiklerini söylememize gerek yoktur tabi ama, yine de söyleyelim.

  birinci sınıfta iken ben de aralarında bulunmuş idim, bilet filan sattıydım. her kulüpte, her etkinlikte olduğu gibi orda da çok kaliteli arkadaşlar vardı ama, bir o kadar da dangoz vardı. şimdi olsa, sıra dayağı atarım o dangozlara, o ayrı.
 • itu yatırım kulübü'nün düzenlediği türkiye'nin en iyi uluslararası öğrenci organizasyonu ödülünü almış, bu yıl panellerine thy ceosu temel kotil intel ceosu burak aydın ve pek çok alanlarında önde gelen ve çoğu organizasyonun panellerinde göremeyeceğiniz isimleri yüksek katılımla ağırlamış oldukça başarılı organizasyondur.

  ekibinin, kulüp üyelerinin ve farklı ülkelerden 65 yabancı öğrencinin ortak hayalinin üründür.

  http://www.gobistanbul.com/
  (bkz: bu bir hayal ürünüdür)