şükela:  tümü | bugün
  • başlık başa kalmış.

bu entry, yurtdışında "ikinci sınıf" vatandaş olmak yerine "vize veya oturum almak zorunda kalmadan yaşayabildiğimiz çok güzel topraklar"da yaşamayı övüyordu, belli ki uçmuş. neyse.

---

şu herkesin dilinden düşürmediği "ikinci sınıf vatandaşlık" olayını anlamayan bir ben miyim acaba?

hollanda'da yaşıyoruz ve burda insanlar 2'ye ayrılıyor (extreme uçlardakileri saymıyorum, zira o her yerde var):
    - ikinci sınıf olduğunu düşünenler
    - herkesin eşit olduğunu düşünenler

eğer siz kendinizi "bana böyle böyle yapacaklar, ikinci sınıf muamelesi yapacaklar, hakir görecekler" diye şartlıyorsanız kusura bakmayın ama sizi silkmediklerine şükredin derim.

geçenlerde tram durağında yol soran türk bir çift vardı. şans eseri durakta biz ve başka bir türk aile daha vardı. biz, yol soran çifte göre uzak tarafta kaldığımız için diğer aileye sormaya karar verdiler. konunun bir yerine "burda yaşamaktan memnun musunuz?" gibi bir soru sordular. yol tarif eden kişi açtı ağzını yumdu gözünü resmen. vay efendim "kara kafalar geliyor kara kafalar gidiyor"dan girdi, "üç kuruş kazanıyoruz onu da vergiye veriyoruz"dan çıktı. aşağılamak için söylemiyorum ama kendisi şalvarlı, yanındaki eşi kara çarşaflı, ufacık kızlarının başı kapalı. e abi o zaman dön ülkene çok rahatsızsan? hem -yukarda belirtildiği üzere- 'vize veya oturum almak zorunda kalmadan yaşayabildiğimiz çok güzel topraklar'a dönmeyi istemeyip hem de böyle ağlamak bana iki yüzlülük gibi geliyor.

kuralları siz ya da ben koymadık ama zamanın birinde birileri bir kural koydu, sınırları çizdi ve ülkelere isimlerini verdi. sınırın diğer tarafına geçmek ve orada yaşamak istiyorsan kurallarına da uymak zorundasın. kurallara uymazsan çok güzel şekilde uyduruyorlar, sonra da böyle "ikinci sınıf vatandaşlık" diye ağlatıyorlar işte. burada bulunduğumuz süre boyunca bir kere bile türk olduğumuz ya da "ortadoğulu" olduğumuz için terslenmedik, laf işitmedik, hizmet alamadığımız olmadı, somurtan bir çalışana denk gelmedik, vs.

demek ki olay onların sizi nasıl gördüğü değil, sizin nasıl görünmek istediğinizle alakalıymış.
  • listenin yeni zelenda ,kanada ,hollandayla basladigi iskandinav ulkeriyle devam ettigi ulkelere denir.