şükela:  tümü | bugün
564 entry daha
 • entry uzun bir yazı içerir:

  sigrun fight'ını en üst zorlukta geçtiğim oyun. oyunun en zor boss'udur ve ilk bakışta, en üst zorlukta hakikaten çok zor gelecektir. doğru runik saldırıları ve tılsımı kullanmazsanız, boss'un hareketlerini çözseniz bile saatlerce uğraştırabilir.

  bu fight hakkında, youtube'taki faydalı videolara bakabilirsiniz. ben de, en üst zorluk için uzun bir rehber yazayım:

  - öncelikle, ps4 pro kullaniyorsanız, cihazı performans moduna getirin. bu fight'ta 30 fps ile kısıtlanmak iyi olmayabilir.

  ancak konsol, sigrun'un arenasında muhtemelen cpu yüzünden 60 fps'ye ulaşamıyor. yapımcılar o arenayı özel olarak optimize etse iyi olurdu.

  - sigrun, daha önceki bütün valkyrie'lerin saldırılarını ve büyülerini random olarak kullanan bir boss. 4. zorluktaki zorluğunun esas nedeni ise, hp'sinin aşırı fazla olması ve bazı saldırılarının kratos'u tekte alması.

  - ilk dikkat edeceğiniz şey, hangi saldırıyı yapacağını önceden anlamak olmalı. bu konuda birkaç şey söylersek (söyleyeceklerim, aynı saldırıları kullanan önceki valkyrie'ler için de geçerli):

  * sizin yönünüze göre sağa kayarsa veya geriye giderse, bunun ardından üzerinize hücum etmesi durumunda bloklanamayan saldırıyı yapıyor. sağa doğru kaçınarak kurtulabilirsiniz.

  * sola kayarsa, üzerinize hücum etmesi durumunda bloklanabilen çift saldırıyı yapıyor. tabii devamında, kırmızı ya da sarı vuruşlar gerçekleştirebiliyor; ancak bunlardan kaçınmak ya da savuşturmak kolay.

  * havaya yükselip kör eden saldırıyı yapacağı zaman, geri ok tuşuna basıp hemen arkaya dönün. bir etki ve hasar almazsınız.

  zamanında dönemeyip de görüntü kararırsa, valkyrie'in üzerine koşun. bu sayede yapacağı hareketleri görebilirsiniz.

  * havaya yükselip silahını savurarak özel saldırısını yapacağı zaman, l2 + r1 ile balta fırlatarak saldırısını kesin. savurma animasyonu uzun sürdüğünden, balta fırlatmak için zamanınız oluyor.

  çok uzaktaysanız bu saldırıdan etkilenmezsiniz; ancak yakalanırsanız tekte ölüyorsunuz. dolayısıyla her durumda baltayı atın.

  bu saldırıyı, kör eden saldırıdan ayırt etmek başta zor gelebilir; ancak alışınca hiç sorun yaşamazsınız.

  * lav saldırısının ardından, bloklanabilen ya da bloklanamayan saldırısıyla hücum edecektir. hangisinin olacağı gene hücum yönüne göre anlaşılabilir.

  bundan kaçınırken lavların üzerinden geçebilirsiniz. uzun süre durmadıkça hasar vermiyor.

  * en çok dikkat etmeniz gereken, aniden havaya yükselip üzerinize çullandığı saldırılar. bu saldırıların sayısı 1, 2 veya 3 olabiliyor. bazılarından önce lav saldırısı da yapıyor, bu durumda o saldırıdan 2 kez kaçınmanız gerekiyor.

  bu saldırılardan kaçınırken, kamerayı valkyre'e doğru tutun. saldırısı bitince, bazen aniden, bloklanamayan hücum saldırısını gerçekleştirdiğinden, kaçınmanız kolay olur.

  bu arada, kaçınma mesafenizi arttıran efsunlar, üzerinize çullanmasından kaçınırken fayda getirebilir.

  * yerdeyken silahı savurarak yaptığı bloklanamayan özel saldırıdan yuvarlanarak uzaklaşmanız lazım. üst maddede bahsettiğim efsun bunda da fayda getirebilir.

  * üzerinize uçarak geldiği saldırılar, en kolay kaçınılan saldırıları. ya 1 kere ya 3 kere geliyor ve sonrasında kolaylıkla saldırabiliyorsunuz.

  * kalkana büründüğü durumlarda, l1'e iki kere basarak veya runik saldırı kullanarak kalkanını bozabilirsiniz. bu hareketi sık yaptığından, saldırmak için sık sık fırsatınız olacak.

  * rage of sparta özelliğinizi, atreus'un kurt saldırısıyla birleştirerek kullanmanız mantıklı olabilir. kurt saldırısı stun ettiği için, kolayca vurarak hak tazeleyebilirsiniz.

  * saldırıları çeşitli ve random olsa da, son ana kadar aynı saldırıları yapıyor. sonlarda farklı bir saldırı veya destek almıyor.

  * saldırılarını tamamladıktan veya sarı saldırılarını savuşturduktan sonra, sizin saldırmanız için hep belli bir zaman veriyor. ayrıca, boss'un sendeleme sınırı gibi bir durum var ki, bunları normal saldırılarla harcamayıp runik saldırılarla değerlendirmeniz doğru olur. zira bir noktadan sonra, runik saldırıdan da kurtulup hücuma geçebiliyor.

  - kullanmanız gereken runik saldırı ve tılsımlara gelirsek:

  en hızlı dolan, en hızlı yapılan, en ağır hasarı veren, tek rakibe odaklı runik saldırıları seçin. şunlar olabilir:

  * artemis'in gazabı
  * hyperion kancası (hızlı gercekleşir ve ağır hasar verir)
  * leviathan'ın izi
  * thiazi'nin pençesi (tam güç için bekletmek gerekiyor ama ciddi hasar veriyor)

  tılsım:

  * diyarlar tılsımı (art arda 4 runik saldırı gerçekleştirmenize yarayan, zamanı yavaşlatma tılsımı. geliştirdikçe yavaşlatma süresi artıyor. tılsımı kritik anlar için de saklamaya çalışın. özellikle sonlarda, boss'un hp'si azken kullanıp garantiye almak mantıklı)

  - dolum süresi özelliğiniz düşükse, bu fight için o özelliği geliştiren zırhları ve efsunları giymeniz faydalı olacaktır.
 • bir bitmediniz aq yok en zorda bitirdim,yok hard mod çok kolaydı tamam anladık en iyi sen oynarsın.bu tarz entrylerden geçilmez oldu oyun başlıkları.