• entry uzun bir yazı içerir:

sigrun'u en üst zorlukta geçtiğim oyun. sigrun oyunun en zor boss'udur ve en üst zorluktaki ilk denemelerinizde hakikaten çok zor gelecektir. boss'un hareketlerini çözseniz bile, doğru runik saldırıları ve tılsımı kullanmazsanız saatlerce uğraştırabilir.

bu fight hakkında youtube'taki faydalı videolara bakabilirsiniz. ben de, en üst zorluk için bir rehber yazayım:

--- öncelikle, kullanmanız gereken runik saldırı ve tılsımlardan bahsedeyim:

runik saldırı olarak en hızlı dolan, en hızlı yapılan, en ağır hasarı veren, tek rakibe odaklı saldırıları seçin. şunlar olabilir:

* artemis'in gazabı
    * hyperion kancası (hızlı gerçekleşir ve ağır hasar verir)
    * leviathan'ın izi
    * thiazi'nin pençesi (tam güç için bekletmek gerekiyor ama ciddi hasar verir)

tılsım olarak:

* diyarlar tılsımı (art arda 4 runik saldırı gerçekleştirmenize yarayan, zamanı yavaşlatma tılsımı. geliştirdikçe yavaşlatma süresi artıyor. tılsımı kritik anlar için de saklamaya çalışın. özellikle sonlarda, boss'un hp'si azken kullanıp garantiye almak mantıklı)

zırh ve efsun olarak:

* dolum süresi özelliğiniz düşükse, bu fight için o özelliği geliştiren zırhları ve efsunları giymeniz faydalı olur.

rehber:

--- öncelikle, ps4 pro kullanıyorsanız cihazı performans moduna getirin. bu fight'ta 30 fps ile kısıtlanmak iyi olmayabilir.

yine de konsol, cpu yüzünden sigrun'un arenasında 60 fps'ye ulaşamıyor. yapımcılar o arenayı, cpu'ya yük getiren göl bölgesinden izole etse iyi olurmuş.

--- sigrun, daha önceki bütün valkyrie'lerin saldırılarını ve büyülerini random olarak kullanan bir boss. bazı saldırılarının kendi içinde bir sırası olsa da, genellikle random oluyor.
    4. zorluktaki zorluğunun esas nedeni ise, hp'sinin aşırı fazla olması ve bazı saldırılarının kratos'u tekte alması.

--- ilk dikkat edeceğiniz şey, hangi saldırıyı yapacağını önceden anlamak olmalı. bu konuda birkaç şey söyleyecek olursak: (söyleyeceklerim, aynı saldırıları kullanan önceki valkyrie'ler için de geçerli)

** sizin yönünüze göre sağa kayarsa veya geriye giderse, bunun ardından üzerinize hücum etmesi durumunda bloklanamayan saldırıyı yapıyor. sağa doğru kaçınarak kurtulabilirsiniz.

** sola kayarsa, üzerinize hücum etmesi durumunda bloklanabilen çift saldırıyı yapıyor. tabii devamında, kırmızı ya da sarı vuruşlar gerçekleştirebiliyor; ancak bunlardan kaçınmak ya da savuşturmak kolay.

** havaya yükselip kör eden saldırıyı yapacağı zaman, geri ok tuşuna basıp hemen arkaya dönün. bir etki ve hasar almazsınız.

zamanında dönemeyip de görüntü kararırsa, boss'un üzerine koşun. bu sayede yapacağı hareketleri görebilirsiniz.

** havaya yükselip silahını savurarak özel saldırısını yapacağı zaman, l2 + r1 ile balta fırlatarak saldırısını kesin. savurma animasyonu uzun sürdüğünden, balta fırlatmak için zamanınız oluyor.

çok uzaktaysanız bu saldırıdan etkilenmezsiniz; ancak yakalanırsanız tekte ölüyorsunuz. dolayısıyla her durumda baltayı atın.

bu saldırıyı, kör eden saldırıdan ayırt etmek başta zor gelebilir; ancak alışınca hiç sorun yaşamazsınız.

** lav saldırısının ardından, bloklanabilen ya da bloklanamayan saldırısıyla hücum edecektir. hangisinin olacağı gene hücum yönüne göre anlaşılabilir.

bundan kaçınırken lavların üzerinden geçebilirsiniz. uzun süre durmadıkça hasar vermiyor.

** en çok dikkat etmeniz gereken, aniden havaya yükselip üzerinize çullandığı saldırılar. bu saldırıların sayısı 1, 2 veya 3 olabiliyor. bazılarından önce lav saldırısı da yapıyor, bu durumda o saldırıdan 2 kez kaçınmanız gerekiyor.

bu saldırılardan kaçınırken, kamerayı boss'a doğru tutun. zira saldırısı bitince, bazen aniden bloklanamayan hücum saldırısını gerçekleştiriyor.

bu arada, kaçınma mesafenizi arttıran efsunlar, üzerinize çullanmasından kaçınırken fayda getirebilir.

** yerdeyken silahı savurarak yaptığı bloklanamayan özel saldırıdan yuvarlanarak uzaklaşmanız lazım. üst maddede bahsettiğim efsun bunda da fayda getirir. efsunu takınca bir kere yuvarlanmanız yetiyor.

** üzerinize uçarak geldiği saldırılar, en kolay kaçınılan saldırıları. ya 1 kere ya 3 kere geliyor ve sonrasında kolaylıkla saldırabiliyorsunuz.

** kalkana büründüğü durumlarda, l1'e iki kere basarak veya runik saldırı kullanarak kalkanını bozabilirsiniz. bu hareketi sık yaptığından, saldırmak için sık sık fırsatınız olacak.

** rage of sparta özelliğinizi, atreus'un kurt saldırısıyla birleştirerek kullanmanız mantıklı olabilir. kurt saldırısı boss'u stun ettiği için, rage ile kolayca vurarak hp tazeleyebilirsiniz.

rage of sparta hp'nizi tazeletmek dışında pek bir işe yaramıyor; zira sigrun'un hp'si çok fazla*

** boss'un saldırıları çeşitli ve random olsa da, son ana kadar aynı saldırıları yapıyor. sonlarda farklı bir saldırı veya destek almıyor.

** saldırılarını tamamladıktan veya sarı saldırılarını savuşturduktan sonra, sizin saldırmanız için hep belli bir zaman veriyor. ayrıca, boss'un sendeleme sınırı gibi bir durum var ki, bunları normal saldırılarla harcamayıp runik saldırılarla değerlendirmeniz doğru olur. zira bir noktadan sonra, runik saldırıdan da kurtulup hücuma geçebiliyor.

edit: imla
  • bir bitmediniz aq yok en zorda bitirdim,yok hard mod çok kolaydı tamam anladık en iyi sen oynarsın.bu tarz entrylerden geçilmez oldu oyun başlıkları.
  • sonunda bitti! final bölümü!
    tek kelimeyle muazzamdı! oyunla ilgili tek eleştrim finalde insan daha farklı bir boss bekliyor, stranger'dan sonra epic bir boss battle'ı ve ardından istiklal marşı, kapanış gibi. valkürler en azından bu yönünü kapatıyor. santa monica god of war serisine getirdiği yenilikle, film gibi senaryosuyla, akıcılığıyla, oynanış özellikleriyle bir baş yapıt yaratmış. uzun zaman sonra ilk defa bir oyunda sonuna doğru gelmeye başladığımı farkettiğimde üzüldüm, bitmesin istedim lakin her güzel şeyin bir sonu var. oyun ucu açık bir şekilde sonlandı bu da akıllara acaba dlc mi gelecek yoksa yeni bir oyunla seri devam edebilir mi sorularını getiriyor. santa monica'ya helal olsun bu kadar temiz bir oyun çıkardıkları için. yılın oyunu god of war çok net bir şekilde hem de.

--- spoiler ---

atreus'un loki çıkması bende koca bir hassiktir etkisi yarattı. hiç böyle bir detay beklemiyordum doğrusu. çok ucu açık bitti yalnız hikaye. ek paketlerle iskandinav mitolojisine daha fazla dahil olabilir diye umuyorum.
    --- spoiler ---

edit: düzenleme.
  • savaş tanrısı zorluğunda platinlediğim oyun. save'in silinmesi yüzünden trophy'yi 1 hafta geç almış olsam da, güzel bir deneyim oldu.

benim gibi 2 yıldır hardcore oyun oynamamış, en son 3 yıl önce trophy kasmış birini, sahalara anca kratos döndürebilirdi*
    gow 2018'le beraber, 16. trophy'mizi almış olduk: https://psnprofiles.com/antoninus_pius

trophy'leri en üst zorlukta alırken uğraştırabilecek noktalar hakkında, uzunca birkaç kelam edersem:

-- oyunda, eski gow'lardaki gibi zorluk trophy'si yok. ancak savaş tanrısını zorluğu geri alma seçeneği olmadığından, benim gibi ilk oynayışında bu zorlukta başlayanlar bütün işleri bu zorlukta yapmak zorunda.

ya da düşük zorlukta başka bir new game açıp, trophy görevlerine o zorlukta tekrar geleceksiniz.

-- son valkyrie boss'u, eğer uygun hazırlık yapmadıysanız çok zorlar. ben ilk seferde, uygun runik saldırıları seçmediğim için, 2-3 saat uğraşıp hp'sini en fazla çeyreğe indirebilmiştim.

şu entry'de, yapılması gerekenlerden bahsettim: (bkz: #77375703)

-- muspelheim trophy'sini almak için, meydan okumaları geçip valkyrie'ü yendikten sonra, geçtiğiniz meydan okumalara dönüp herhangi 3 tanesini tekrar yapmanız ve tekrar valkyrie arenasına gelip oradaki yeni meydan okumayı bitirmeniz gerekiyor.

eski meydan okumalara döndüğünüzde, "imkansız" zorluğundaki halleri çıkıyor. benim seçtiğim meydan okumalar şunlardı:

* düşmanların hp yenilediği meydan okuma (sersemleterek ya da uçurumdan atarak geçiliyor. atreus'a mavi ok seçtirin)
    * 0 hasarla geçmeniz gereken meydan okuma (sondaki kadimde zorlanırsanız, rage moduna geçip kaya fırlatın. bir veya iki kaya yetiyor)
    * düşmanları çember içinde kesmeniz gereken meydan okuma (zaman limiti yeterince var ve çemberin yeri bu sefer değişmiyor. runik saldırı ve rage ile kolay geçiliyor)

diğer meydan okumalarda kısıtlı zaman limiti var ve sonlarında can sıkıcı düşmanlar geldiği için zaman ucu ucuna dolabiliyor. uğraşmamak için, üstteki 3 meydan okumayı seçip geçin derim.

tabii gow 1-2-3'ün meydan okumalarının yanında, bunların hepsinin kolay ve sıradan kaldığını belirtmek gerek. bu oyun, zorluk, bulmaca ve platform ögeleri olarak onların seviyesinde değil.

-- niflheim'da, sisin verdiği etkileri azaltan efsunları takın ve bütün sandıkları açın. bir problem yaşamazsınız.
    efsunların sarı renkli olanı, sisin etkisini ciddi anlamda kısıyor. tek başına yetebilir.

buradaki amacınız, 3 adet orb'u açmak. bunlar için toplam 3 adet sis çapası ve 45000 sis yankısı gerekiyor.

sis çapalarını, birkaç arenayı geçip sandıkları açtıkça buluyorsunuz. genellikle, valkyrie'ün olduğu arenada bulmuş oluyorsunuz.

sis yankılarını ise her sandıkta buluyorsunuz; ancak sindri'ye kaynak satarak da elde edebilirsiniz.

-- odin kuzgunu ve yazıt gibi şeylerin çoğunu ilk oynayışınızda bulursunuz. bulmadıklarınızın bilgisini haritada görüp tekrar araştırabilirsiniz.

bu konuda söyleyeceğim iki şey:

* valkyrie arenalarında çoğunlukla kuzgun oluyor. valkyrie'leri geçerken onları da yok edin, sonradan tekrar asansörle inmekle falan uğraşmazsınız.

* haritada "gizli" olarak görünen bilgiler genellikle kuzgunlar oluyor. bunun yanında, yanılmıyorsam nornir sandıkları da gizli olarak görünüyordu.
  • ön edit: bugün bitirdim oyunu.

öncelikle bir ay kadar önce girdiğim entryi buraya bırakayım: (bkz: #76343392)

entryi girdikten sonra oyunu oynamayı bırakmıştım ama ps4 adına en sevdiğim oyun * kratos/god of war olduğu için oyun başlangıç açısından hiç tatmin etmese de yeniden başladım. bu defa daha dikkatli, sabırlı ilerleyince ilk denemeye oranla giriş kısmı da bir nebze daha iyi geldi.

--- spoiler ---

oyunun ikinci kısmı yani atreus'un hastalanıp, kratos babanın gömülü kılıçları belgrad ormanının derinliklerinden çıkarması oyunu daha da güzelleştirdi. çünkü baltaya hiç ısınamamıştım ve kılıç kratos'a aşırı yakışıyor. kratos'un booooyy olmadan tek başına savaştığı kısmı da çok sevdim. sanırım bu oyunda gelenekçiyim ben. kratos tek olsun, kılıçlı olsun istiyorum yani.

ayrıca freya sen çok kezban bir kadınsın ya. o ne triplerdi öyle lan? sikik oğlun, beni öldür diye yalvardi resmen, kratos baba da adalet dağıttı.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

oyunun benim adıms eksikliklerine gelecek olursam.

*hikaye - savaş orantısı tutturulamamış. çok az aksiyon, savaş vardı. bu müthiş grafiklere daha çok savaş yakışırdı.

*villain olarak baldur yetersiz kalmış. devam oyunlarında thor, odin mutlaka olacaktır ama araya bir şeyler daha sıkıştırılsaydı keşke.

*devam oyunlarında şifre ara, kutu ara, çıkış ara olayını biraz azaltırlar umarım. savaş süresinden yiyor çünkü.

*altyazılar ve yukarı harita çubuğundaki mesafe rakamları okunamayacak derecede ufak. ciddi sıkıntı yaşadım. benim gibi astigmat problemi olanlar gözlükle televizyonun içine falan girerse okuyabilir ancak.

--- spoiler ---

sonuç olarak savaş mekaniği, grafikleri, hikayesi oldukça iyi oyun olmuş. kratos ve god of war'ın kredisi çok olduğu için devam oyununu merakla bekliyor olacağım.
  • santa monica tarafından playstaion 2 için 2005 yılında çıkarılan serinin ilk oyunudur. yunan savaş tanrısı ares ile ana karakter kratos arasındaki çekişmeyi konu almaktadır. oyun, aynı isimle nisan 2018 de playstaion 4'e özel olarak yeni bir oynanış ve iskandinav mitolojisinin işlendiği bir hikaye ile çıkışını gerçekleştirmiştir.
  • god of war'un direktörü cory barlog: "god of war'da henüz kimsenin çözemediği gizli bir sır var." demiş.

cory barlog seni sikerim hemen söylüyorsun o sır neymiş bilelim. 30 saat başından kalkmadan oynadığım oyunda çözemediğim bir sır kalamaz.
  • 8 haziran 2018 tarihinde oyun günleri (days of play) adı altında gelecek indirimler ile birlikte 249 liraya düşecek oyun.

319 liradan 249 liraya düşürdük diyorlar bir de. şu an takasçılarda 230 liraya kutulu halini almak mümkünken 249 lira indirimli dijital fiyat çok mantıksız olmuş.

kaynak

edit: ters köşe yapıp dijital sürümü 149 liraya düşürdüler. doların durumu düşünülünce alınabilir ve mantıklı seviyelere gelmiştir. teşekkürler playstation türkiye. (oyunu 150 liraya alabiliyoruz diye teşekkür etmek)
  • an itibariyle store fiyatları güncellenmiş 299 liradan 149 liraya düşmüştür.bir önceki entryde yazılan 249 lira fiyatı digital değil kutulu parasıdır.yaz indirimleri başlamıştır,diğer indirimler için ps store ziyaret edebilirsiniz.

kaynak:gow ps store

indirim 19 haziranda bitiyor sevgili suserlar.
  • affedersin ben onların aq. 315 tl den kutulu aldırdılar.
hesabın var mı? giriş yap