şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • ozellikle bach'in canon'larinin matematik aciklamalari ve "achilleos & tortoise" muhabbetleri bile insani keyiften polygon yapacak professor emeritus hofstadter ba$yapiti
 • insani altust eden, toplumdan uzaklastiran, dolar kuru, erken secim, kopru trafigi, istanbulun nem orani, bayram tatili, gibi gunluk yasamla ilgili herseyi anlamsiz bulmasina sebep olan, okuduktan sonra da kendini dunyanin en akilli adami sanmasina yol acan bi kitap.herkese siddetle tavsiye ederim.
 • hangi rafa konulacağına henüz karar verilmemiş olmasının arka kapağı okuyup sözlüğe aktarmakla yetinmekten geçtiğine bir şekilde inandığım tam adı ile "gödel, escher, bach: bir ebedi gökçe belik lewis carroll'ın izinde zihinlere ve makinelere dair metaforik bir füg" kabalci yayınevinden çıkmış indirimli fiyatı ile 17 milyona sahip olabileceğiniz bir eser. 1979 tarihli pulitzer ödülünü almış, allahtan o kısım da paste edilmemiş yoksa sayfada yanlış yazılmış olduğu hali ile literatürümüze "pulutzer" diye geçecek idi, bir nesil şövalye ruhlu cesur yürek "pulutzer ödüllü olsan ne yazar" fantastik cümlelerini kuracaklardı.

  http://www.ideefixe.com/…p?sid=uqroh01ve1438bdrm19h
  (katalog numarası olan asp? sonrasını, evvet bildiniz, gene büyük harfle yazıyorsunuz)

  transilvanya'nın soğuk rüzgarlarını arkama almış böyle celalli eserken, elbette kendisinin* ideefixe yayınevinin gönüllü kitap kapağı arkası yorumcusu olabilme ihtimalini de göz önünde bulundurmuyor değilim. lakin sanıyorum bir gülümseyerek susma ritüeli ile daha karşı karşıya geleceğiz ve asla bilemeyeceğiz. yerine ise "pamuk prensesin kalbini getir bana şövalyem" gazı ile yola çıkmış bir takım atılgan* neferler klavye ziyanı hezeyanlara gireceklerdir, diye tahmin ediyorum.
 • kitabın adının çevirisi, bir çeviri abidesi olarak kültür dünyamızdaki yerini almıştır, almadıysa hemen almalıdır.

  kitabın adı: the eternal golden braid, türkçesi: bir ebedi gökçe belik
 • kitap-ötesi bir kitap: bir meta-kitap olarak anılan kısaca "geb"*
 • "bir gün belki daha fazlasını anlayabilirim" düşüncesiyle el altında tutulmalı olan kitap
 • escher'in cizimlerindeki bachın figurlerindeki sürekli devinimi surekli akma hissini ve gödelin matematik teoremlerindeki inceliklerini aktaran r. hofstadter'in etkileyici kitabı..
 • ingilizce öğrenmenin çevirisinin okunup anlaşılmasından kolay olduğu kitap
 • ingilizce orijinalinin dahi tam olarak anlaşılması için hofstadter'in beyin yapısına gereksinim olan eser
 • computation theory ve yapay zekayla ilgilenen herkesin referans kaynağı, başucu kütüphanesi.

  kitabın isminin türkçeye çevrilirken geb-egb ilişkisinin korunması ne kadar hoş olduysa da keşke gökçe ve belik güzel türkçemin daha bilinen kelimeleri olsaydı da ne demek istediklerini anlasaydık. (bkz: ebedi gökçe belik)

  anlaşılmaz türkçesi yüzünden ingilizcesini okumak zorunda kaldığım için beni akademik bir dil olarak türkçe'nin durumunu düşünmeye sevkeden kitap.