şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dilbert'in yaraticisi scott adams'in yeni kitabi. kitap dilbert'la alakali degil ve komedi icermiyor. adams kitap icin "kurgu bir hikayeyle sarilmis bir dusunce deneyi" demis.

  kitap hakkinda daha cok bilgi ve pdf formatinda bedava bir kopyasi su adreste bulunabilir: http://www.andrewsmcmeel.com/godsdebris/
 • (bkz: religion wars)
 • scott adams'ın yeni gördüğüm kitabıdır.önsözde yazdığı üzere bu bir dilbert kitabı değildir.içinde espri yoktur ama beyninizi fırıl fırıl döndüren bir sürü soru ve bir o kadar güzel cevaplar vardır.
 • scoot adams'ın dünyanın yaratılışı ve tanrı'nın niteliği üzerine fikir geliştirdiği biraz sıkıcı ama aynı zamanda sürükleyici kitabı (demek ki ikisi de aynı anda olabiliyormuş).
  spoiler olabilir belki:
  kitabın soru-cevaplı diyaloglarla ulaştığı çözümün, bizim tasavvufçularımızın vahdet-i vücut felsefesi ile benzeşmesi bana çarpıcı geldi.
 • tam adı: god's debris: a thought experiment'tir. genç bir dağıtım görevlisiyle, avatar isimli ihtiyar bir bilge arasında geçen sohbetten ibarettir. avatar'ın, "mutlak güce sahip bir varlığın (tanrının) sahip olabileceği tek dürtünün 'kendini yok etme dürtüsü' olabileceğini ve akabinde de tüm evrenin tanrının yok olması neticesinde oluştuğunu ileri sürmesiyle gelişen bir kurgusu vardır. tüm evreni: tanrının külü olarak ele alır ve yok olan tanrının kendisini tekrardan var etme süreci olarak değerlendirir.
 • türkçe çevirisindeki adı tanrı'nın enkazıdır. dky yayınevinden 2009 yılında çıkmıştır.

  genel hatlarıyla yarı insansı bir form yani avatar'ın bir kargocu/postacıyla arasında geçen diyaloglardan oluşur. özel hatlarıyla ise tartışılan konuların başlıkları yazı-tura atmak ile başlar yine en sonunda ihtimaller üzerine bağlanır. kısmen tanrı ile sohbet kitabındaki deist tanrı figürüyle benzeşir. özellikle ateist çizgilere erişmeyen bu tarz kitapları her ne kadar doğru bulmasam da deizm adına daha çeşitli yazılar okunması açısından bir alternatif olabilir merak edenler için. kitap anlatım dili olarak oldukça basite indirgenmiş tam edebiyat ağzı olmasa da sokak ağzı da olmamıştır. genellikle deist anlatıların yapılarından biri olan bilge adam veya yaşlı bilge arketipine uyan bir adamın bir takım yöntemlerle kendi akıl yürütmelerini karşıdaki görece az bilgili kişiye anlatması ve onayını almaya uğraşması peygamberimsi bir varlık oluşturmaya çalışmış gibi. yazarın diğer eserlerini okumadığımdan amacı hakkında pek fikir sahibi değilim. bu kitap söylediği gibi tanrıyı enkaz haline getirmeye yetecek bir kitap olmadığı gibi öne sürdüğü savlara nazaran kitabın başlığı fazla cür'etkârdır.