şükela:  tümü | bugün
 • oyuncu kadrosuna aldanıp izlenmemesi gereken film. hikaye sıkıcı, john turturro bile kurtaramamış.
 • philip seymour hoffman'ın son filmlerinden biri -- sondan üçüncü. john turturro'nun oyunculuğu da filmin tuzu biberi olmuş.

  --- spoiler ---

  filmin konusu aslında çok basit. mickey*, mavi yakalı bir çalışandır. bunun salak üvey oğlu, çalıştığı yerde kelebeği ile alfa erkeği ayağına yatıp, maceralarını anlatırken, hemen arkasındaki yaşlı zenci, "kafamızı yalanlarınla sikme" der. bu da dellenip, bu yaşlı işçinin boğazına pıçakını dayar. adam da bunu öldürür. ama iş yerinin sahibi, olayın bir kaza olduğunu söyler polise.

  mickey'in arkadaşı, arthur 'bird' capezio* ise mahallenin kabadayılarından olayı bir araştırmasını rica eder. o sırada, olaya ünlü ve 60 yaşına geldiği halde sikişgenliğinden bir şey kaybetmemiş alkolik gazeteci, richard shellburn*, de dahil olur ve mickey'in karısını* bir güzel siker. bu arada, iş yerindeki patron da mahallenin kabadayısının adamlarını döver.

  tam o sırada, mickey, tüm parasını at yarışı bahislerine yatırır ve kaybeder. üvey oğlunun cenazesinin parasını da ödeyemez. cenaze evi de üvey oğlunun cesedini dışarı koy.

  işler karışır, bombok olur!
  --- spoiler ---

  bu arada, god's pocket, çoğunlukla irlandalılar'ın yaşadığı bela dolu boktan bir mahalledir. kendine özgü barları (örnek olsun, the hollywood), insanları ve mimarisi ile ayrı bir gettodur.

  mutlaka seyredilmesi gereken, benim açımdan "eğlenceli" bir karanlık film. özellikle 70'lerin atmosferinde geçmesi, oyunculuk ve rahmetli philip üstadımızın performansı açısından kaçırılmaması gereken bir film. a serious man'i sevmişseniz, bunu da seversiniz.
 • buyuk beklentilerle izlenmemesi gereken film. siradisi bi senaryo ve olaganustu oyunculuklar vaat etmiyo zaten. leon isimli kes irkcinin olumunun ardindan yasananlari gayet izlenebilir bi sekilde anlatiyo, iyi film.
 • beş para etmez, sorunlu ve sıkıntılı bir gencin.. taciz ettiği yaşlı siyahi mesai arkadaşı tarafından başına vuralarak öldürülmesiyle gelişen olaylar...
  üç günde başlayıp bitiyor..
  tipik kara komedi.
  philip seymour hoffman'ın a most wanted man ile birlikte, 2014 tarihli sondan ikinci filmi..
  onun hatırına izlenir..
  bir de tabi iri memeli christina hendricks faktörü var film boyunca sizi etkisi altına alıyor..
  yönetmen gerek kostüm seçimi gerekse kadrajıyla göğüs odaklı çalışmış..
  fakat şu da var, sinema tarihinde memelerini bu denli güçlü kullanan ikinci bir isim yok..

  --- spoiler ---

  filmin başında ve sonlarına doğru iki sevişme sahnesi ile yönetmen, hendricks'in hakkını fazlasıyla vermiş (tabi kostümlü ikisi de.. bir şey görünmüyor..)
  o arada kariyerinin sonlarındaki ünlü kasaba yazarı richard jenkins enteresan katkı sunuyor filme..
  ününü kadın kız tavlamakta kullanmaktan çekinmiyor, "su gibi" demeyeceğim ondan beter içiyor..
  gencecik üniversiteli kız için kalkmayan şeyi, hendricks için coştukça coşuyor, buna da yönetmenin hendricks'e özel jesti diyelim. christina hendricks öyle bir kadın ki, kalkmayanı kaldırıyor, mesajı veriyor..

  --- spoiler ---

  oyuncu kadrosu sağlam.. seyirlik.. vakit geçirmelik.. zaten hayli kısa, 87 dk..
 • aynı isimli romandan uyarlanmış, yönetmenliğini mad man'den tanıdığımız john slattery'nin yaptığı 2014 yapımı kara komedi/dram. ben beğendim, imdb puanından daha fazlasını hak eden bir film bence. mickey, bird ve richard shelburn son derece başarılı resmedilmiş karakterler. getto hakkında söyleyecek sözü var ve bunu da gazeteci vasıtasıyla sakınmadan söyleyen bi film. işçi sınıfını merkezine alan bir hikayeden beklentilerimin başında iki yüzlülük yapmaması ve ne söyleyecekse bu konuda tutarlı olması geliyor ki, film bize bunu veriyor. renkler ve detaylar da başarılı. detaylardan kasıt christina hendricks'in memeleri değil tabii, o biraz fazla göze sokulmuş.
 • john slattery’nin yönetmenliğini üstlendiği filmde başrolleri, philip seymour hoffman, christiana hendricks ve richard jenkins üstleniyor. filmin senaryosu ise peter dexter’ın romanından yönetmen slattery ve alex metcalf tarafından uyarlanmış. gerçekten vakit kaybı.
 • film 1983 yılına ait bir roman uyarlaması. aynı adlı romanın yazarı national book award sahibi pete dexter. kendisi zamanında aynı filmdeki gazeteci gibi bir gazeteciymiş sonra bir gün yazdığı bir yazı nedeniyle mafya tarafından hastanelik edilene kadar dövülünce gazeteciliği bırakıp roman yazmaya başlamış. romandaki hayali god's pocket denilen yer philadelphia'da bulunan irlanda kökenli işçi sınıfının yaşadığı devil's pocket diye bir yerden esinlenerek yaratılmış.

  tahminim film, sonu tam olarak bağlanmadığı için basit izleyicinin beğenisini kazanamamıştır. onun dışında, 70'li yıllar amerikası'nda mavi yakalıların yaşadığı bir semtte geçen, çok iyi oyuncuların ilginç karakterleri canlandırdığı, izlenmesi gereken bir kara komedi olmuş. evet coen'lerin elinde ortaya başyapıt çıkabilirmiş ama bu haliyle de övgüyü hak ediyor. keşke daha önce izleseymişim.
 • (bkz: tanrının unuttuğu yer)

  leon bir şantiye işçisidir ve bir gün başına bir ‘iş kazası’ gelir ve hayatını kaybeder. leon’un öldüğünü duyan üvey babası mickey alelacele onu gömmek ister. fakat annesini gerçekleri öğrenmek için bunu reddeder. şimdi mickey, gömemediği bir ceset, cevaplarla tatmin edemediği bir eş ve başına yıkılan borçlarla yüz yüzedir.

  john slattery’nin yönetmenliğini üstlendiği filmde başrolleri, philip seymour hoffman, christiana hendricks ve richard jenkins üstleniyor.

  filmin senaryosu ise peter dexter’ın romanından yönetmen slattery ve alex metcalf tarafından uyarlanmış. yönetmen : john slattery

  oyuncular : john turturro , philip seymour hoffman , christina hendricks , richard jenkins , caleb landry jones

  ------------
  herkese hitap etmeyen bir film. bu adamın filmlerinde hep farklı bir anlayış oluyor. şüphe filmini unutamadım. bu film de bende aynı tadı bıraktı. filmdeki temayı yakalarsanız, mütkiş bir film. oyunculuklara diyecek söz kalmamış, usta işi.