şükela:  tümü | bugün
  • johann wolfgang goethe'nin doğup büyüdüğü frankfurt merkezde olan ve zamanının çok ötesinde inşa edilmiş lüks evidir. şu anda müzedir. özellikle en üst katında ki kütüphane görülmeye değerdir.
  • almanların prag'taki kafka müzesinden biraz örnek alarak düzeltmesi gerektiğini düşündüğüm müzedir. elinizde goethe gibi bir yazarın evi var, ikinci dünya savaşı'nda bile eşyaları korumayı başarmışsınız, helal olsun fakat neden boş ev gezdiriyorsunuz insanlara. son katta kütüphanenin yanında çok az açıklayıcı bilgi verilmiş, onun dışında evin odaları bomboş. en azından o dönemde odaların ve eşyaların hangi maksatla kullanıldığını bari yazsaydınız. ayrıca giriş kattaki bölüme de bi zahmet ingilizce çeviri koysaydınız keşke. cidden çok güzel bir malzemeyi boşa harcamışlar gibi hissettim.
  • goethe dayinin bahcesinde uc tekerlekli bisikletini surup, arkadaslariyla misket yuvarladigi ev imis. ben bir tek dusseldorf'takini biliyordum. yine de cahilligimi giderdigi icin ustteki yazara tesekkuru bir borc bilirim. digeri icin (bkz: goethe haus düsseldorf) ya da (bkz: goethe müzesi).

orası da ayrı hoştur, el yazısıyla yazdığı notlar, eserlerinden parçalar sergilenir. kelime esprisi sevmeyen biri olarak herhangi bir seviyesiz şaka yapmadan bitiriyorum bu entryi. gezin görün yani, dayı güzel yerlerde yaşamış.
  • goethe meraklısı olanların mutlaka gidip görmesi gereken müze.

konsept olarak bizim moda'daki barış manço müzesine benzediğini söyleyebilirim.