• aşırı kıskandığım uygulama. türkiye'den katılmak mümkün değil ne yazık ki. kıskandığım özellik ise şu, yurtdışında özellikle amerika'da, sosyal medya aracılığıyla millet 3-5 denkleştiremeyince buradan yardım istiyor, oradaki hiç kimse de elin ayağın tutuyor olm git çalış vs geyiğine girmeden 1-2 dolar atıyor. misal en son gördüğüm bir abimiz komşu terörüne maruz kalıyor ve bahçesine çit yapmak için buradan 250 dolar rica ediyor. millet de veriyor. en son 450 dolar olmuş bakiyesi o da yaptı mis gibi çitlerini.

kültür farkı var ciddi anlamda, buradaki gibi düşünmediğinizde çok şık bir uygulama. seneler önce bir arkadaşımız yurtdışından kayıt açıp erasmustan sonra gittiği üniversitede kalmak için ya da doktora için tam net değilim buradan yardım toplayıp yerleşmişti yurtdışına.

çok şık bir uygulama.
  • internet üzerinden bağış toplama sitesi. kickstarter.com'a benzemekle birlikte amerikan vatandaşı olmayı şart koşmaması, türk paypal kullanıcılarına ödeme yapması, arayüzünün kolay olması gibi güzellikleri olan site. tek yapmanız gereken siteye üye olup toplamak istediğiniz miktarı girmek, paraya neden ihtiyacınız olduğunu yazmak(herhangi bir şey olabilir, sağlık, kişisel zevkler, sanatsal ve yaratıcı çalışmalar ne için olursa) ve linkinizi gerek facebook'da gerek twitter'da paylaşmak ve vefalı dostlarınız olduğunu ummak * *. araştırdığım kadarıyla güvenilirliği yüksek bir site. bağış yapacak kişiler minimum 5 dolar bağış yapabiliyorlar. tek dezavantajı sanırım direk karttan ödeme almaması, bağış yapacak kişilerin paypal hesabı olması şart. paypal türk bankalarını kabul ettiği için para direk banka hesabına aktarılabiliyor paypaldan. benim de bu yaz kız arkadaşımla yapmayı planladığım fakat maddi durumlar yüzünden pek gerçekleşmeyecek olan interrail gezim için çok ufak da olsa bir umut kapısı oldu.
  • evlilik ve balayı konusunda bana yardımcı olması için yardım etmek isteyenler zahmet çekmesin diye hesap açtığım site. ama sonradan da utandım paylaşmaya yayamadım hesabı açtığımla kaldım. kendim bi beş dolar yatırıcam en sonunda boş kalmasın diye.
  • sanırım ülkemizden kullanılamıyor, gelen bağışların bir kısmını gofundme'nin kesmesi, daha doğrusu kampanya yapan kişinin paypal hesabından kendine çekmesi ve paypal'ın türkiye'den bir hesaptan yurtdışı hesabına buna izin vermemesi nedeniyle.

http://www.gofundme.com/jolla-maidis
    https://plus.google.com/…nılözbek/posts/ddl75qmvhtz
  • istanbul'da yaşayan kanadalı yakın bir arkadaşım istanbulda sokakta kalan suriyeli çocuklara ve ailelere linkteki yardımlar sayesinde temel ihtiyaç maddelerini alıp başka bir aracı olmadan kendisinin vermesini sağlayan site. bugünlerde temel ihtiyaçlar yemek ile birlikte soğuktan koruyucu battaniye, ayakkabı, kıyafet gibi gereksinimler oluyor. yapılan yardımların kuruşu kuruşuna gerçekten ihtiyacı olan insanlara gittiğine eminim. maddi yardım yapabilecek durumda olanlar ya da en azından sayfanın linkini paylaşmak isteyenler, suriyeli sokakta kalan çocuklara yardım etmiş olacaklardır.
    ilgili link: gofundme...
  • arada bir siteye girip hoşuma giden projelere küçük bağışlar yaptığım site. örneğin arjantin'e değişim öğrencisi olarak giden ezgi'nin arjantin gezisi yapabilmesi için desteğe ihtiyacı varmış. keşke tüm gençler onun gibi cesaretli olup tek başına uzaklara gidebilse. sözlükçülerden başka destek olmak isteyen olursa diye link'i paylaşıyorum:

https://www.gofundme.com/…hange-student-trip-in-arg
  • konuyu canlandırayım,

bence harika bir fikir, üzerine ekleme bile yapılabilir.

parası yetmeyen evlenebilir, tatile gidebilir, projesi için yeni bilgisayarını alabilir, kıyafet yardımı alabilir.

bence türkiyede de yapılmalı. imkanım olsa da ben yapsam.
  • az önce eşimin banka kart bilgileri bir şekilde çalındı ve buraya yüklü bir miktar bağış yapıldığı görülüyor. anlam veremediğim bir durum. yarın itiraz edeceğiz.
  • (bkz: sma hastası demir ali bebek için umut ol kampanyas)
    demir ali bebek yardımlarınızı bekliyor.
hesabın var mı? giriş yap