şükela:  tümü | bugün
 • giovanni papini'nin super du$unsel, entelektuel kimliginizde yeni cigirlar acacak, hayati yeni diyalektikler cercevesinde degerlendirmeye almanizi saglayacak, ruhunuzun dehlizlerinde yeni yansimalara yol acacak, ki$isel menkibenizi kat be kat gercekle$tirmeye yarayacak, metallica cover'lamanizi saglayacak cok guzel bir kitabi .

  konusu ise, yarmi$ zengin bir adamin akil hastanesine du$tukten sonraki anilari . adam o kadar zengindir ki, caginin butun du$unce akimlarinin yaraticilarina, yeni kuramcilarina cuvalla para vererek bu adamlarin bildiklerini onlarin agzindan dinlemeye kasmaktadir .
 • giovanni papini'nin başyapıtı.
  insanlığı, dünyayı, doğayı, hristiyanlığı kurtarmak isteyenler, büyük ticari ve teknolojik dehalar, sanat uzmanları hep yarı vahşi, cahil fakat çok zengin iş adamı gog'a başvururlar. gog kimi zaman onayladığı fikirlerini uygulamaları için para yağdırır bu girişimcilere, ancak sonuç her zaman fiyaskodur.
  gog, ayrıca 19. ve 20. yüzyılın birçok ünlü siyasetçi, sanatçı ve bilim adamlarıyla da görüşmüş; birçoğunun başarı sırlarını öğrenmiştir.
 • giovanni papini adli italyan gazetecinin yazdigi iki ciltlik kitabi.
  konu: 1. dunya savasi sonrasinda genc yasta koseyi donmus ve arkasindan az bir kayipla islerini fes etmis bir trilyonerin gunlugu. lenin den picasso ya einstein e kadar herkesle gorusmus, fikirlerini ogrenmeye calismis. bir havuzu parayla doldurup yuzmus. newyorkun ortasinda inanilmaz genis bir arazi alip icine orman ve her dinin tapinagini yaptirmis, bir cumhuriyet satin almis... parayi "kullanmis" bir insanin oykusu.
  pzellikle paranin bazi degerleri nasil degistirebildigini ozgur olmanin ne demek oldugunu anlamanizi saglayan bir roman
 • (bkz: gog and magog)
 • papini bu eserin ilk cildini 1931 yılında ikincisini ise 1951'de yayımlamıştır.

  gog (gogins) ile, arkadaşını ziyarete gittiği sanatoryumda tesadüfen karşılaşmış ve gog notlarını kendisine vermiştir. papinni bu hatıratı yayınlarken, gog'u tasvip etmediğini, hatta nefret ettiğini belirtmeden edememiştir.
 • genel olarak bakildiginda ilk cilt birinci dunya savasinin yikintilari ikinci kitap ise ikinci dunyasinin etkileri uzerinedir. giovanni bey sanslidir bir ucuncu dunya savasi gormeden hakkin rahmetine kavusmustur.
 • türkçeye ilk çeviren fikret adil'dir, iyi çeviridir. benzer fakat çok daha iyi bir metin ilya ehrenburg'un julio jurenito'su.
 • gog un iki cildi birarada iş bankası yayınlarından çıkmıştır, mehmet ulusel in kapak tasarımıyla.
 • * işini özleyen ve işkencenin bir sanat olduğunu düşünen, pek çok da işkence yöntemi izleyip "tüfek icad oldu mertlik bozuldu" diyerek eski yöntemlerin hala güzel şekilde kullanıldığı avrupa ülkelerine türkiye ve ispanyayı örnek veren bir celladın da olduğu kitap.
  avrupalı olduğuna mı sevinirsin, işkenceci olduğuna mı üzülürsün?
 • düzyazının dantesi