• hayal kırıklığına uğradığım albüm. aslında baştan biraz korkum vardı (bkz: #26082164) ama yine de sonuçta ortada barış manço şarkıları var, ne kadar kötü olabilir ki? oluyormuş.

--- spoiler ---

düzenlemeler: şarkıları biraz daha çok sesli yapacağız diye çok uçmuşlar.

kayıt: ya 2011 yılında bu davul tonunu nasıl tutturuyorsunuz? söyleyin, gitmeyelim o stüdyoya. şarkıların bütün enerjisini emmiş bu davul tonu. gitarın sounduna değinmiyorum bile, zaten konu distortion oldu mu türk prodüktörler ellerini korkak alıştırmışlar, cılız tonu hangi amfilerle çıkarıyorlar, bu amfiler sadece türkiye'de mi üetiyorlar, öğrenmek istemiyorum bile. tabi bir de buna solistlerin büyük çoğunluğunun, ogün sanlısoy ve fuat güner hariç, ruhsuz söylemiş olmaları da şarkıların bütün enerjilerini alıp götürmüş.

solistler: albümde solistler sanırım silah zoruyla söylemişler şarkıları, ertesi hafta önemli maçı olup da milli maçta koşmayan futbolcu misali stüdyoya girip söyleyip gitmişler sanki. barış manço şarkısı söylüyorsunuz! hakkını verin biraz. veremeyecekseniz de kalkışmayın. özlem tekin ayşegül aldinç'in yanında solda sıfır kalır; bülent ortaçgil -çok afedersiniz- usul usul tecavüz etmiş şarkıya, erkan oğur bile kurtaramamış; hayko'nun haykoluğu yok, "çağırdılar söyledim aga" gibi söylemiş; emre aydın, feridun düzağaç için konuşmak istemiyorum (bkz: gg); e ne kaldı geriye? bir fuat güner bir de ogün sanlısoy.. onlar da aradan sıyrılanlar, yoksa onlar da gerçek performanslarının altında söylemiş.

merak ediyorum, bu isimlerin barış manço ile bir alıp veremedikleri mi var? kötülük yapar gibi söylemişler. yapılan bu tribute albümü barış manço için! barış manço diyorum, bu ülkenin popüler müzik tarihinin belki de en önemli ismi. tamamen özgün ama yavşak olmayan, kimseye yaranmayan bir müziği yapan barış manço. rahmetlinin bestelerini daha ruhlu söylemeleri gerekirdi.

--- spoiler ---

kıssadan hisse, büyük hayal kırıklığı. ama fikir iyi, bence daha sıkı çalışılmış bir barış manço tribute yapılmalı ama orkestra kurtalan ekspres olmasın, her grup kendisi kaydetsin şarkıları, eminim çok fantastik bir sonuç çıkabilir. hatta bir kaç şarkı için öneri isimlerim bile var:

unutamadım - kesmeşeker
    dönence - replikas veya nekropsi
    kara sevda - softa
    nick the chopper - pentagram
    alla beni pulla beni - almora / soner canözer

not: böyle sert yazdım diye beni kötülemeden önce bir düşünün, barış manço şarkılarını iyi bir şekilde dinlemeyi hak etmiyor musunuz?
  • kusura bakmayın barış manço bu selamı almayabilir. alırsa da sadece vefadandır.

edit: hatırlamışken; allah rahmet eylesin!
  • yanlış şarkılara yanlış isimler seçilmiş gibi geliyor. fuat güner, ogün sanlısoy, özlem tekin ve hayko cepkin dışındaki isimler hakkını pek verememiş. bu şarkılar herkesin söyleyebileceği şarkılar değil, önce onun havasına girmek gerek. ogün sanlısoy hem şarkının havasına girip, hem de kendi tarzına bir barış manço'luk katabiliyorken, nev o çıtkırıldım sesiyle ''yeaazz tahtaeyaaee bir dahheeaa'' filan diye söylüyor, teoman ''biraz önce uyandım ve hemen sigara yaktım'' sesiyle, müthiş bir uyum gerektiren dönence'yi söylemeye çalışıyor filan. kurtalan ekspres'in müziklerine, düzenlemelerine, komposizyonlarına laf yok fakat solistlerde sıkıntı var güntekin.

bülent ortaçgil unutamadım yorumu bilindik bülent ortaçgil şarkısı olmuş, işte arada esler, kelime vurguları filan, yine yanlış şarkı seçimi, veya solist seçimi diyelim. en güzel kısmı erkan oğur zaten, o gitarıyla girince şarkı bi güzelleşti bi şey oldu böyle.

bir de böyle sanatçılara adanmış bir albüm için oldukça az şarkı sayısına sahipmiş gibi geldi bana. ben ilk başta tüm şarkıları hayko cepkin'in söylediği gibi 3-4 parçanın birleşiminden oluşuyor sanıyordum, keşke öyle olsaymış, zaten çok az olan şarkı sayısı, bir de şarkıları tam kotaramayan solistler yüzünden iyice azalmış. şarkı sayısı fazla olsaydı, solistler de daha düzgün seçilmiş olsaydı destansı bir albüm olabilirdi, bunlar dışında pek bir sıkıntı yok zaten müziklerde, düzenlemelerde...

emre aydın'a hiç değinmedim gördüğünüz üzere, yani... hiç olmuş mu? dağları aşmaya niyetlenen isyankar bir aşıktan çok ''yol versene geçeyim ya uff'' diyen bir adam olmuş bu şarkıda emre abimiz. yani... olmamış gibi...

yine de alınabilir, güzel de bir enstrümental şarkı da var içinde, hoş...
  • gözlerin kurban'ı aradığı albüm.

40. yıl yakışırdı erkan oğur'a.
  • iki yaşından beri ciddi bir barış manço ve kurtalan ekspres hayranı olarak çoğunlukla başarılı bulduğum albüm.

lakin abicim anlamadığım bir nokta var. barış manço'ya saygı albümü yapılacaksa, kim yapıyor olursa olsun illa ki barış manço'nun çok bilinen, artık piyasa şarkısı olmuş, duymayanı dövüyorlar denilen şarkılarını yorumluyorlar. artık çeşit çeşit gülpembe, dönence, kol düğmeleri, dağlar dağlar, ne bileyim sarı çizmeli mehmet ağa falan yapmayın gözünüzü seveyim. tamam bunlar belki barış manço'nun en bilinen, en çok sevilen şarkıları. en güzel şarkıları diyerek kategorize etmek istemiyorum çünkü barış manço ve kurtalan ekspres'in kötü diyebileceğim şarkısı yoktur. ama abi artık yeter lütfen artık az duyulmuş ve diğer çok güzel şarkılarını da yeniden yorumlayın abi. şu albümde feridun düzağaç'ın yorumladığı ne ola yar ola'yı daha önce birçok kişinin duymadığına eminim. hayko cepkin'in yorumladığı şarkı(lar)ın bir tane değil dört ayrı şarkının (yeni bir gün, anlıyorsun değil mi, ne köy olur benden ne de kasaba, elveda ölüm) potporisi olduğunu neredeyse kimsenin bilmediğini ve anlıyorsun değil mi dışındakileri de birçok kişinin ilk defa duyduğuna eminim. ama bu albümdeki en başarılı yorumlar da onlar olarak görülüyor. bakın ne güzel oluyor, tekrardan bir saygı albümü yapılacaksa istirhamımdır, lütfen az bilinen güzel barış manço şarkılarından yapın.

birkaç tavsiye vereyim:

ölüm allahın emri
    lonely man
    little darling
    bir selam sana
    yol verin ağalar beyler
    yine yol göründü gurbete (bunu haluk levent bi sıvadıydı 10 sene kadar önce)
    rüya (enstrümantal) (bunu da cahit berkay denedi, kötü değildi ama şarkının ruhu kayboldu)

ve lahburger.
  • bu albümdeki düzenlemelerle şarkıcıları bir tutmak yanlış olur aslında. barış manço'dan sonra vokali bahadır akkuzu devralmışken, akkuzu'nun vefatından sonra vokalsiz kalmış bir kurtalan'a eşlik eden şarkıcılar bulunuyor burada (bir tek gitarıyla erkan oğur var).
    yani mesela nev'le kurban'ı karşılaştırmak doğru bir tutum olmuyor; ya nev'in vokaliyle deniz yılmaz'ın, ya da kurban'la kurtalan ekspres'in performansı karşılaştırılabilir.
    ortaçgil'se ahmet güvenç'in çocukluk arkadaşı olmasından dolayı böyle bir vefada bulunmuş. zira roll'un haziran 2007 sayısında şöyle bir yorumu var kendisinin:

"haziran 2007 bülent ortaçgil roll röportajından:

"roll: barış manço’nun adam olacak çocuk'u nasıl gelirdi size?

bülent ortaçgil: barış manço’nun hayattaki en önemli işinin çocuk programı yapmak olduğunu düşünüyorum. ne şarkıları, ne şarkıcılığı, ne başka bir şeyi, ama çocuk programları çok başarılıydı. çocuklarla iyi anlaşıyordu, insanlara çocukluğun hoş tarafını anlatıyordu. büyükler de keyifle izliyordu, ben seyrederdim mesela. kameranın karşısında daha biz doğal olamıyoruz, ama adam öyle bir iletişim kuruyordu, çocukları öyle bir hale dönüştürüyordu ki, onlar da doğal davranıyordu. televizyon programlarını sırf eğitim amaçlı da görmemek lazım. barış manço eğitim de yapıyordu, ama eğlendiriyordu da. bir sürü insan kendi çocuklarının bilmediği yönlerini orada anlamak istedi."
  • henüz dinleyemediğim ama ismiyle içimi cız ettirmeyi başarmış olan albüm.

barış manço şarkılarını başkasından dinlemeyi her ne kadar sevmesem de, niyeti güzel. umarım selamımızı alıyorlardır oradan.
  • görsel açıdan da çuvallamayı başarmış albüm: o nasıl kapak?
  • sololarla şenlendirilmiş bi albüm. o açıdan hastası oldum. düzenlemeler çogzel yani. hiçbir şarkı için burada niye böyle çaldınız lan demedim. diyemem zaten. ne haddime! ama şarkıcıların yorumlarını genel olarak beğenmedim. mesela teoman'dan nefret ederdim. şu albümdeki güzelim dönence'ye yaptığı ayıptan sonra iyice tiksindim. bi tek hayko cepkin güzel kotarmış. he bi de erkan oğur'a unutamadım çaldırmak kimin fikriyse, alnından öpmek istiyorum. nasıl güzel bi fikir olmuş lan o! keşke kendisi uzun uzun çalsaymış da, bülent ortaçgil daha az söyleseymiş jfksdf.

sırf bu güzel müzikler için, o sololar için hoşlaşmadığım vokallere rağmen dinlerim ben bu albümü uzun süre.
hesabın var mı? giriş yap