• baştacı edilesi, (ki başa konulduğu anda da zıp zıp zıplamaya başlar) ukrayna menşeili lezizoğluleziz bir topluluk.1972/kiev doğumlu çılgın rüyacı kişilik eugene hutz tarafından kurulmuş gibidir.huntz ukrayna'dan yola çıkarak hoppidi zippidi ülkeden ülkeye zıplamış,italya, avusturya, macaristan ve polonya dememiş, zıplamaya devam etmiş ve en sonunda amerika'ya ulaşmıştır.bu arada müzikal tavır ve içerik de üzerinde/üzerinden zıplanan birçok ülkenin etkisini taşır. grubun üyeleri 'ukranian punk cabaret' adı verilen neşeli konseptin bir anlamda bıyıklı fikir/isim analarıdır.müzisyenn olan ve söz yazan neşeli göçmen huntz efendi,bir süre orada burada takıldıktan sonra new york'a teşrif eder ve orada, kendisi gibi göçmen olan sacha katztckoff(akordeon),sergei ryabtsev(keman),vlad solovar (gitar) ve eliot ferguson* ile tanışıp gurubu kururverir ki, güllük olur.gülistanlık olur. grubun adının da ilk adı olan gogol,ukrayna dolaylarından hemşerileri olan bildiğimiz gogola gönderme yapmaktadır.
  grubun müziği, öncelikle ziyadesiyle leziz melodik gidişat ve toplu çalma üslubu/neşesi itibariyle çigan müziğine benzemekte, sonralıkla da
  (devir sentez devri olduğu için olsa gerek)ritmik anlamda amerikanvari bir takım sound tercihleri ve tartımlarla neşeli bir karışım oluşturmaktadır ki dinlenildiğinde,sentezin efendi gibi vuku bulduğu, mantarlanmadığı, nöronlarına özenle mor* giydirilmiş herhangi bir beyin tarafından çabukça anlaşılmaktadır.
  internet deryasında araştırma maksatlı bir motor turuna çıktığımda karşılaştığım en sağlam tanımı da buraya aynen eklemekte bir sakınca görmemekteyim;zira 'a gipsy iggy pop' terimi grubun tarzını oldukça iyi ve dengeli bir biçimde açıklamaktadır.
  acilen bulunası, dinlenesidir. vururlar patlar. çalarlar oynanır.
 • www.gogolbordello.com adresinden de neşeleri takip edilebilen topluluk.
 • sitelerinde ilk albümleri için "but fuck all that post soviet jazz.. follow the arrows" diyen, oraya buraya da orak çekiç serpiştiren grup
 • dostlara sarılmış, hoplaya zıplaya halay çekme modundayken, eldeki biranın köpürerek gıdım gıdım dökülmesine sebebiyet verecek neşeli çingeneler. mor giymek farz.
 • çok eğlenceli o yüzden (bkz: start wearing purple)
 • (bkz: gypsy punks)
 • think locally fuck globally felsefesinin yaratıcısı grup
 • bant okurken tanıştığım grup.start wearing purple ı bulup dinledim,oldukça garipti;zira bu adamlar çingene müziği yapıyolardı.keman,gitar,klavye*,akoriyon,davul ve tam emin olamamakla birlikte ud sesli bi alet ile.esas vokalistimiz rus.balkanlarda bi süre taklıldıktan sonra new york city de kendini bulmuş ve oldukça kalabalık bi grupla ispatlamışlar kendilerini.oldukça eğlenceliler.
hesabın var mı? giriş yap