şükela:  tümü | bugün
  • çeşit çeşittir:

(.)(.) sarkmış göğüs

(·)(·) dik göğüs

(.)(·) asimetrik göğüs

( ® )( ® ) jenna jameson göğsü
  • - avuç içi kadar mutluluk yeter.
  • tavuk gogsu kanimca en makbul ve lezizi..banane elalemin bingil bingil goguslerinden..
  • vücudun, boyun ve karın arasında kalan bölümüdür. o bölümdeki iç organları da kapsar. bir takım kişiler tarafından yere göğe sığdırılamayıp methedilen şey göğüs değil meme dir.
  • kadindakinden bahsediyorsak güzeli tatlı olur.
  • http://www.incident.net/works/miseanu/nues.html adresinden sarkik, dikik, toplu ufak, devasa cesitlerini izleyebileceginiz olusum. kendinizi bir an kaybedip jeff murdock zannedebilir ekrana breasts breasts breasts diye yapisabilirsiniz, klavyeyenize mousenuza sahip cikin derim ben
  • niye etkileyici olduğu konusunda birkaç görüş var.

1) ben şöyle düşünüyorum (bu şekilde düşünen ve bu şekilde düşündüğünü yazan eminim yüzlerce kişi vardır. bu açıdan, -bu fikir %100 bana ait, başkası böyle düşünmedi- gibi bir iddiam zaten yok):
    saklandığı için ve saklanması gerektiği telkini ile büyütüldüğümüz için çekici geliyor. kolu açıkta bir kadın gördüğümüzde etkilenmiyoruz ama, göğsü yarı-açıkta veya açıkta bir kadın gördüğümüzde kısmen etkileniyoruz. eğer, kolun kadın için çok önemli bir yer olduğu ve saklanması gerektiği eğilimi olsaydı, kolu açık bir kadın gördüğümüzde "oooo, kadının kolu açık" diyerek etkilenir miydik? bu açıkçası mümkün görünüyor bana. ve, hatırladığım kadarı ile, ilkel şekilde yaşayan (bu ilkellik kavramı çok göreceli. modern toplum insanları, ilkel insanlardan daha modern değil, neyse dağıtmayayım konuyu) insanlar arasında kadınlar göğüsleri açık geziyorlar ve erkekler -zannediyorum- bu durumdan öyle çok etkilenmiyor. aslında, benim bu şekilde düşünmeme bu tür bir görüntü kaydı yol açtı.

2) bu görüş ise, mikrobiyoloji alanı ile ilgilenen bir kişiden geldi:
    bir memeli hayvan olan insanın doğası, diğer hayvanlar gibi içgüdüsel olarak üreme odaklı ve üremeyi çağrıştıracak bir şey görünce, kendisinde, üreme fonksiyonları harekete geçiyor. hayvanlarda, üreme güdüsünü harekete geçiren bölge popo kısmı (buraya kadar ben dahil sanırım herkes hemfikir). örneğin bugün dört ayaklı hayvanlarda zaten var olan ve mevsime göre şiddeti değişen üreme arzusunu, dişinin popo kısmı harekete geçiriyor. insan ve şempanzelerde ise, evrim sürecinde ayağa kalktığı için, artık popo kısmının işlevini göğüs kısmı görüyor. yani, beyne üreme arzusu sinyalini gönderme fonksiyonu, evrim süresince ayağa kalkmak nedeni ile, popo bölümünden göğüs bölümüne geçti.

3) bu görüşe, aşkın metafiziği isimli kitapta rastladım ve oldukça mantıklı geldi:
    göğüs, erkeğin birlikte olacağı kadından doğacak çocuğu, kadının ne denli besleyebileceğine dair içgüdüsel bir sinyal. dolgun göğüs, içgüsüsel olarak beyne "bu kadın, kendisinden doğacak çocuğumu iyi bir şekilde besleyebilir ve çocuğumun sağlıklı olmasını sağlayabilir" mesajını gönderiyor. bu yüzden dolgun göğüs, erkekler farkında olmasa da, üreme sonrası doğacak çocuğun daha sağlıklı olacağı beklentisinden dolayı erkeklere oldukça çekici geliyor.
  • bir kadın göğsünün bir erkeğe neden çekici geldiğine dair doğurganlık belirtisi olması ve "müstakbel yavruyu besleyebilme niteliği belirteci" teorileri çok mantıklı gelse de, belki şöyle bir fikir de ortaya atılabilir; her insan gibi erkekler de bebekliklerinin önemli bir kısmını annelerinden süt emerek geçirirler, dolayısıyla "göğüs eşittir beslenme ve güven" ilişkisi bilinçaltında kurulabilir. ama çok kısa bir süre sonra, göğüslerin gizlenmesi gereken "ayıp" bölgeler sayıldığı kültürlerde, erkekler kadın göğsünden mahrum kalırlar***. bu mahrumiyet, güven içindeki bebekliğe bir geri dönüş özlemi yaratıyor olabilir. daha da kanırtırsak buradan girip oedipus'un oralardan bile çıkabiliriz.

kaynağı tamamen şahsi mabadım olan bu teoriyi test etmek için afrikada kadınların göğüslerini gizlemedikleri toplumları test etmek lazım, eş seçiminde kadının göğüslerini dikkate alıyor mu acaba oradaki erkekler?..
  • türkiye'de meme yerine ikame edilen kelime. meme demek ayıptır zira. meme kanseri olmaz bir kadın, göğüs kanseri olur mesela.