şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lawrence wright'ın "going clear: scientology, hollywood and the prison of belief" isimli kitabından uyarlanan bir hbo belgeseli. 2015 sundance film festivali'nde prömiyeri yapılan belgeselin yönetmeni alex gibney.
  film, eski müritlerin tarikatla ilgili ibretlik hikayelerini ve ünlülerin scientology kilisesi ile kurdukları ilişkileri konu ediniyor. filmin 29 mart 2015 akşamı hbo'da yayınlanmasıyla da, hollywood çevrelerinde ortalığın baya bir sallandığı söyleniyor.
 • "inanç, sen nelere kadirsin." dedirten belgesel. belgeselin verdiği bilgiler uyarınca; kurucusu olan bilim kurgu yazarı l. ron hubbard'ın kendine ait, paranoyaklığa varan davranış ve isterik düşüncelerine derman olma arayışı ve bu arada da cebe üç-beş yeşillik atıveririz hesabı ile başlattığı scientology'nin; bu akıma kendine kaptıranların -grup psikolojisi, bilinçsel kör alanlarımızdan ötürü ileri gelen düşünsel yanılsamalar vasıtası ile- kurumsal olarak, en üst kademeden en alt kademeye kadar nasıl kendini adayıp elde ettiklerini -ya da elde ettiklerini sandıklarını- korumak adına kilise'den olsun ya da olmasın her türlü olası tehditlere karşı, içten ve dıştan, hangi yöntemler ile ne türden baskılar yapabilecekleri anlatılmaktadır.

  insanoğlunun, inandığı ve ait olduğu grup için gerçekleştirebileceği davranışların temel alfabesini ortaya koyan belgeseldir.
 • bana göre; 50-60 yıl geçmişi olan bir dini kullanarak bile dünyada neler yapılabileceğini, insanların yarattığı dinin insanların yarattığı hukuku nasıl ezip geçebileceğini ve günümüz saadet zincirlerinin temellerinin nasıl atıldığını acıklı bir şekilde anlatan belgesel.
  ve sonunda kafamda tek bir soru: l. ron hubbard gibi yaratıcı bir hayal gücü olan ve bunu insanlara empoze edebilen bir şahıs 1950'li yıllarda bile bunları yapabildiyse 1500 sene önce doğsaydı neler yapabilirdi?
 • modern uydurma dinlerin en büyüğü olan scientoloji nin kullandığı dini methot ve yöntemleri tüm açıklığı ile gösteren 2015 yapımı belgesel

  kullandıkları methot ve yöntemleri göstermesi açısından bile izleyecek olan fethullah gülen cemaati mensuplarına ciddi faydalar getirebilecek bir potansiyele sahip olması da gündem açısından belgeseli ayrıca özel kılmaktadır.
 • kurgu olarak da enfes bi yapımdır.
 • parasını torbaya doldurup çöpe atan profesörleri duyunca şaşırıyoruz ya nasıl inanmış bu kadar akıllı adamlar hem de bu dönemde diye, işte tam da öyle bir kandırılma hikayesi bu.
  ama anlatılan hikaye tahmin edemeyeceğiniz kadar saçma ve absürt. hani inanılan tuhaf mitler vardır ya hayatta, bu en komiği ve saçması.
  5 yaşındaki bir çocuğun oluşturacağı düşünce sistemi böyle birşey olurdu herhalde. çizgi film gibi bir din kurma hikayesi. hidrojen bombası bile var hikayenin içinde.
 • insan beyninin hamurlaşmasını anlatan belgesel.

  aslında kandırılmanın yanı sıra insan evladının inanılmaz şekilde manipüle edilebileceğini gözünüze soka soka anlatıyor. insanlar hitlere nasıl kapılmış, mormonlar ne derece uçmuş falan diye düşünmeye gerek yok, bahse konu belgesel aslında scientology başlığı altında beynin ne kadar yıkanabileceğini anlatıyor. köken aynı isimler farklı. bazısı buna din diyor, bazısı siyaset.

  neyse, boş zaman yaratılıp mutlaka izlenmelidir. daha fazlası spoiler olacak.
 • bununla ilgili belgeseli malum kişiye tapanlar izlesinler diyeceğim ama adamlar ingilizcede yes, no biliyorlar o kadar, alt yazı yapsan okumazlar, çomar sürüleri.
 • izledikten sonra farkediyorsunuz ki ; bu adamların tek hatası piyasaya çıkmak için bir kaç bin sene geç kalmış olmaları. *
 • "tom cruise vücuduna giren uzaylilari atma seanslari için binlerce dolar veriyordu" gibi anekdotlari barındıran, bir inanç sistemi nasıl kurulur onu anlatan belgesel. düşünün galakside zoi filan isimli bir şeyin yaraticiligina inanıyorlar.