şükela:  tümü | bugün
 • hasır hat tayfasını en zorlu yanlarında yanında olan ve her şeyden önemlisi tayfanın grand line denizine girip büyük bir yol almasını sağlayan dünyalar tatlısı, kuzumsu tek yelkenli gemidir.

  --- spoiler ---

  lakin tayfanın going merry'i yaktıkları yani geminin son nefesini verdiği zaman ki bölümde o kadar ağlamıştım ki. halen hatırlarım göz yaşlarımın benim iznim olmadan şarnıl şarıl bardaktan boşalarcısıa döküldüğünü... sanırım bu gemiyi son kez gördüğümüz bölüm en çok ağladığım bölümlerden birisi olmuştur benim için.

  --- spoiler ---
 • deniz tarihinin en vefakar gemisi.atlattığı badireler sonrası hala tayfasına olan bağlığı one piece severleri zırıl zırıl ağlatmaktadır. (bkz: ben)
 • --- spoiler ---

  bir karaveldir. adını kendisi inşa eden merry'den alır. merry usopp'un arkadaşı kaya'nın hizmetkarıdır. kaya ve adayı korsanlardan kurtaran tayfaya gemiyi hediye etmiştir. tayfa going merry'i alana kadar korsan gemisi olarak luffy tek başınayken bir varil, zoro luffy'ye katıldıktan sonra yelkenli bir kayık, nami tayfaya katıldıktan sonra ise nami'nin korsanlardan çaldığı küçük bir tekneyi kullanmıştır.

  gemi kullanılamaz duruma gelince enies lobby açıklarında bir viking cenazesi ile son yolculuğuna uğurlanmıştır.

  --- spoiler ---
 • kendisi 15 tane titanic eder. one piece serisinin en duygusal sahnelerinden birinin baş kahramanıdır. gemiden fazlasıdır. nakama'dır!!!
 • her insanın zamanında yürekten bağlandığı bir nesne olmuştur. cansız bir nesnenin sahibi ya da sahipleri tarafından gördüğü sevgi sonucunda dile gelip hislerini seslendirmesi bu nedenle insanlara bu kadar dokunmuştur. animede bu noktaya çok güzel değinilmiş.

  --- spoiler ---
  yüzlerce hafta evimize konuk olan merry tayfaya küçük gelmekteydi artık. fakat hadi yeni gemi alalım diyerek bir anda hayatımızdan çıkaramazdık.

  oda sensei de yıllarca yüzdürdüğü bu sevimli gemiyi öylece çöpe atmaya kıyamamış ki onu ölümsüzleştirerek seriden çıkardı. fakat unutulmasına izin vermemek için seriye mini-merry'i ekledi.

  --- spoiler ---

  kısacası bir gemiden fazlasıdır. tayfadan 'biridir'... nakama'dır... candır...

  'gomen ne' deyişi insanın yüreğini burkandır ayrıca...

  asker dönüşü seriye 0'dan 7. kez başlamayı düşünmüyor değilim hani...