• şimdi biliyoruz nasıl ve neden olduğunu ama abi bi düşünsene binlerce yıl öncesini. 2012de bundan korkuluyorsa, soruyorum lan mağara adamları ne yapsın? elektriği geç, insanlığın ateş bile yakamadığı zamanlarda buna şahit olduğunu düşünüyorum da yaşadıkları dehşeti tahmin etmek güç olmasa gerek.

tabi peşinden gelen merak. sordular "neden" diye, bazı çağının ötesindeki elemanlar "bilmiyorum" dedi. sonunda bi amcık ağızlı "gök tanrısı bize kızdı" diye ortaya atladı.

ayrıca bundan veya şimşekten(yıldırım da olur) hastalık derecesinde korkmaya astrafobi denir.
  • yanımdaki küçük korkup elimi sımsıkı tutuyor.. oysa bilmiyor ki bu kadın da hala çok korkuyor gök gürültüsünden ve onun o küçücük varlığından cesaret alarak ona "korkma" diyebiliyor..
  • aşk gibidir

beklemediğiniz bi anda geldiğinde sizi yerinizden zıplatacak kadar korkutucu,
    geceleri uykularınızı bölecek kadar şiddetli,
    getirdiği şey güzel ferahlatıcı bir yağmursa mutluluk verici, yok tepenize inen bi yıldırımsa içinizi paramparça edecek kadar zalim..
  • yüksek akımdaki elektriğin hava içerisinden geçerken, etrafındaki havayı ani şekilde ısıtması, havanın bu etkiyle ani genleşmesi sonucu ortaya çıkan dalga
  • bütün araba alarmlarının aynı anda ötüşüne verilen ad, ama emin değilim.
  • "...
    1 basit patlama.
    2 kekeme gok gurultusu. uzunca sessizlikten sonra yayilir ve dakikalarca surebilir.
    3 yankilanan gok gurultusu. tenekeye cekicle vurulmus, tiz ses boslukta yankilaniyor, titrek ve oynak. yanki, gok gurultusunden daha siddetli.
    4 birbirine vurarak yuvarlanan ficilar. nisbeten sakin.
    5 gumburdeme.
    6 tislayarak baslayan, damperli kamyondan dokulen islak cakiltaslariyla devam eden gok gurultusu. bitisi boguktur.
    7 bovling topunun devirdigi lobut, otekileri de dagitiyor, her biri ayri yone. kisa yanki kesmekesi.
    8 simsek gorunmeden, geciken gok gurultusu. firtinanin uzaklastigina isaret.
    9 simsegin hemen ardindan, devasa bir kutlenin infilak ederek yarilmasi ve ufalanarak sacilmasi. akabinde sular seller.
    10 kirilan dal, gevrek kurabiye. kisa ve net gurultu, sonra uzunca inleme.
    11 sarkili turkulu gok gurultusu.
    12 yastik dovmek.
    13 gumburdeme gibi basliyor, ama daha camlar titresmeden uzaklasmis bile. uzaklardan oksurdugu isitiliyor.
    14 simsek gorunmeden, bos siselerle dolu sandigin merdivenden yuvarlanmasina benzer sangirti.
    ..."
    isvicre'deki tessin vadisi icin yapilan bir siniflandirma.
    "der mensch erscheint im holozaen" (1979, "insan holosen'de cikti meydana" / 1990, "insan nedir ki...") (bkz: max frisch)

bu sabah, zebercet, no6 ile no9'un catirtili karisimi denebilecek bir gok gurultusuyle irkildi. oyle geliyor ki, daha once bu kadar muhtesemini duymamisti.
    (bkz: bu sabah yagmur var istanbul da)
  • eğer duyuyorsanız tehlikenin geçtiğini haber veren şeydir. üstünüze yıldırım düşmemiş demektir.
  • bana huzur veriyor. dinleyince dogaya ait oldugumu hissediyorum. kucukken cok korkardim, simdi bayiliyorum nedense.
  • yunan mitolojisinin en önemli ve en güçlü tanrılarından olan zeus'un, gök gürültüsü şimşek ve gökyüzünü idare ettiğini savunan bu mitoloji de, henüz bilimsel açıklamasına kavuşamamış doğa olayları ve özelikle sesiyle ve ışığıyla ürkütebilen gök gürültüsü, insanlarda tanrıların kızması veya silahı olarak algılanmıştır.

türk mitolojisinde ise gök gürültüsü ile ilgili manalara rastlanmaktadır. kâşgarlı mahmud, gök gürültüsü için gök tanrı tengri'nin bizzat gerçekleştirdiğine inanmıştır. yine yunan mitolojisinde olduğu gibi burda da tekrarlanan uzun gök gürlemesi, kara bulutların ve fırtınanın eşlik ettiği gök gürültüsü, tanrının cezası olarak görülmektedir.

bilimsel açıdan incelendiğinde, gök gürültüsü yıldırımlardan oluşmaktadır. elektriksel olarak yüklenen fırtına bulutlarının içinde, fırtına bulutları arasında ya da fırtına bulutu ile yer arasında, -buna korunma amaçlı yapılan paratoneri veya tarladaki yalnız ağaçları, gökyüzüne doğru uzanan sivri kesimleri örnek verebiliriz- gerçekleşen yük aktarımı yıldırımları oluşturur. yıldırımın konumuna ve oluşma şekline bağlı olarak şiddetli ve ani bir çatlama sesi ya da alçak sesli ve uzun süreli duyulabilen enteresan ancak dikkat çekici bir doğa olayıdır.
  • şu an trakya semalarını inletmekte. sağanak yağmurla birlikte en sevdiğim doğa olayı.

çocukken babamın iş yerine gitmiştim bir gün. hava nasıl yağmurlu... gök gürlüyor, şimşek çakıyor, haliyle sırılsıklam girdim ofise. babam "bu halin ne, neden dışarı çıktın, annen ikimizi de kesecek" diye panikledi beni öyle görünce. ben "baba yaeae, nolcak, ehe ehe" diye konuşurken bir kolumu duvara dayadım. sonra gözümü açtığımda yerdeydim ve deli gibi gök gürlüyordu, başımda meraklı gözler "yok bir şey yok" diye babamı teselli ediyordu. kendimi frankenstein gibi hissetmiştim. meğer duvardaki elektrik düğmesi çıkmış, onun yerine yenisi takılacakmış ama devlet dairelerinde işler ağırdan alındığı için öyle boş kalmış. ben de ıslak ıslak parmağımı oraya sokmuşum farkında olmadan. ufak çapta bir elektrik şoku yaşadıktan sonra sırıtarak eve gittim. o günden beri gök gürlediğinde aşırı huzurlu oluyorum. ben çocukken yaşadığımız lojmanı, sakin ve huzurlu hayatımızı hatırlatıyor.
hesabın var mı? giriş yap