• sivas't bunu gören şunları da görmeli:

(bkz: ulu cami) (merkez)
    (bkz: divriği ulu cami)
    (bkz: buruciye medresesi)
    (bkz: şifaiye medresesi)
    (bkz: çifte minareli medresi)
    (bkz: kurşunlu hamamı)
  • sivas'ta olanı senelerdir kapalıdır, bu kadar güzel bir yapıdan sivas halkının yararlanmaması çok büyük bir kayıp. 5 senedir bitmeyen restorasyon mu olur? bilmiyorum ama selçuklu bile en çok 5 senede dikmiştir bu abideyi.
  • lys 2014'ün sosyal ayağında cevap olarak çıkmış mimari eser. soru: 'aşağıdakilerden hangisi anadolu selçuklu devleti'nin eserlerinden biridir?' şeklinde idi. 5 şıktan 4'ünü ilk kez duydum, şimdi hatırlayamadım. o an zihnimde trt'nin gezi programlarını canlandırdım, 'eveeet sayın seyirciler, şu anda sivas gök medrese'deyiz. burası alaeddin keykubad tarafından bilmem kaç yılında yaptırılmış.' şeklinde bir şeyler düşündüm ve tak işaretledim.

neyse efenim salladık tutmuş. gerçi alaeddin keykubad değil de fahrettin ali tarafından yaptırılmış.
  • 1. emisyon 1. tertip, yani cumhuriyet döneminde bastırılan ilk paralardan olan 500 liranın ön yüzünde sivas gök medrese, arkasında ise sivas' in genel görünümü var. o zaman gök medrese'ye verilen değere bakınca yıllardır bitemeyen restorasyon çalışma(ma)ları günümüzde tarihimize ne kadar sahip çıkıldığını da gösterir..
  • sivas'tadır. sahip ata tarafından 1271 yılında mimar kaluyan'a yaptırılmıştır. çifte minareli taçkapısı, taş süslemeleriyle yapının en görkemli bölümüdür. 12 tür hayvan başı, yıldız ve hayat ağacı motifleri dikkati çeker. taçkapıdan dört eyvanlı, havuzlu avluya girilir. avlunun yanlarında, arkada medrese odalarının yer aldığı revaklar vardır.
  • tokat gök medrese ve sivas gök medrese olmak üzere, anadolu selçuklu devri için anadolu'da iki medrese yapısının ortak adıdır.
  • minareleri uzun vs olduğu için değil, çinileri mavi renkli olduğu için adına "gök" denmiştir.

zira "mavi" sözcüğünün türkçesi "gök" hatta daha eski biçimi de "kök"tür.

(bkz: köktürkler)
  • buranın hemen karşısında bi olaylar dönüyor. önce otopark yapacağız diye ihale tabelası gibi bişey astılar. temel kazdıktan bir müddet sonra tabelayı vs söküp etrafını tellerle örtülerle çevirdiler. an itibariyle cayır cayır kazı yapılıyor. bulunan şeylerin selçuklu vs bizim tarihimizle ilgisi olmadığını duydum. umarım yeni bir tarsus çıkmaz.
  • eğer bu gök medrese yıkık cami ise rivayet odur ki timur sivası işgal ettiğinde camiye atla girmek istemiş ama kapıdan geçemeyince yakın demiştir.yine rivayet odur ki yine o gün timur sivaslılara kızıp atıyla erkeklerin üzerinden geçmiştir.yiğidin harman olduğu yer de burdan gelmektedir.
  • 750 yıllık medrese bahar aylarından beri restorasyondadır. sanırım bir yıla kadar yeniden açılacak.
hesabın var mı? giriş yap