şükela:  tümü | bugün
 • taksim'in orta yerinde, inönü stadının hemen arkasında yükselen, doruk pamir imzalı tartışmalı gökdelen. imara uygun hale getirebilmek için bölge şişli belediyesi sınırlarına geçirilmiştir. sonradan kıllık çıkarmasınlar diye de bir kaç katı silahlı kuvvetlere mi ne bağışlanmıştı, yık yıkabilirsen..
 • doruk pamir efendi'nin dağııtığı basın bülteninde "türk ve islam mimarisinin mükemmel eserleri camilerden esinlenilmiştir" denilse de benim için ayıptır söylemesi yarrix'den başka bi şeye benzemeyen fallik bir yapıdır.
  ayrıca (bkz: viagra meydani)
 • kentbank'ın haliyle mustafa süzer'in sahibi olduğu, inönü stadının hemen arkasında tüm heybetiyle duran, bir kısmı otel haline dönüştürülecek olan vapurdan iğrenç görülen sik gibi dikilmiş ama istanbul'un en güzel manzaralarından birine sahip olan bina.
 • istanbul'a ayak bastığımdan beri dikkatimi çeken, hatta bir gün eminönü vapurunda gelirken avustralyalı bir mimarın bile eliyle gösterip "bunu buraya nasıl diktiler" diye sorduğu cisim, gökkafes yerine gö*kafes denilesi oluşum.
 • kentbank'ın devletleşmesi sonucunda devlet malı haline gelmesi olası olan, sahibini, mimarını, izin verenleri hergün lanetlediğim, (galiba işe yaradı) istanbulun dalan dönemine kadar yüzyıllarca bozulmamış siluetinin içine eden yapı
 • perihan mağdenin deyimiyle götkafes, daha uyan bir isim.
 • gökkafese iki adet uçak girmesi mümkün değilse de bari iki adet deniz otobüsü girse diye sızlanırız bazen.. bir de olur aslında.. neyse
 • catidaki ve giristeki uzay kafes olaylarinin renginin mimarin istediginden farkli yapilmis olmasinin nedeni, muhtemelen stoklardaki uzay kafes profillerinin cogunun kirmizi olmasindan kaynaklanmaktadir. yoksa muteahhit firmanin, zaten bu kadar boktan olan bir tasarima katkida bulunmaya kalkacak tasarim kapasitesine ve cesarete ve de umursamaya sahip olmasi pek mumkun degildir. ama bu bilgi de yanlis olabilir. cunku tarafimdan gorulen renkli siluet paftalarinda bu aksamlar zaten kirmizi renkle gosterilmistir. bir degisim soz konusu olmayabilir. ya da doruk bey sonradan daha dogayla uyumlu gozuksun diye cark etmis olabilir.

  odtu'nun yuz karasi olan doruk bey, bu yapinin konuslandirildigi sit alani ozelliginin kalkmasi icin belediyeler arasinda yapilan arazi degis tokusuna ses cikarmamasiyla mimarlar odasi'ndan ciddi tepki almistir. hatta eski baskan oktay ekinci, yapinin yikilmasi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi konularinda yaptigi faaliyetler nedeniyle olum tehditleri aldigini ve telefonlarinin dinlendigini iddia etmistir. gercekten de apacik ortada olan devir islemi, duyanlari sasirtmaktadir. zira besiktas belediyesinin sit alanlarina dahil olan parsel, sisli belediyesine devredilmis ve yapi, park otel'in basina gelene benzer bir yikim kararindan kil payi kurtulmustur.

  ayrica ustundeki kafesin icindeki kat sayisi, nasil olsa disaridan farkedilmiyor diye, izin alinandan fazla yapilmistir. ama kimsenin dotu bu noktadan sonra yiktirmaya kalkmaya yememektedir.
 • yapimi bittikten sonraki ilk ramazanda terasina yerlestirilen dev beyaz renkli harflerle yazilan yaziyla beni dumur etmisligi olan yapi:
  "ramazaniniz mubarek olsun"
  (bkz: kitsch)