şükela:  tümü | bugün
 • gökkusağı alabalığı (oncorhynchus mykiss), 1882 yılında kuzey amerika'dan avrupa'ya getirilmiş olan bir alabalık türü. balık üretimi için avrupalı alabalık türlerinden çok daha uygundur (25 derece su sıcaklığı bile sorunu olmaz), ve lezzetli ve az kılçıklı etinden dolayı yemek balığı olarak çok sevilir.
 • karadeniz somonu diye tükettiğimiz balık.
 • karadeniz somonu aksine türk somonu olarak yetiştirilen balık. zira karadeniz somonu 90'lı yıllarda sinop'ta alarko tarafından denenmiş, başarılı olamamış balığa verilen isimdir. bilimsel ismi de alabalıkla aynı değildir, bildiğimiz norveç somonudur. türk somonu ise alabalığın porsiyonluk olarak bırakılmayıp daha da büyümesine imkan verilip anaç haline getirilmesidir. eti de norveç somonundan farklı değildir. ülkemiz için önemli bir ihracat kalemidir.
 • dayanıklı olmasından dolayı yetiştirilen bir türdür.
  asla alıp yemeyiniz. balık üreticileri, hayvanlar ölmesin diye inanılmaz bir cahillikle çok miktarda antibiyotik veriyor. bunu yemek, ilaç dolabından rastgele bir avuç ilacı yutmakla aynı. aynı durum deniz çiftliklerinde üretilen balıklarda da geçerli. (bkz: çupra) ve (bkz: levrek) gibi.
  öte yandan yerli somon diye bir tür yoktur. gökkuşağı alabalıkları anaç olduktan sonra 4 yıl verimli bir şekilde yumurtlarlar. sonrasında besleme maaliyeti balığın yumurtlama getirisini karşılamaz hale gelir. akıllı (!) üreticiler de, ıskartaya çıkan bu balıkların etlerini pembeleştirecek yem verir üç beş ay. eti pembeleşmiş ıskartayı size yerli somon diye satarlar.
  kendiniz yakalamadığınız sürece alabalık yemeyin. kaynağından emin olmadıkça da somon almayın.
 • derede doğal ortamında büyüyen ile çiftlikte büyüyeni arasında dağlar kadar tat farkı vardır, çiftlik üretimi olan balıkların et rengi beyaz iken doğal ortamında büyüyenlerin rengi pembedir.
  amatör amaçlı su ürünleri avcılığının düzenlenmesi hakkında düzenlenen tebliğe göre istilacı bir tür olduğundan dolayı yılın her mevsimi avı yapılabilir, adet sınırı yoktur.
  iç sularımızda endemik (bkz: kırmızı benekli alabalık) (bkz: abant alası) (bkz: seyhan alası) (bkz: anadolu alası) gibi türler varken bu istilacı balığın ülkeye ithal edilmiş olması ülkemiz iç suları ekosistemine atılmış en büyük kazıktır.
hesabın var mı? giriş yap